Dolna Saksonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen, dolnosaks. Neddersassen, wschodniofryzyjski Läichsaksen) – drugi co do wielkości kraj związkowy w Republice Federalnej Niemiec przy granicy z Holandią. Siedziba administracyjna kraju związkowego znajduje się w mieście Hanower.

Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Powiat (niem. Kreis) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Niemczech. Wyróżnia się dwa rodzaje powiatów Landkreise, czyli powiaty ziemskie i Kreisfreie Städte (Stadtkreise w Badenii-Wirtembergii), czyli miasta na prawach powiatu. Obecnie istnieje 401 powiatów: 294 ziemskich i 107 miast na prawach powiatów. Na powiaty dzielą się wszystkie kraje związkowe Niemiec z wyjątkiem Berlina, Bremy i Hamburga. Większość powiatów ma od 100 000 do 200 000 mieszkańców. Najmniejszy powiat ziemski pod względem powierzchni, Main-Taunus ma 222,39 km², największy zaś, Mecklenburgische Seenplatte jest od niego 25-krotnie większy.

Ważniejsze miasta Dolnej Saksonii to: Hanower (Hannover), Brunszwik (Braunschweig), Osnabrück, Oldenburg, Getynga (Göttingen), Wolfsburg.

Historia[ | edytuj kod]

We wczesnym średniowieczu w nadmorskiej części dzisiejszego kraju związkowego Dolna Saksonia istniało Królestwo Fryzyjskie, podbite w VIII w. przez państwo frankijskie, a pozostałe tereny, zamieszkane przez plemiona Sasów, Frankowie pod wodzą Karola Wielkiego podbili na przełomie VIII i IX w. Cały obszar wówczas znalazł się w granicach Imperium Karolińskiego i był podzielony na Księstwo Fryzji i Księstwo Saksonii, a od 962 leżał w granicach Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Z Księstwa Saksonii z czasem wyodrębniały się mniejsze kraje, prowadząc do ostatecznego rozpadu księstwa w 1296 r. Wśród powstałych krajów były Hrabstwo Oldenburga(ang.) w 1091 (od 1774 Księstwo Oldenburga(ang.)), księstwo arcybiskupie Bremy w 1180 oraz Księstwo Brunszwika-Lüneburga w 1235. Na skutek dalszych podziałów w 1432 powstało Księstwo Calenberg(ang.), a na obszarze Fryzji w 1464 powstało Hrabstwo Fryzji Wschodniej.

I Cesarstwo Francuskie – państwo w okresie panowania cesarza Francuzów Napoleona I z rodu Bonaparte w latach 1804-1814 i 1815. W czasie największego rozwoju terytorialnego cesarstwo obejmowało rozmaite protektoraty i posiadało wiele państw zależnych. Francja zmuszona była wówczas prowadzić wojny z prawie wszystkimi krajami Europy, łączącymi się przeciwko niej w kolejnych koalicjach. Kres cesarstwu położyła abdykacja Napoleona na rzecz Napoleona II, ten jednak nie został dopuszczony do władzy, a tron francuski zwrócono Burbonom.Fryzja (nid. Friesland, fryz. Fryslân, płnfryz. Fresklun lub Friislon, wschfryz. Fräislound, niem. Friesland) – kraina historyczna w północno-zachodniej Europie, wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Obecnie w granicach Niemiec, Danii i Holandii.
Podział polityczny obszaru dzisiejszej Dolnej Saksonii w latach 1815-1866

W 1648 arcybiskupstwo Bremy zostało zsekularyzowane i przeszło w ręce Szwecji jako Księstwo Bremy, a w 1692 Księstwo Calenberg zostało przekształcone w Elektorat Hanoweru, od 1714 związany unią personalną z Wielką Brytanią. Po III wojnie północnej Szwecja utraciła księstwo Bremy na rzecz Hanoweru. W 1744 Hrabstwo Fryzji Wschodniej zostało przyłączone do Prus.

Królestwo Holandii – marionetkowe państwo na terenie dzisiejszej Holandii, istniejące w latach 1806–1810, powstałe z przekształcenia Republiki Batawskiej.Powiat Friesland (niem. Landkreis Friesland, dosł. powiat Fryzja) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Jever.

Na początku XIX w. cały obszar został zajęty przez Napoleona. Zachodnia i północna część regionu przypadła Francji, Fryzja Wschodnia przypadła Królestwu Holandii, a na wschodzie powstało Królestwo Westfalii. Po porażce Napoleona głównymi państwami regionu były Królestwo Hanoweru, Wielkie Księstwo Oldenburga i Księstwo Brunszwiku. W 1837 wygasła unia brytyjsko-hanowerska, a w 1866 Hanower został podbity i wcielony do Prus jako prowincja Hanower. W 1871 cały obszar znalazł się w granicach Niemiec.

