Dommel (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dommel – rzeka należąca do dorzecza Mozy. Ma 120 km, 35 km w Belgii (Limburgia) i 85 w Holandii (Brabancja Północna). Swoje źródło ma w Peer w Belgii. U ujścia łączy się z rzeką Aa i tworzy krótką rzekę Dieze.

Peer – miasto w Belgii, we Flandrii części, w prowincji Limburgia. Liczba ludności: 15 996 (1 stycznia 2008), powierzchnia: 86,96 km².Aa – niewielka rzeka płynąca w Holandii. Ma źródło w pobliżu Meijel w południowo-wschodniej prowincji Limburg, w regionie Peel. Aa płynie przez północno-zachodnią część prowincji Noord-Brabant w kierunku ’s-Hertogenbosch, mniej więcej wzdłuż kanału Zuid-Willemsvaart. W ’s-Hertogenbosch, w wyniku połączenia biegu rzek Aa i Dommel, powstaje w konsekwencji rzeka Dieze, która następnie wpada do Mozy kilka kilometrów dalej.

Główne miejscowości nad rzeką to: Peer, Neerpelt, Valkenswaard, Eindhoven, Son en Breugel, Sint-Oedenrode, Boxtel, Sint-Michielsgestel i ’s-Hertogenbosch.

Średni przepływ rzeki wynosi 14 m³/s, w rekordowo wilgotnych warunkach może dojść do 100 m³/s. Nad rzeką leżą liczne wiatraki.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Europy
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa rzeki (nl.)
 • Opis rzeki i okolic (nl.)
 • Brabancja Północna (hol.: Noord-Brabant) – prowincja na południu Holandii o powierzchni całkowitej 5 081,76 km². Językiem urzędowym jest język niderlandzki; powszechnie używany jest dialekt brabancki tego języka, podobnie jak w należącej do Belgii Brabancji Flamandzkiej.Sint-Oedenrode - miasto i gmina w prowincji Brabancja Północna w Holandii. Liczy sobie 17 944 mieszkańców (2014). Leży nad rzeką Dommel.
  Warto wiedzieć że... beta

  Moza (franc. Meuse, hol. Maas) – rzeka płynąca przez terytorium Francji, Belgii i Holandii. Bierze źródła z Mont Faucilles w północno-wschodniej Francji, dalej płynie przez Lotaryngię. W Namur zasila ją Sambra. Następnie Moza skręca na wschód i płynie przez Ardeny, gdzie meandruje. Koło Liège skręca na północ. Stanowi granicę belgijsko-holenderską w Limburgii. W Holandii płynie na północ, a następnie na zachód. Tworzy wspólną deltę z odnogą Renu – Waal – i uchodzi do Morza Północnego w pobliżu Rotterdamu.
  Neerpelt – miasto we Flandrii na terenie Belgii. Według stanu na początek 2012 roku miasto liczyło ponad 16,6 tys. mieszkańców. Neerpelt należy do prowincji Limburgia, graniczy z Holandią i położone jest około 25 km na południe od Eindhoven.
  Son en Breugel – miejscowość w południowej Holandii, w prowincji Brabancja Północna niedaleko Eindhoven. Powierzchnia 26,67 km², 15538 mieszkańców (stan na 1 stycznia 2010 r.)
  Boxtel - miasto i gmina w prowincji Brabancja Północna w Holandii. W 2014 roku populacja wyniosła 30 325 mieszkańców. Stolicą i największym miastem jest miejscowość o tej samej nazwie. Leży na rzeką Dommel.

  Reklama