• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doktor Who  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Sir Derek George Jacobi (ur. 22 października 1938 w Londynie) – brytyjski aktor i reżyser. Za swoje zasługi dla teatru w 1994 roku otrzymał tytuł szlachecki.K-9 lub Przygody K9 to brytyjsko-australijski serial science fiction-komediowy, spin-off serialu Doctor Who pokazujący przygody psa-robota K-9. Jest połączeniem gry aktorskiej i animacji komputerowej. Zadebiutował 31 października 2009 na Disney XD w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a na początku 2010 pojawił się w australijskim Network Ten. 6 lutego 2010 roku premierowe odcinki pojawiły się na antenie Disney XD Polska. Oficjalnie została potwierdzona 2 seria serialu, która wystartuje w 2012 roku.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Adaptacje i nawiązania[ | edytuj kod]

  Filmy nawiązujące do serialu[ | edytuj kod]

  W latach 60. XX wieku powstały dwa pełnometrażowe filmy kinowe, Dr Who wśród Daleków (w 1965 roku) oraz Najazd Daleków na Ziemię (w 1966 roku). Oba filmy są luźną adaptacją wcześniej wyemitowanych odcinków telewizyjnych, konkretniej tych składających się na dwie pierwsze historie, w których występują Dalekowie, kolejno The Daleks i The Dalek Invasion of Earth.

  Jacqueline Hill (ur. 17 grudnia 1929 w Birmingham; zm. 18 lutego 1993 w Londynie) – angielska aktorka, znana z roli Barbary Wright w serialu science-fiction Doktor Who.Roger Caesar Marius Bernard de Delgado Torres Castillo Roberto (ur. 1 marca 1918 w Londynie, zm. 18 czerwca 1973 w Nevşehir) – brytyjski aktor filmowy i telewizyjny. Delgado najbardziej znany jest jako pierwszy odtwórca roli Mistrza w brytyjskim serialu science-fiction pt. Doktor Who.

  W filmach tych zmieniono wiele elementów w porównaniu do wersji telewizyjnej – w związku z tym oba te filmy, jak i postać doktora w nich występująca, nie są uznawane za kanoniczne wcielenie Doktora. Doktor Cushinga jest ekscentrycznym wynalazcą, który zbudował swoją TARDIS; ponadto nie jest Władcą Czasu, lecz człowiekiem, który nazywa się „Who”.

  Futurama – amerykański serial animowany tworzony przez Matta Groeninga, autora serialu Simpsonowie. Nadawany w latach 1999-2003 dla stacji Fox Broadcasting Company. W Polsce ukazywał się na antenie TV4 także pod tytułem Przygody Frya w kosmosie. Obecnie, pod oryginalnym tytułem na Comedy Central. {{Serial infobox}} Nieznane pola: "od lat". Robot Chicken – amerykański serial animowany dla dorosłych wykonany w technice poklatkowej.

  Planowany był również trzeci film z tej serii, którego fabuła miałaby się opierać na odcinku The Chase z 1965 roku, lecz jego produkcja nigdy nie została zrealizowana z powodu niskich przychodów ze sprzedaży biletów drugiego filmu.

  Spin-offy[ | edytuj kod]

  Teatr[ | edytuj kod]

  Doctor Who wielokrotnie pojawił się na deskach teatrów. We wczesnych latach 70. Trevor Martin grał rolę Doktora w sztuce Doctor Who and the Daleks in the Seven Keys to Doomsday. W późnych latach 80. zarówno Jon Pertwee, jak i Colin Baker powracali w roli Doktora w wielokrotnie wystawianym przedstawieniu Doctor Who – The Ultimate Adventure. Ponadto Terry Nation napisał w latach 60. XX wieku sztukę The Curse of the Daleks, która była związana z uniwersum Doktora, ale sama postać Doktora w niej nie występowała.

  Outlander (serial telewizyjny) – amerykański, serial telewizyjny, który jest mieszanką dramatu, romansu i science fiction wyprodukowany przez Tall Ship Productions, Story Mining and Supply Company, Left Bank Pictures oraz Sony Pictures Television. Serial jest adaptacją powieści "Obca" autorstwa Diany Gabaldon. Serial jest emitowany od 9 sierpnia 2014 roku stacja Starz 16 sierpnia 2014 roku, stacja Starz zamówiła 2 sezon serialu W Polsce serial będzie emitowany od 3 listopada 2014 roku przez AXN WhiteLewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.