Powiat Lüneburg (niem. Landkreis Lüneburg) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedzibą powiatu jest miasto Lüneburg.Powiat Schaumburg (niem. Landkreis Schaumburg) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu Schaumburg znajduje się w mieście Stadthagen.

Po II wojnie światowej region znalazł się w brytyjskiej strefie okupacyjnej Niemiec, a w latach 1945-1948 obszar przy granicy z Holandią stanowił polską strefę okupacyjną. W 1946 istniał tu kraj Hanower(ang.), utworzony przez Brytyjczyków. Kraj związkowy Dolna Saksonia utworzono pod koniec 1946 r. z połączenia krajów Hanower, Brunszwik, Oldenburg i Schaumburg-Lippe.

Święte Cesarstwo Rzymskie (łac. Sacrum Romanum Imperium lub Sacrum Imperium Romanum (S.I.R.) od 1254, niem. Heiliges Römisches Reich, potocznie (od 1441) łac. Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicae, niem. Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation) – nazwa państwa stanowiącego kontynuację cesarstwa zachodniorzymskiego, odwołująca się zarówno do idei jak i kształtu politycznego średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy. Składało się formalnie z rdzenia którym było Królestwo Niemieckie oraz z równoprawnych mu formalnie Królestwa Włoch (de facto do 1648) i Królestwa Burgundii (od 1032, de facto do 1378).Powiat Rotenburg (Wümme) (niem. Landkreis Rotenburg (Wümme)) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Rotenburg (Wümme).

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

W styczniu 1975 mieszkańcy Oldenburga (873 tys. osób) i Schaumburg-Lippe (87 tys. osób) opowiedzieli się za przekształceniem ich okręgów w landy RFN, czego jednak Bundestag nie zaakceptował, skłaniając się raczej ku redukcji liczby krajów z 10 do 5-6.

Do 1 stycznia 2005 Dolna Saksonia dzieliła się na rejencje, następnie zniesiono je i kraj związkowy składa się bezpośrednio z powiatów.

Polska strefa okupacyjna w Niemczech – obszar w północno-zachodnich Niemczech na terenie brytyjskiej strefy okupacyjnej, zajęty w latach 1945–1948 przez polskich żołnierzy i byłych więźniów.Powiat Holzminden (niem. Landkreis Holzminden) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Holzminden.

W nawiasach kody rejestracyjne pojazdów.

Miasta na prawach powiatu[ | edytuj kod]

 1. Brunszwik (Braunschweig) (BS)
 2. Delmenhorst (DEL)
 3. Emden (EMD)
 4. Oldenburg (OL)
 5. Osnabrück (OS)
 6. Salzgitter (SZ)
 7. Wilhelmshaven (WHV)
 8. Wolfsburg (WOB)

Związki komunalne[ | edytuj kod]

 • Region Hanower (Region Hannover) (H)
 • Powiaty ziemskie[ | edytuj kod]

