• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dolina Bekaa

  Przeczytaj także...
  Antyliban – pasmo górskie na Bliskim Wschodzie, na granicy Izraela, Syrii i Libanu, ciągnące się na długość ok. 150 km. Najwyższy szczyt: Hermon (2814 m n.p.m.).Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.
  Litani (arab. نهر الليطاني; translit. Nahr al-Līţānī; nazwa klasyczna: Leontes) – rzeka położona w południowej części Libanu o długości 140 km. Swe źródła ma na zachód od Baalbeku w Dolinie Bekaa. Uchodzi do Morza Śródziemnego na północ od Tyru. Jest najdłuższą rzeką, która ma swój początek i w całości przepływa przez Liban.

  Dolina Bekaa (arab. البقاع = Al-Bika) - żyzna dolina w Libanie, położona w rowie (obniżeniu) tektonicznym pomiędzy górami Liban na zachodzie i pasmem górskim Antylibanu na wschodzie.

  Orontes (obecnie arab. Nahr al-Asi, tur. Asi, starogr. Ὀρόντης Oróntēs) – rzeka przepływająca przez Liban, Syrię i Turcję. Długość – 540 km (niektóre źródła podają 400 km). Najważniejsze dopływy – Kara Su i Odi Meidani. Nad Orontesem leżą między innymi Hims, Hama i Antiochia Syryjska, a u ujścia – portowe miasto Samandağ. Rzeka nie jest żeglowna ani spławna.Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

  Ma 150 km długości, szerokość na dnie wynosi 8-14 km; wysokość dna 700-1100 m n.p.m. Odwadniana przez rzeki Orontes (Nahr al-Asi) i Litani (Nahr al-Litani). Częste trzęsienia ziemi.

  Celesyria (łac. Coele Syria, gr. Kójlē Syria), "Syria Wklęsła" lub "Syria Niska" – region i prowincja w czasach hellenistycznych i rzymskich.Liban (arab. جبل لبنان = Dżabal Lubnan) – pasmo górskie w Libanie, rozciągające się południkowo wzdłuż zachodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, oddzielone od niego wąskim pasem nizinnym. Od wschodu ograniczone rowem tektonicznym doliny Bekaa, oddzielającym go od gór Antylibanu. Długość ok. 160 km. Góry zbudowane z piaskowców i skał wapiennych (licznie występujące formy krasu powierzchniowego i podziemnego); porozcinane poprzecznie głębokimi dolinami rzek. Najwyższy szczyt Kurnat as-Sauda (3083 m n.p.m.).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Celesyria
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 1. A-F. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 234.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.737 sek.