Dominique Voynet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dominique Voynet w 2008

Dominique Voynet (ur. 4 listopada 1958 w Montbéliard) – francuska polityk, parlamentarzystka i była minister.

Sekwana-Saint-Denis (fr. Seine-Saint-Denis [sɛnsɛ̃dˈni]) – francuski departament położony w regionie Île-de-France. Prefekturą departamentu Sekwana-Saint-Denis jest miasto Bobigny. Inne większe miasta to Saint-Denis, Montreuil, Aubervilliers, La Courneuve oraz Le Raincy. Numer departamentu to 93. Departament został utworzony 1 stycznia 1968 roku. Jura [ʒyˈʀa] – francuski departament położony w regionie Burgundia-Franche-Comté. Departament oznaczony jest liczbą 39. Departament został utworzony 4 marca 1790 roku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Z wykształcenia lekarz medycyny, specjalizuje się w zakresie anestezjologii. W latach 70. zaangażowała się w działalność organizacji ekologicznych, przystąpiła też do Amnesty International. W 1984 znalazła się wśród założycieli Partii Zielonych.

Od 1989 obejmowała różne funkcje w administracji terytorialnej. Przez piętnaście lat była radną Dole. Od 1992 do 1994 zasiadała w radzie regionu Franche-Comté, a w okresie 1998–2004 w radzie generalnej departamentu Jura. W 2008 wygrała wybory na urząd mera Montreuil, sprawując ten urząd do 2014.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1991 przez kilka tygodni sprawowała mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego III kadencji. Zasiadała w Grupie Zielonych w PE, pracowała w Komisji ds. Transportu i Turystyki. W 1997 uzyskała mandat deputowanej do Zgromadzenia Narodowego w Jurze, z którego zrezygnowała w związku z objęciem urzędu ministra ds. zagospodarowania terytorium i ochrony środowiska w rządzie Lionela Jospina. Stanowisko to zajmowała do 2001.

Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.Zgromadzenie Narodowe we Francji (fr. Assemblée nationale) – we Francji, stanowi obecnie izbę niższą Parlamentu Francji, i wybierane jest na 5 lat w dwóch turach wyborów powszechnych, bezpośrednich i większościowych. Drugą izbą jest Senat, wybierany przez kolegium elektorów.

Od 2004 do 2011 zasiadała w Senacie z departamentu Sekwana-Saint-Denis. Dwukrotnie kandydowała w wyborach prezydenckich z ramienia Zielonych, odpadając każdorazowo w pierwszej turze. W 1995 otrzymała 3,3% głosów, a w 2007 – 1,5%.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dominique Voynet na stronie Senatu (fr.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lionel Jospin (wym. [ljɔnɛl ʒɔspɛ̃]; ur. 12 lipca 1937 w Meudon) – francuski polityk, parlamentarzysta krajowy, eurodeputowany II kadencji, minister, dwukrotnie pierwszy sekretarz Partii Socjalistycznej (1981–1988, 1995–1997), od 1997 do 2002 premier Francji, kandydat na urząd prezydenta Francji w 1995 i 2002.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Franche-Comté – kraina historyczna i region administracyjny we wschodniej Francji, przy granicy ze Szwajcarią. Graniczy także z następującymi regionami: Alzacja, Lotaryngia, Szampania-Ardeny, Burgundia i Rodan-Alpy. W jego skład wchodzą cztery departamenty: Doubs, Górna Saona, Jura i Territoire-de-Belfort.
  Zieloni (fr. Les Verts) – francuska ekologiczna i lewicowa partia polityczna, należąca do Europejskiej Partii Zielonych, działająca od 1984.
  Wybory prezydenckie we Francji w 2007 roku zostały przeprowadzone w dwóch turach; pierwsza odbyła się 22 kwietnia (niedziela), druga zaś miała miejsce dwa tygodnie później, 6 maja 2007. Mandat urzędującego prezydenta wygasa 16 maja 2007 o północy.
  Anestezjologia - jedna ze specjalności lekarskich zajmująca się przygotowaniem chorego do operacji, przeprowadzaniem i kontrolą znieczulenia. Ponadto w domenie anestezjologów leży prowadzenie oddziałów intensywnej terapii, oddziałów ratunkowych, sal wybudzeń jak również terapia bólu. Anestezjolog jest lekarzem szczególnie dobrze przygotowanym do prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Anestezjolodzy (zwłaszcza w Polsce) często stanowią obsadę karetek reanimacyjnych (obecnie karetek specjalistycznych) (tzw. karetek R teraz karetek S - ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym)
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama