Domenico Modugno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Domenico Modugno (ur. 9 stycznia 1928 w Polignano a Mare, zm. 6 sierpnia 1994 w Lampedusie) – włoski piosenkarz, kompozytor i aktor, członek włoskiego parlamentu, dwukrotny laureat Nagrody Grammy za rok 1958 w kategoriach: nagranie i piosenka roku za utwór „Nel blu dipinto di blu (Volare)”, czterokrotny zwycięzca Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo (1958, 1959, 1962, 1966), zwycięzca Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej (1964), trzykrotny reprezentant Włoch podczas Konkursu Piosenki Eurowizji (1958, 1959, 1966).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo (w skrócie: Festiwal w San Remo; wł. Festival della Canzone Italiana di Sanremo) – jeden z najstarszych w Europie festiwali piosenki, odbywający się corocznie od 1951 w mieście San Remo. Na jego wzór powstały inne międzynarodowe konkursy: Konkurs Piosenki Eurowizji oraz Sopot Festival.

Życiorys[ | edytuj kod]

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

W 1958 roku Domenico Modugno wziął udział w 8. Festiwalu Piosenki Włoskiej, podczas którego, razem z Johnnym Dorellim, zaśpiewał utwór „Nel blu dipinto di blu”. Para zajęła ostatecznie pierwsze miejsce. W tym samym roku wokalista reprezentował tym singlem Włochy podczas 3. Konkursu Piosenki Eurowizji. W finale konkursu, który odbył się 12 marca w holenderskim Studio AVRO w Hilversum, zdobył 13 punktów, zajmując ostatecznie trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji. Utwór, znany także jako „Volare”, otrzymał dwie Nagrody Grammy w kategoriach: nagranie i piosenka roku 1959.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Festiwal Piosenki Neapolitańskiej (wł. Festival della Canzone Napoletana; w skrócie Festival di Napoli) – jeden z najstarszych w Europie festiwali piosenki, poświęcony pieśni neapolitańskiej, organizowany w Neapolu w latach 1952–1970, kilkakrotnie wznawiany w latach późniejszych.
Domenico Modugno podczas 3. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1958 roku

W 1959 roku wokalista ponownie zgłosił się do udziału w Festiwalu Piosenki Włoskiej, podczas którego wykonał z Dorellim utwór „Piove (Ciao, ciao bambina)”. Ostatecznie duet zajął pierwsze miejsce, a singel został ponownie wykonany podczas finału 4. Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym zajął 6. miejsce z 9 punktami na koncie.

Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

W 1960 roku Modugno zajął drugie miejsce podczas 10. edycji Festiwalu Piosenki Włoskiej z utworem „Libero”. W 1962 roku po raz czwarty wziął udział w festiwalu, tym razem w parze z Claudio Villą, z którym zajął pierwsze miejsce za wykonanie utworu „Addio, addio”. W 1964 roku Modugno zajął drugie miejsce podczas 14. edycji festiwalu, tym razem z utworem „Che me ne importa a me”. W tym samym roku wygrał Festiwal Piosenki Neapolitańskiej z piosenką „Tu sì 'na cosa grande”, wykonaną w parze z Ornellą Vanoni. W 1966 roku po raz czwarty w historii wygrał Festiwalu Piosenki Włoskiej, zajmując pierwsze miejsce z piosenką „Dio, come ti amo”, wykonaną w parze z Gigliolą Cinquetti. Utwór zajął ostatnie, 17. miejsce podczas 11. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1966 roku.

Kategoria Piosenka roku (Song of the Year) jest jedną z dwóch najbardziej prestiżowych kategorii wśród nagród Grammy. Jest przyznawana od 1959 kompozytorom piosenek. Nagroda przyznawana jest za nagrania/prace zarejestrowane w roku poprzedzającym daną nominację.Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.