  1. Wappen Landkreis Ammerland.svg powiat Ammerland (WST)
  2. DEU Landkreis Aurich COA.svg powiat Aurich (AUR)
  3. Wappen Grafschaft Bentheim.svg powiat Grafschaft Bentheim (NOH)
  4. Wappen Landkreis Celle.svg powiat Celle (CE)
  5. DEU Landkreis Cloppenburg COA.svg powiat Cloppenburg (CLP)
  6. Wappen Landkreis Cuxhaven 2018.svg powiat Cuxhaven (CUX)
  7. DEU Landkreis Diepholz COA.svg powiat Diepholz (DH)
  8. Wappen Landkreis Emsland.svg powiat Emsland (EL)
  9. Wappen Landkreis Friesland.svg powiat Friesland (FRI)
  10. Wappen Landkreis Gifhorn.svg powiat Gifhorn (GF)
  11. Wappen Landkreis Goslar.svg powiat Goslar (GS)
  12. DEU Landkreis Goettingen COA.svg powiat Getynga (Göttingen) (GÖ)
  13. Wappen Landkreis Hameln-Pyrmont.svg powiat Hameln-Pyrmont (HM)
  14. Wappen der Region Hannover.svg Region Hanower (Hannover) (H)
  15. DEU Landkreis Harburg COA.svg powiat Harburg (WL)
  16. Wappen des Heidekreises.svg powiat Heidekreis (HK)
  17. DEU Landkreis Helmstedt COA.svg powiat Helmstedt (HE)
  18. Wappen Landkreis Hildesheim.svg powiat Hildesheim (HI)
  19. DE Landkreis Holzminden COA.svg powiat Holzminden (HOL)
  20. DEU Landkreis Leer COA.svg powiat Leer (LER)
  21. Wappen Landkreis Lüchow-Dannenberg.svg powiat Lüchow-Dannenberg (DAN)
  22. DEU Landkreis Lueneburg COA.svg powiat Lüneburg (LG)
  23. Wappen Landkreis Nienburg Weser.svg powiat Nienburg (Weser) (NI)
  24. Wappen Landkreis Northeim.svg powiat Northeim (NOM)
  25. Wappen landkreis oldenburg.svg powiat Oldenburg (OL)
  26. DEU Landkreis Osnabrück COA.svg powiat Osnabrück (OS)
  27. DEU Landkreis Osterholz COA.svg powiat Osterholz (OHZ)
  28. Wappen Landkreis Peine.svg powiat Peine (PE)
  29. DEU Landkreis Rotenburg Wuemme COA.svg powiat Rotenburg (Wümme) (ROW)
  30. Wappen Landkreis Schaumburg.svg powiat Schaumburg (SHG)
  31. Wappen Landkreis Stade.svg powiat Stade (STD)
  32. Wappen Landkreis Uelzen.svg powiat Uelzen (UE)
  33. DE Landkreis Vechta COA.svg powiat Vechta (VEC)
  34. Wappen Landkreis Verden.png powiat Verden (VER)
  35. DEU Landkreis Wesermarsch COA.svg powiat Wesermarsch (BRA)
  36. DEU Landkreis Wittmund COA.svg powiat Wittmund (WTM)
  37. Wappen Landkreis Wolfenbüttel.svg powiat Wolfenbüttel (WF)
  Powiat Cloppenburg (niem. Landkreis Cloppenburg) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w Cloppenburgu.Wolfsburg – miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia, na wschód od Hanoweru i na północ od Brunszwiku. Leży na trasie szybkiej kolei ICE (Hanower-Berlin), przy autostradzie A39 i nad ważną drogą wodną Mittellandkanal - Kanałem Śródlądowym umożliwiającym bezpośrednie połączenie miasta z systemem wodnym Łaby i Odry. Liczy ok. 120,5 tys. mieszkańców (2008). Ośrodek przemysłu samochodowego - zakłady Volkswagena.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hanower (niem. Hannover, formalnie Księstwo Brunszwiku i Lüneburga potocznie Księstwo Hanoweru lub Księstwo Hanowerskie) – państwo wchodzące w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W zależności od okresu Hanower był księstwem, elektoratem, samodzielnym królestwem lub pruską prowincją. Nazwa państwa pochodzi od jego stolicy, Hanoweru, który był głównym miastem tego regionu od 1636 roku. Obecnie nazwa ta dotyczy już tylko miasta. Większość historycznych ziem dawnego Hanoweru stanowi większość terytorium dzisiejszego landu niemieckiego znanego jako Dolna Saksonia.
  III wojna północna (wielka wojna północna) toczyła się w latach 1700-1721 pomiędzy Królestwem Danii i Norwegii, Rosją, Saksonią, Prusami i Hanowerem (od 1715) z jednej strony a Szwecją z drugiej. Rzeczpospolita Obojga Narodów formalnie pozostawała neutralna aż do 1704 roku, ale faktycznie znaczna część walk toczyła się na jej terytorium i jej kosztem już od 1700 roku. Zakończyła się podpisaniem pokoju w Nystad, w wyniku którego wzrosło znaczenie Rosji, a Szwecja utraciła status europejskiego mocarstwa.
  Region Hanower (niem. Region Hannover) - związek komunalny (niem. Kommunalverband besonderer Art) w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Jednostka administracyjna utworzona z powiatu oraz miasta Hanower. Siedziba znajduje się w Hanowerze.
  Powiat Getynga (niem. Landkreis Göttingen) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w Getyndze. Najbardziej na południe położony powiat kraju związkowego.
  Wolna Partia Demokratyczna (niem. Freie Demokratische Partei, FDP) – centroprawicowa liberalna partia polityczna w Niemczech.
  Saterland (fryz. saterl. Seelterlound) – gmina samodzielna (niem. Einheitsgemeinde) w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia w powiecie Cloppenburg. Po reformie terytorialnej z 1 marca 1974 roku w skład gminy Saterland wchodzą cztery miejscowości: Ramsloh, Scharrel, Strücklingen i Sedelsberg. Przez teren gminy przepływa rzeka Sagter Ems. Na terenie gminy w Ramsloh znajdują sie maszty radiowe o wysokości 352,9 m.
  Królestwo Westfalii – państwo niemieckie utworzone przez Napoleona Bonaparte w 1807 roku po pokoju w Tylży. W jego skład weszły terytoria utracone przez Królestwo Prus, oraz Hesję-Kassel i część Elektoratu Hanoweru. Stolicą kraju było Kassel. Królem Westfalii był brat Napoleona Hieronim Bonaparte.

  Reklama