Doktor Who (film telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Doktor Who (ang. Doctor Who) – amerykańsko-kanadyjsko-brytyjski film telewizyjny wchodzący w skład brytyjskiego serialu science fiction pt. Doktor Who. Został wyprodukowany dzięki współpracy BBC Worldwide, Universal Studios, 20th Century Fox oraz amerykańskiej sieci telewizyjnej FOX. Film ten miał swoją premierę 12 maja 1996 w stacji telewizyjnej CITV w Kanadzie, dwa dni później została nadana w Stanach Zjednoczonych na kanale FOX, a 13 dni później w Wielkiej Brytanii na BBC One.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Polsat 2 – kanał Telewizji Polsat skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Wystartował 1 marca 1997.

Film ten był pierwszą próbą przywrócenia serialu, który został zawieszony w 1989 roku. Miał być pilotem dla jego amerykańskiej produkcji i przedstawia Paula McGanna w jego pierwszym, a zarazem przedostatnim, telewizyjnym wystąpieniu w roli ósmego Doktora. Pomimo wysokich wyników oglądalności w Wielkiej Brytanii, film w Ameryce nie zdobył wystarczającej popularności, w związku z czym zapowiadany serial nigdy nie został wyprodukowany. Doktor Who został wznowiony dopiero w 2005 roku przez BBC.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Produkcja filmu spoczywała w rękach ludzi związanych z wcześniejszymi odcinkami serialu z okresu 1963-1989. W zamyśle fabuła była dostosowana dla amerykańskiej widowni, ale producenci nie zdecydowali się na całkowicie nową odsłonę serii (takie propozycje można znaleźć w książce napisanej przez Jean-Marc Lofficier The Nth Doctor (Virgin Publishing, 1997)), ale kontynuację ciągu zakończonego w serialu. Film kręcony był w Vancouver i jest to wciąż jedyny odcinek Doktora Who nakręcony w Kanadzie.

Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny). 20th Century Fox (pełna nazwa Twentieth Century Fox Film Corporation) – jedna z głównych amerykańskich wytwórni filmowych, położona w Century City w obszarze hrabstwa Los Angeles na zachód od Beverly Hills, własność News Corporation.

W Polsce film ten został wyemitowany na kanale Polsat 2 w dniu 26 marca 1999 roku pod tytułem Doktor Who.

Fabuła[ | edytuj kod]

Na planecie Skaro odbywa się sąd nad Mistrzem. Zostaje on skazany na śmierć za przestępstwa, które popełnił. Po wykonaniu wyroku zostaje spełnione jego ostatnie życzenie - by to, co z niego zostanie mogło powrócić na jego rodzimą planetę – Gallifrey, zawiezione tam przez swego odwiecznego wroga, Doktora, który obecnie był w swej siódmej inkarnacji. Podczas drogi powrotnej na Gallifrey, pojemnik ze szczątkami pęka, uwalniając zawartość. Dziwny szlam, który uciekł z pudełka atakuje przyrządy sterownicze TARDIS, co powoduje awarię i wymusza awaryjne lądowanie w chińskiej dzielnicy w San Francisco w noc sylwestrową 1999 roku. Gdy tylko Doktor wychyla się, by dowiedzieć się gdzie wylądował, zostaje postrzelony przez gang, który ścigał młodego chłopaka o imieniu Chang Lee. Lee wzywa karetkę i Doktor zostaje przewieziony do najbliższego szpitala. Tam, dzięki prześwietleniu lekarze odkrywają, że Doktor ma dwa serca, ale nie chcą wierzyć sprzętowi, sądząc że to awaria sprzętu. Rozpoczynają operację, którą prowadzi dr Grace Holloway. Operacja kończy się niepowodzeniem, dr Holloway stwierdza zgon i ciało odesłane jest do kostnicy, a Lee kradnie rzeczy, które Doktor miał przy sobie. W tym czasie pozostałości Mistrza przejmują kontrolę nad ciałem Bruce’a - kierowcy ambulansu, który wiózł wcześniej Doktora. Później, w nocy, Doktor regeneruje się i oszołomiony, z problemami z pamięcią, ucieka z kostnicy. Mistrz odnajduje Lee w TARDIS i manipuluje nim, by ten pomógł mu zdobyć ciało Doktora. Namawia go również, by otworzył Oko Harmonii które znajduje się w TARDIS. Dzięki pomocy dr Holloway Doktor powoli odzyskuje pamięć i razem z nią stara się przeszkodzić Mistrzowi oraz zamknąć Oko Harmonii, które wkrótce wessie całą planetę.

Epoka wiktoriańska – okres w dziejach Wielkiej Brytanii pod panowaniem królowej Wiktorii Hanowerskiej. Królowa sprawowała rządy w latach 1837-1901. Był to jeden z najdłuższych nieprzerwanych okresów panowania jednego monarchy w nowożytnej historii. Wielka Brytania była wtedy u szczytu potęgi imperialnej, mówiło się, że nad Imperium Brytyjskim "słońce nigdy nie zachodzi". Były to też czasy rewolucji przemysłowej.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.
Dalekowie (l.poj. Dalek) – fikcyjny gatunek istot pozaziemskich występujący w brytyjskim serialu science-fiction Doctor Who.
Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.
Eric Anthony Roberts (ur. 18 kwietnia 1956 roku w Biloxi w stanie Missisipi) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny.
Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.
Universal Studios Entertainment (lub Universal Studios) - amerykański holding należący do NBCUniversal powstały nieformalnie w 1912 roku. Grupa zajmuje się przede wszystkim produkcją i dystrybucją filmów produkowanych głównie przez wytwórnię Universal Pictures. Do 1 stycznia 2010 roku grupa była dystrybutorem około 5400 produkcji, z czego 3400 filmów od studia Universal Pictures. Większość filmów była kręcona w Universal City, które jest własnością NBC Universal.
BBC Worldwide – część BBC, brytyjskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego, działająca na zasadach całkowicie komercyjnych. Nie jest w żaden sposób współfinansowana ze środków brytyjskiego budżetu państwa (jak BBC World Service) ani płaconego przez widzów i słuchaczy w Wielkiej Brytanii abonamentu RTV (jak kanały telewizyjne i radiowe BBC przeznaczone na rynek brytyjski). Całość swoich wydatków pokrywa z samodzielnie wypracowywanych dochodów. W sensie formalnym stanowi spółkę prawa handlowego, w której 100% udziałów należy do BBC. Powstała w 1995, zastępując działającą na podobnych zasadach BBC Enterprises. W roku finansowym 2006/2007 jej przychody wyniosły ok. 810 mln funtów, a zysk ok. 111 mln funtów.

Reklama