  Telewizja[ | edytuj kod]

  Pilotażowy odcinek pt. A Girl’s Best Friend serialu K-9 and Company został wyemitowany w 1981 roku. W rolach głównych wystąpili Elisabeth Sladen (jako Sara Jane Smith) oraz John Leeson (jako głos K-9). Nie podjęto jednak produkcji pełnego sezonu.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.SDI Media Group – międzynarodowe przedsiębiorstwo oferujące usługi sporządzania napisów, tłumaczeń i dubbingu dla branży rozrywkowej. Siedziba firmy mieści się w Los Angeles, a inne biura i obiekty znajdują się w 37 krajach świata. SDI Media dostarcza usługi tłumaczeniowe i dubbingowe w 80 językach. Zatrudnia ponad tysiąc pracowników na całym świecie.

  W latach 80. pojawiły się propozycje wyprodukowania serialu animowanego związanego z Doktorem Who ze strony firmy Nelvana, ale seria nigdy nie powstała.

  Po przywróceniu serialu Doktor Who w 2005 roku ówczesny producent wykonawczy serialu, Russell T. Davies, został poproszony o stworzenie serialu science fiction przeznaczonego dla starszej widowni, którego emisja mogłaby się odbywać w godzinach wieczornych. W wyniku tego powstał spin-off serialu pt. Torchwood (słowo to jest anagramem oryginalnego tytułu – Doctor Who). Serial opowiada o losach pracowników Instytutu Torchwood, który zajmuje się bronieniem Ziemi przed zagrożeniami z kosmosu. Serial miał swoją premierę na BBC Three 22 października 2006 roku. W serialu tym John Barrowman powraca do roli kapitana Jacka Harknessa (postać ta pojawiła się w serii z 2005 roku). Oprócz Barrowmana początkowo w spin-offie występowali Eve Myles (wystąpiła wcześniej w innej roli w odcinku Niespokojni nieboszczycy z 2005 roku), Burn Gorman, Naoko Mori (pojawiła się w odcinku Kosmici z Londynu) oraz Gareth David-Lloyd. W drugim sezonie tego serialu pojawia się również inna była towarzyszka Doktora, Martha Jones. Łącznie powstały 4 sezony tego serialu, emitowane w latach 2006-2011. W Polsce serial można oglądać na BBC Entertainment.

  Tegan Jovanka – postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science-fiction pt. Doktor Who. W postać wcielała się Janet Fielding.Susan Foreman – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Carole Ann Ford. Wyjątkowo w filmach w latach 60. w tę postać wcieliła się Roberta Tovey, w niektórych programach radiowych rolę tę zagrała Jane Asher.

  W latach 2007-2011 BBC produkowało również serię spin-off Przygody Sary Jane, w której tytułową rolę odgrywała Elisabeth Sladen. W spin-offie tym pojawił się okazjonalnie również Doktor (w 2009 w tej roli David Tennant, w 2010 roku Matt Smith) a także dwaj inni wcześniejsi towarzysze Doktora – w 2008 roku Brygadier Lethbridge-Stewart (w tej roli, po raz ostatni w życiu, Nicholas Courtney) a w 2010 roku Jo Grant (Katy Manning). Produkcja serialu została przerwana w połowie 5 sezonu z powodu śmierci Elisabeth Sladen w kwietniu 2011 roku. W Polsce emitowany na kanałach Cartoon Network oraz Teletoon+.

  James Moriarty (IPA: [dʒeɪmz ˌmɔːriˈɑːti]) – fikcyjna postać z twórczości Arthura Conana Doyle’a, profesor, wybitny matematyk i geniusz zła, nazywany przez autora Napoleonem zbrodni. Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.