W 1967 roku zgłosił się do udziału w 17. Festiwalu Piosenki Włoskiej z utworem „Sopra i tetti azzurri del mio pazzo amore”, jednak nie zakwalifikował się do finału. Podobnie zakończył się jego udział w kolejnej edycji festiwalu, podczas którego zaprezentował kompozycję „Il posto mio”. W 1971 roku wokalista zajął szóste miejsce podczas 21. Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo za wykonanie utworu „Come stai?”. W kolejnej edycji konkursu zajął 14. miejsce z piosenką „Un calcio alla città”, a w 1974 roku zakończył udział na drugim miejscu z utworem „Questa è la mia vita”.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Kariera filmowa[ | edytuj kod]

Modugno wystąpił w ponad 44 produkcjach filmowych, zagrał główną rolę w filmie Appuntamento a Ischia w reżyserii Mario Mattoliego.

Kariera polityczna[ | edytuj kod]

W latach 1987–1990 był posłem do Izby Deputowanych X kadencji z ramienia Partii Radykalnej.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

W 1994 roku zmarł na zawał serca w wieku 66 lat.

Dio, come ti amo – utwór włoskiego wokalisty Domenico Modugno, napisany przez niego samego, nagrany i wydany w 1966 roku. W nagraniu piosenki towarzyszyła artyście orkiestra Giulio Libana, którego dyrygentką była Nora Orlandi.Johnny Dorelli (ur. jako Giorgio Guidi 20 lutego 1937 w Meda, Włochy) – włoski piosenkarz i prezenter telewizyjny, dwukrotny zwycięzca Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo: w 1958 z piosenką „Nel blu dipinto di blu” (śpiewaną w parze z Domenico Modugno i w 1959 z piosenką „Piove” (również w parze z Domenico Modugno). Jako prezenter prowadził telewizyjny konkurs piosenkarski Canzonissima. Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. RAI: Sanremo 1958: Storia e storie del Festival (wł.). [dostęp 2011-10-17].
 2. GRAMMY.com: Past Winners Search (ang.). [dostęp 2011-10-17].
 3. Domenico Modugno (wł.). camera.it. [dostęp 2013-09-27].
 4. Domenico Modugno – biografia. rmfon.pl. [dostęp 2013-09-27].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Domenico Modugno – IMDb (ang.)
 • Domenico Modugno | Discography at Discogs (ang.)
 • Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Addio, addio – utwór włoskiego wokalisty Claudio Villi, napisany przez Domenico Modugno i Franco Migliacciego, a nagrany oraz wydany w 1962 roku i umieszczony na albumie Claudio Villa z 1976 roku. W 1962 roku piosenka wygrała 12. Festiwal Piosenki Włoskiej, podczas którego zaśpiewali ją Modugno i Villa, który reprezentował z tą kompozycją Włochy podczas finału 6. Konkursu Piosenki Eurowizji w tym samym roku.
  Włoscy Radykałowie (wł. Radicali Italiani, RI) – włoska partia polityczna o poglądach liberalnych, socjalliberalnych i libertyńskich.
  Konkurs Piosenki Eurowizji 1958 – 3. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 12 marca 1958 roku w studiu AVRO w Hilversum przez holenderskiego nadawcę Nederlandse Omroep Stichting (NOS). Festiwal prowadziła dziennikarka telewizyjna Hannie Lips.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Lampedusa (wł. Isola Di Lampedusa, syc. Isula di Lampidusa, łac. Lopadussa) – włoska wyspa na Morzu Śródziemnym (leżąca pomiędzy Maltą i Tunezją), największa z Wysp Pelagijskich o powierzchni 20,2 km². Jej długość wynosi 9 km, a szerokość 3 km. Wysokość n.p.m. sięga 133 m. Administracyjnie, wyspa należy do sycylijskiej prowincji Agrigento.
  11. Konkurs Piosenki Eurowizji 1966 odbył się 5 marca 1966 roku w Luksemburgu. Udział wzięło wszystkie 18 krajów, które rywalizowały w 1965.

  Reklama