Dome Fuji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dome Fuji (jap. ドームふじ Dōmu Fuji)japońska letnia stacja badawcza na Antarktydzie położona na Ziemi Królowej Maud. Znajduje się na kopule lodowej Dome F, na wysokości 3810 m n.p.m. Powstała w grudniu 1995 roku.

Wasa – letnia stacja antarktyczna, należąca do Szwecji, położona na Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie Wschodniej.Ruperto Elichiribehety – letnia stacja antarktyczna, należąca do Urugwaju, położona nad Zatoką Nadziei na Ziemi Grahama na Antarktydzie.

Stacja jest wyposażona w osiem budynków o łącznej powierzchni zabudowy 407 m². Główne zadania stacji to wykonywanie głębokich wierceń w lodzie (2500 m), w celu uzyskania rdzeni lodowych z zapisem zmian klimatu, oraz obserwacje atmosferyczne.

Ziemia Królowej Maud (norw. Dronning Maud Land) – pokryta lądolodem część Antarktydy Wschodniej, pomiędzy Ziemią Enderby i Ziemią Coatsów.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Japońskie badania polarne na Antarktydzie (pol.). japonia.org.pl, 2004-10-22. [dostęp 2012-03-01].
 • Deep Ice Coring Project at Dome Fuji, Antarctica-II (jap. • ang.). polaris.nipr.ac.jp. [dostęp 2012-03-03].
 • NOAA Satellite and Information Services: Dome Fuji Ice Core (ang.). www.ncdc.noaa.gov. [dostęp 2012-03-03].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Narodowy Instytut Badań Polarnych w Tokio (jap. • ang.). www.nipr.ac.jp. [dostęp 2012-03-03].
 • Base Antártica Decepción – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na Deception Island w archipelagu Szetlandów Południowych. Zarządza nią argentyńska marynarka wojenna.Refugio Julio Ripamonti – letnia stacja polarna należąca do Chile, położona na małej wyspie Ardleya, w Zatoce Maxwella u wybrzeża Wyspy Króla Jerzego, w archipelagu Szetlandów Południowych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Base Antártica Primavera – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na wybrzeżu Półwyspu Antarktycznego. Zarządza nią argentyńska armia.
  Russkaja (ros. Русская) – letnia stacja polarna należąca do Rosji (wcześniej radziecka), położona na wybrzeżu Antarktydy Zachodniej. Jest to jedyna stacja badawcza położona na długim pasie wybrzeża od nasady Półwyspu Antarktycznego do Morza Rossa, od strony Pacyfiku. Stacja została zamknięta w 1990 r., obecnie działa tam automatyczny sprzęt pomiarowy.
  Base Pedro Vicente Maldonado – letnia stacja antarktyczna, należąca do Ekwadoru, położona na antarktycznej wyspie Greenwich Island.
  Johann Gregor Mendel – letnia stacja antarktyczna, należąca do Czech, położona na Wyspie Jamesa Rossa u wybrzeża Półwyspu Antarktycznego.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Base Antártica Brown – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona nad zatoką Paradise Bay nad Cieśniną Gerlache’a, na wybrzeżu Półwyspu Antarktycznego. Zarządza nią Argentyński Instytut Antarktyczny (hiszp. Instituto Antártico Argentino).
  Base Antártica Cámara – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na Half Moon Island w archipelagu Szetlandów Południowych. Zarządza nią argentyńska marynarka wojenna.

  Reklama