  Zostały wyprodukowane również dwa filmy animowane związane z serialem. Pierwszy z nich, The Infinite Quest (W Polsce wyemitowany pod tytułem Poszukiwanie nieskończoności na kanale ZigZap w 2009 roku), został wyemitowany w ramach programu Totally Doctor Who w 2007 roku. W filmie tym występowali David Tennant i Freema Agyeman w swoich serialowych rolach, ale nie jest on traktowany jako część sezonu serialu. Drugi film animowany, pod tytułem Dreamland, został wyemitowany w 6 częściach na pośrednictwem usługi BBC Red Button oraz za pośrednictwem oficjalnej strony Doktora Who w 2009 roku.

  Joanna Lamond Lumley (ur. 1 maja 1946 w Śrinagarze) – brytyjska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, była modelka, działaczka na rzecz obrony praw człowieka i ochrony zwierząt, członkini i patronka organizacji pomocowych i charytatywnych, Dama Orderu Imperium Brytyjskiego, pisarka.Pierwsza seria nowej wersji (chronologicznie 27.) brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who rozpoczęła się 26 marca 2005 wraz z premierą odcinka Rose, a zakończyła się 18 czerwca 2005 odcinkiem Każdy swoją drogą. Był to pierwszy sezon serialu po 16-letniej przerwie, po tym jak jego produkcja została zawieszona w 1989 roku i 9 lat po emisji filmu telewizyjnego z udziałem Paula McGanna.

  Powstało również wiele serii spin-off niewyprodukowanych przez BBC. Do takich można zaliczyć książkę i słuchowisko Faction Paradox, Iris Wildthyme oraz Bernice Summerfield, a także wyprodukowane bezpośrednio na wideo P.R.O.B.E. czy Downtime. W Australii wyprodukowano także 26-odcinkową serię K-9, która została wyemitowana na Disney XD, również w Polsce.

  John Leeson – brytyjski aktor, znany głównie z serialu Doctor Who, K-9 and Company, Przygody Sary Jane i K-9, w których wciela się w rolę K-9.Polsat 2 – kanał Telewizji Polsat skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Wystartował 1 marca 1997.

  Odcinki charytatywne[ | edytuj kod]

  W 1983 roku, z okazji 20. rocznicy serialu, powstał odcinek zatytułowany The Five Doctors, wyprodukowany na potrzeby pomocy organizacji Children in Need. Odcinek przedstawiał wspólną przygodę czterech z pięciu Doktorów oraz kilku jego towarzyszy. Jest to odcinek pełnometrażowy, trwający 90 minut. Do dziś dnia jest to najdłuższy pojedynczy odcinek telewizyjny Doktora Who, jaki kiedykolwiek został wyemitowany.

  Martha Jones (później Dr Martha Smith-Jones) – postać fikcyjna związana z brytyjskimi serialami science-fiction Doktor Who i Torchwood, w którą wcieliła się Freema Agyeman. Postać ta była towarzyszem dziesiątego Doktora.dr Elizabeth „Liz” Shaw — postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Caroline John.

  W 1993 roku wyprodukowano kolejny charytatywny odcinek specjalny na potrzeby Children in Need. Odcinek ten, zatytułowany Dimensions in Time, miał także uczcić 30. rocznicę powstania serialu. W odcinku tym występuje wielu aktorów, którzy pojawili się w Doktorze Who. Odcinek ten jest także crossoverem z operą mydlaną EastEnders. Był jednym z kilku wyprodukowanych w tym czasie przez telewizję segmentów w technologii 3D, które wykorzystywały efekt Pulfricha do tworzenia efektu trójwymiarowego obrazu.

  Carole Ann Ford (ur. 8 czerwca 1940) - brytyjska aktorka, znana z serialu Doctor Who w latach 1963 do 1964, a następnie w latach 1983 i 1993. Zaczęła grać w filmach gdy miała 8 lat.Julian Bleach (ur. 1963 w Bournemouth) – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Studiował na London Academy of Music and Dramatic Art.

