Dongguan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dongguan (chiń. 东莞; pinyin: Dōngguǎn) – prefektura miejska w południowych Chinach.

Shenzhen (chin.: 深圳; pinyin: Shēnzhèn) – miasto w południowo-wschodnich Chinach, w prowincji Guangdong, bezpośrednio graniczące z Hongkongiem. W 2010 roku liczba mieszkańców strefy zurbanizowanej wynosiła 1 370 396. Zespół miejski w 2009 roku liczył 8 912 300 mieszkańców.Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.

Położona na terenie największej metropolii świata, pomiędzy Guangzhou a Shenzhen oraz Rzeką Perłową a wzgórzami. Została ustanowiona w 1988 roku po tym, jak powstała specjalna strefa ekonomiczna. W mieście znajduje się New South China Mall – największe centrum handlowe na świecie. Miastem partnerskim Dongguan są Saloniki.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Rzeka Perłowa (chin. trad. 珠江; chin. upr. 珠江; pinyin Zhū Jiāng) – rzeka w południowych Chinach, uchodząca do Morza Południowochińskiego. Nazwa rzeki pochodzi od występujących w niej licznie w przeszłości perłopławów.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. World Largest Mall (ang.). Winmics. [dostęp 2011-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-21)].
Reklama