• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dorchester - Dorset

  Przeczytaj także...
  Dorset – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone nad kanałem La Manche.Dorchester South – stacja kolejowa w mieście Dorchester w hrabstwie Dorset, na linii South Western Main Line z Southampton do Weymouth. Linia łączy się za stacją z linią Heart of Wessex z Bristolu. Jest jedną z dwóch stacji w mieście, drugą jest Dorchester West. Przez długi czas, aż do r. 1989, była stacją czołową. Stacja jest zelektryfikowana (trzecia szyna).
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Dorchester – miasto i civil parish w Wielkiej Brytanii, w południowej Anglii, położone w hrabstwie Dorset, w dystrykcie West Dorset, nad rzeką Frome. Leży 40,6 km od miasta Bournemouth, 85,4 km od miasta Bristol i 188,2 km od Londynu. W 2011 roku civil parish liczyła 19 060 mieszkańców. Dorchester jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Dorecestre/Dorecestra.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Durnovaria
 • Dorchester South
 • Dorchester West
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dorchester (ang.). Ordnance Survey linked data. [dostęp 2016-04-09].
  2. Distance from DORCHESTER [SY680900] (ang.). GENUKI. [dostęp 2016-04-09].
  3. Area: Dorchester (Parish) (ang.). Neighbourhood Statistics (ONS). [dostęp 2016-04-09].
  4. Dorset A-G (ang.). The Domesday Book online. [dostęp 2016-04-09].
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Frome (ang. River Frome) – rzeka w południowo-zachodniej Anglii, w hrabstwie Dorset. Długość rzeki wynosi 56 km.
  Durnovaria - łacińska nazwa rzymskiego miasta Dorchester w obecnym angielskim hrabstwie Dorset. Miasto zostało założone ok. 70 r. n.e. a jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od plemienia Durotriges, zamieszkującego te tereny przed inwazją rzymską
  Bournemouth – miasto i unitary authority w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Dorset, położone nad kanałem La Manche.
  Dorchester West - stacja kolejowa w mieście Dorchester w hrabstwie Dorset, na linii Heart of Wessex z Bristolu do Weymouth. Od stacji na południe linia jest dwutorowa, za stacją łączy się z linią South Western Main Line. Jest jedną z dwóch stacji w mieście, drugą jest Dorchester South. W 1974 r. na stacji miał miejsce wypadek wykolejenia się pociągu, w którym 18 osób odniosło obrażenia
  Domesday Book – napisany po łacinie rodzaj katastru gruntowego sporządzonego na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii, ukończony w 1086. Księga zawierała spis posiadłości ziemskich należących w każdym hrabstwie do króla oraz duchownych i świeckich feudałów, podawała ilość wasali każdego barona, rozmiary posiadłości, przybliżone dochody w gotówce, rodzaj gleby, liczbę chłopów, wysokość danin, powierzchnię lasów, pastwisk, ilość młynów, bydła + przybliżone dochody z poszczególnych posiadłości.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.11 sek.