  W 1999 roku powstał kolejny odcinek specjalny, zatytułowany Doctor Who and the Curse of Fatal Death, stworzony na potrzeby Comic Relief i sprzedawany później na kasetach VHS. Ta parodia serialu została podzielona na cztery segmenty, podobnie jak przeciętny odcinek Doktora Who. Podobnie jak serial, skecz naśladuje zawieszenia akcji czy bieganie tym samym korytarzem podczas ucieczki przed wrogiem. W historii tej Doktor (Rowan Atkinson) spotyka na swej drodze zarówno Mistrza, jak i Daleków. Po tym, jak zmuszony jest kilkakrotnie się regenerować, Doktor grany jest później także przez Richarda E. Granta, Jima Broadbenta, Hugh Granta oraz Joannę Lumley. Scenariusz do tego odcinka został napisany przez Stevena Moffata, późniejszego scenarzystę i producenta wykonawczego serialu.

  Śrubokręt soniczny, śrubokręt dźwiękowy (ang. sonic screwdriver) - fikcyjne urządzenie z serialu Doktor Who, występujące w większości odcinków. Po raz pierwszy pojawiło się w odcinku drugiego Doktora pt. Fury from the Deep (42 odcinek serialu).BBC Entertainment – kanał telewizyjny o profilu filmowo-rozrywkowym należący do spółki BBC Worldwide, komercyjnego skrzydła BBC. Stacja emituje głownie brytyjskie seriale, filmy, teleturnieje i inne programy rozrywkowe produkcji BBC oraz NBCUniversal, z którym w czerwcu 2009 podpisała umowę o rozpowszechnianiu na antenie również produkcji NBC.

  Od powrotu serialu na ekrany w 2005 roku powstało kilka miniodcinków, które wspierały Children in Need. Pierwszy z nich, pozbawiony oficjalnego tytułu, został wyemitowany w listopadzie 2005 roku i przedstawia Davida Tennanta w roli dziesiątego Doktora. Kolejny tego typu odcinek, zatytułowany Time Crash, został wyemitowany w listopadzie 2007 roku.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Zaginione odcinki serialu Doktor Who – w latach 1967-1978 wiele starych materiałów magazynowanych przez BBC na taśmach i w wideotekach było dla oszczędności niszczone albo ścierane. Taki los spotkał też wiele starych odcinków Doktora Who, głównie historie przygód dwóch pierwszych Doktorów (granych przez Williama Hartnella i Patricka Troughtona). Później, utracone odcinki próbowano odzyskiwać – niektóre ocalały więc w wersji czarno-białej (jak pierwszy odcinek trzeciego Doktora z historii Invasion of the Dinosaurs), a niektóre jako kopie. W sumie w archiwach BBC brakuje 97 z 253 odcinków produkowanych przez pierwsze sześć lat.

  Kolejne dwa odcinki, zatytułowane kolejno Space oraz Time, wyprodukowano na potrzeby Comic Relief i zostały wyemitowane podczas gali Comic Relief w 2011 roku. Tego samego roku na potrzeby Children in Need wyprodukowano segment, w którym Doktor próbuje przekonać widza do zakupienia na aukcji jego ubrań, które przekazał w ramach donacji.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Janet Fielding (ur. 9 września 1953 w Brisbane, Queensland, Australia jako Janet Claire Mahoney) - australijska aktorka, znana przede wszystkim z roli Tegan Jovanki w serialu Doktor Who.

  Na potrzeby edycji Children in Need w 2012 roku wyprodukowano miniodcinek zatytułowany The Great Detective.

  Skecze i nawiązania[ | edytuj kod]

  W 1985 roku powstał 7-minutowy singiel „Doctor in Distress”. Napisali go Fiachra Trench oraz Ian Levine, a śpiewa grupa „Who Cares?”, złożona z takich zespołów, jak Moody Blues, Hot Gossip, obsady Starlight Express, czy perkusisty zespołu Ultravox. Celem wydania tej piosenki miał być sprzeciw anulowaniu serialu. Piosenka została odświeżona i na nowo zmiksowana w 2011 roku, z dodaniem kolejnych partycypantów.

  William Russell Enoch (ur. 19 listopada 1924 w Sunderland) – angielski aktor telewizyjny, filmowy, radiowy i teatralny. Występował w roli Iana Chestertona z brytyjskiego serialu science-fiction pt. Doktor Who. BBC HD – brytyjski kanał telewizyjny spółki BBC, nadający w systemie high definition. Na antenie stacji emitowane są zarówno programy dokumentalne i popularnonaukowe, jak również programy rozrywkowe, filmy oraz seriale fabularne.

  Doktor Who był wielokrotnie parodiowany przez komików, takich jak Spike Milligan i Lenny Henry. Jon Culshaw wielokrotnie wcielał się w postać czwartego Doktora w serii skeczy pt. Dead Ringers.

  Czwarta inkarnacja Doktora pojawiła się w kilku odcinkach serialu animowanego Simpsonowie oraz w Futuramie.

  Fandom Doktora Who bywał wyśmiewany lub nawiązywano do niego na łamach takich programów jak Saturday Night Live, The Chaser’s War on Everything, Mystery Science Theater 3000, seriali Family Guy, Amerykański tata, Futurama, Miasteczko South Park, Community, Simpsonowie oraz Teoria wielkiego podrywu.

  1080i – oznaczenie jednej z rozdzielczości telewizji HDTV (ang. High-definition television), z przeplotem "i" (ang. interlaced).Słuchowisko – podstawowa artystyczna, literacka forma, której tworzywem jest wyłącznie materia foniczna: głos ludzki, efekty akustyczne i muzyka. Tradycyjnie teksty słuchowisk miały postać zbliżoną do dramatu teatralnego, obecnie, poprzez wprowadzenie narratora, pojawiają się również formy epickie.

  Nawiązania do Doktora Who pojawiły się także w serialach, takich jak The Middleman, Star Trek: Następne pokolenie oraz Uczciwy przekręt. W emitowanym na kanale Channel 4 serialu Queer As Folk (scenariusz do serialu napisał późniejszy producent wykonawczy Doktora Who, Russell T. Davies), jeden z bohaterów, Vince, był zagorzałym fanem Doktora Who. W podobny sposób postać Olivera w brytyjskim serialu Coupling (którego twórcą był obecny producent wykonawczy serialu, Steven Moffat) jest przedstawiony jako wielki entuzjasta i zbieracz gadżetów związanych z serialem. Nawiązania można również znaleźć w operze mydlanej EastEnders oraz w komedii dla dorosłych Robot Chicken nadawanej w paśmie Adult Swim.

  Znak towarowy – prawnie chroniony, niepowtarzalny element produktu, skutecznie odróżniający go od produktów konkurencyjnych. Znakiem towarowym może być w szczególności nazwa, fraza, symbol, logo, projekt, obraz, kształt produktu, motyw, melodia użyty przez przedsiębiorcę w obrocie gospodarczym w celu uzyskania jednoznacznej identyfikacji swoich towarów lub usług wśród konsumentów.Rose Tyler – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Billie Piper.

  Nawiązania do serialu pojawiły się także w książce Brisingr. Jamie Frazer, jeden z głównych bohaterów cyklu Obca Diany Gabaldon oraz serialu na jej podstawie, był inspirowany postacią jednego z towarzyszy drugiego Doktora, Jamiego McCrimmona.

  Słowo TARDIS znajduje się w skróconej wersji Oxford English Dictionary.

  Jako część obchodów 50. rocznicy powstania serialu, Peter Davison, aktor odgrywający rolę piątego Doktora, napisał i wyreżyserował parodię The Five(ish) Doctors Reboot, w której gościnnie wystąpiło wielu aktorów, jak i osób związanych z produkcją (zarówno byłą i obecną) serialu. Wyemitowany został 23 listopada 2013 za pośrednictwem strony internetowej BBC. Ponadto, w dniu 50. rocznicy serialu – 23 listopada 2013 roku – wyszukiwarka Google zawierała logotyp świętujący 50 rocznicę emisji pierwszego odcinka serialu. Logotyp posiadał zmienione logo Google oraz animację biegnących rysunkowych jedenastu Doktorów i minigrę.

  Michelle Gomez (ur. 21 kwietnia 1966 w Ayr) – brytyjska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Najbardziej jest znana z ról w takich serialach jak: Zielone skrzydło, Złe wychowanie czy Doktor Who.Christopher Paolini (ur. 17 listopada 1983 w Paradise Valley w stanie Montana) – amerykański pisarz pochodzenia włoskiego, autor cyklu Dziedzictwo.

  Z okazji 50-lecia istnienia serialu powstał także teledysk „All of My Angels” szwedzkiego zespołu Machinae Supremacy, nawiązujący do Płaczących Aniołów. Utwór znajduje się na płycie Rise of a Digital Nation.

  Audio[ | edytuj kod]

  Przygody Doktora pojawiły się również w formie webcastów (takich jak Death Comes to Time z siódmym Doktorem, Real Time z szóstym Doktorem, Scream of Shalka z alternatywnym dziewiątym Doktorem i remake niedokończonego odcinka Shada z ósmym Doktorem) oraz słuchowisk. Są one produkowane przez brytyjską firmę Big Finish Productions. Firma rozpoczęła działalność w lipcu 1999 roku wydaniem odcinka The Sirens of Time. Obecnie wydanych zostało około 300 niezależnych pozycji. Odcinki te są wydawane na płytach CD, a niektóre można było również usłyszeć w radiu (BBC7).

  Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.Patrick George Troughton (ur. 25 marca 1920 w Londynie - zm. 28 marca 1987 w Columbus w stanie Georgia, USA) - brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

  Książki[ | edytuj kod]

  Książki związane z Doktorem Who są publikowane od połowy lat 60. XX wieku aż do dnia dzisiejszego. Od 1965 do 1991 roku wydawane książki były głównie adaptacjami wyemitowanych odcinków telewizyjnych. Od 1991 roku zaczęły pojawiać się kolejne historie powiązane z uniwersum serialu, które przedstawiały inne, dodatkowe przygody Doktora. Do takich można zaliczyć serie wydawnicze Virgin New Adventures oraz Virgin Missing Adventures. Od przywrócenia serialu na ekrany w 2005 roku kolejne książki są wydawane przez BBC Books. Oprócz tego zostało wydanych wiele książek opisujących historię bądź kulisy serialu, przewodniki oraz recenzje. Istnieją również czasopisma opisujące postępy w produkcji serialu, a także zamieszczające komiksy. Jednym z nich jest wydawany nieprzerwanie od 1979 roku miesięcznik Doctor Who Magazine. Od 2006 roku wydawany jest również miesięcznik Doctor Who Adventures, a w latach 2006–2009 publikowany był dwutygodnik Doctor Who – Battles in Time.

  Steven Moffat (ur. 18 listopada 1961 w Paisley) – brytyjski scenarzysta oraz producent telewizyjny. Najbardziej znany jako obecny producent serialu Doctor Who (od roku 2010) oraz współautor i producent Sherlocka, a także współscenarzysta filmu Stevena Spielberga Przygody Tintina.{{Serial infobox}} Przestarzałe pola: "od lat". EastEnders – brytyjski serial telewizyjny, produkowany i nadawany przez stację BBC One od 19 lutego 1985.

  Polska[ | edytuj kod]

  W Polsce również przetłumaczono i wydano kilka książkowych adaptacji odcinków w latach 90., takich jak:

 • Terrance Dicks: Władcy Czasu. Juliusz Garztecki (tłum.). Warszawa: Oficyna Wydawnicza Empire, 1994. ISBN 83-86126-01-9. (adaptacja odcinka The Three Doctors z przełomu lat 1972-1973)
 • Terrance Dicks: Dzień Daleków. Andrzej Solny (tłum.). Warszawa: Oficyna Wydawnicza Empire, 1994. ISBN 83-86126-04-3. (adaptacja odcinka Day of the Daleks z 1972 roku)
 • Terrance Dicks: Zemsta Cyborgów. Grzegorz Woźniak (tłum.). Warszawa: Oficyna Wydawnicza Empire, 1994. ISBN 83-86126-05-1. (adaptacja odcinka Revenge of the Cybermen z 1975 roku)
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Stan na 30 marca 2020
  2. Wyjątkami od tej reguły są m.in. odcinki Jedenasta godzina czy Koniec podróży
  3. Z wyjątkiem dwuczęściowego odcinka specjalnego Do końca wszechświata z przełomu 2009/2010 roku
  4. dwuczęściowy odcinek Dimensions In Time wyprodukowany we współpracy z ekipą produkcyjną i obsadą opery mydlanej pt. EastEnders
  5. odcinek nie ma oficjalnego, osobnego tytułu, zwykle określany jest jako Doctor Who: Children in Need lub Born Again
  6. odcinek Time Crush
  7. odcinek Music of the Spheres
  8. odcinki Space oraz Time
  9. odcinki The Night Of The Doctor oraz The Last Day
  10. Odcinek Mawdryn Undead
  11. Odcinek Dalek
  12. Odcinek 42 minuty
  13. takie przypadki można znaleźć w odcinkach: The Three Doctors (dla uczczenia 10 rocznicy serialu), The Five Doctors (dla uczczenia 20 rocznicy serialu), The Two Doctors, Dzień Doktora (50 rocznica serialu) czy Twice Upon a Time.
  14. patrz odcinek Mrugnięcie (3x10).
  15. patrz odcinek Anioły na Manhattanie (7x05).
  16. Odcinek Sideshow Bob’s Last Gleaming (9 odcinek sezonu 7) ok. 11:29
  17. Odcinki Möbius Dick (odcinek 15, sezon 6) oraz All the Presidents' Heads (odcinek 23, sezon 6)
  18. W kilku odcinkach pojawia się seria nawiązań do nazwisk i wydarzeń związanych z serialem. W ostatnim, niewyemitowanym odcinku serialu, zatytułowanym The Doomsday Armageddon Apocalpyse, który jednak został wydany później w formie książki główny bohater powtarza nawet mowę pożegnalną Doktora z odcinka The Dalek Invasion of Earth
  19. W odcinku The Neutral Zone (1x26) na konsoli komputera widoczne są nazwiska pierwszych 6 aktorów odgrywających rolę Doktora, choć nazwisko Peter Davisona zostało błędnie napisane jako „Peter Davidson”. W odświeżonej wersji odcinka wydanej na Blu-ray, to nawiązanie zostało usunięte.
  20. Nawiązania do serialu pojawiają się w odcinkach wielokrotnie. M.in. w odcinku The 10 Li'l Grifters Job, The Mile High Job czy The Radio Job.
  Polska wersja Cartoon Network wystartowała 1 września 1998 roku, o godzinie 12:00, a obecnie nadawany jest codziennie całą dobę od 1 marca 2007. Równolegle prowadzona jest transmisja Cartoon Network tak jak dotychczas w godz. 03:00-21:00 (od października 2009 w godz. 06:00-21:00). Ten sam program do 30 września nadawany był również dla Rumunii i na Węgrzech (wersja 18-godzinna). Od 1 października Cartoon Network kierowany jest dla Polski oddzielnym strumieniem, a dla Rumunii i Węgier osobnym. Oba nadawane są z Warszawy. Odbiorcy kanału w Cyfrze+, w Cyfrowym Polsacie i w dekoderach cyfrowych sieci kablowych mogli wybrać polską, węgierską, rumuńską lub angielską wersję językową. Obecnie dostępna jest tylko polska i oryginalna ścieżka językowa.Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Tomasz Orlicz (ur. 14 listopada 1950 w Łodzi) – dziennikarz, dokumentalista, scenarzysta, realizator i reżyser reportaży, filmów dokumentalnych, filmów reklamowych i promocyjnych; spiker radiowy, lektor, wykładowca akademicki. Od marca 2004 jest prezesem Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
  Rowan Sebastian Atkinson (ur. 6 stycznia 1955 w Consett) – brytyjski aktor, komik i scenarzysta, najszerzej znany z roli Jasia Fasoli, którą zagrał w cyklu półgodzinnych filmów telewizyjnych oraz w dwóch pełnometrażowych filmach kinowych. Wystąpił także m.in. w rolach tytułowych w serialu Czarna Żmija, filmie Johnny English i jego kontynuacji Johnny English Reaktywacja.
  The Proms – koncerty promenadowe muzyki klasycznej, zorganizowane po raz pierwszy w 1895 roku. Od r. 1927 z krótką przerwą organizowane przez BBC, obecnie w Royal Albert Hall w Londynie
  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.084 sek.