• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doktor Who  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Sir Derek George Jacobi (ur. 22 października 1938 w Londynie) – brytyjski aktor i reżyser. Za swoje zasługi dla teatru w 1994 roku otrzymał tytuł szlachecki.K-9 lub Przygody K9 to brytyjsko-australijski serial science fiction-komediowy, spin-off serialu Doctor Who pokazujący przygody psa-robota K-9. Jest połączeniem gry aktorskiej i animacji komputerowej. Zadebiutował 31 października 2009 na Disney XD w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a na początku 2010 pojawił się w australijskim Network Ten. 6 lutego 2010 roku premierowe odcinki pojawiły się na antenie Disney XD Polska. Oficjalnie została potwierdzona 2 seria serialu, która wystartuje w 2012 roku.
  Historia[ | edytuj kod]
   Osobny artykuł: Historia serialu Doktor Who.

  Doktor Who został wyemitowany po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii na kanale BBC One, o godzinie 17:16:20 czasu Greenwich w dniu 23 listopada 1963 roku. Za stworzenie serialu w dużej mierze odpowiada ówczesny dyrektor artystyczny BBC, Kanadyjczyk Sydney Newman, który wspólnie z dyrektorem departamentu scenariuszy Donaldem Wilsonem oraz scenarzystą C.E. Webberem napisał pierwszy skrypt serialu. Ponadto do rozwoju produkcji przyczynili się również scenarzysta Anthony Coburn, David Whitaker, a także script editor oraz późniejsza producent serialu Verity Lambert. Charakterystyczna muzyka z czołówki serialu została skomponowana przez Rona Grainera z BBC Radiophonic Workshop, a zaaranżowana przez Delię Derbyshire.

  Jacqueline Hill (ur. 17 grudnia 1929 w Birmingham; zm. 18 lutego 1993 w Londynie) – angielska aktorka, znana z roli Barbary Wright w serialu science-fiction Doktor Who.Roger Caesar Marius Bernard de Delgado Torres Castillo Roberto (ur. 1 marca 1918 w Londynie, zm. 18 czerwca 1973 w Nevşehir) – brytyjski aktor filmowy i telewizyjny. Delgado najbardziej znany jest jako pierwszy odtwórca roli Mistrza w brytyjskim serialu science-fiction pt. Doktor Who.

  Pierwotnie serial miał być programem edukacyjnym i pełnić funkcje wychowawcze. Za pomocą podróży w czasie chciano przenosić widza zarówno w przeszłość, do ważnych wydarzeń historycznych, jak również w przyszłość, by pokazywać odkrycia naukowe. Doktor Who z założenia miał być telewizyjną pozycją do wspólnego rodzinnego oglądania we wczesne sobotnie wieczory. Wkrótce jednak science fiction zdominowało serial, a motywy historyczne, które nie były zbyt popularne, zostały ostatecznie zarzucone po odcinku The Highlanders w 1967 roku, stanowiąc od tej pory jedynie tło do przedstawianej historii.

  Futurama – amerykański serial animowany tworzony przez Matta Groeninga, autora serialu Simpsonowie. Nadawany w latach 1999-2003 dla stacji Fox Broadcasting Company. W Polsce ukazywał się na antenie TV4 także pod tytułem Przygody Frya w kosmosie. Obecnie, pod oryginalnym tytułem na Comedy Central. {{Serial infobox}} Nieznane pola: "od lat". Robot Chicken – amerykański serial animowany dla dorosłych wykonany w technice poklatkowej.

  BBC produkowało serial przez 26 sezonów, których premiera odbywała się na BBC 1. Spadająca oglądalność, mniej korzystne godziny nadawania oraz niechęć wobec programu ówczesnego dyrektora BBC – Jonathana Powella w 1989 roku doprowadziły do oficjalnego anulowania serialu, choć po gwałtownych protestach ze strony fanów serialu BBC kilkakrotnie zapewniało, że serial nie został anulowany, a jedynie zawieszony na czas nieokreślony.

  Outlander (serial telewizyjny) – amerykański, serial telewizyjny, który jest mieszanką dramatu, romansu i science fiction wyprodukowany przez Tall Ship Productions, Story Mining and Supply Company, Left Bank Pictures oraz Sony Pictures Television. Serial jest adaptacją powieści "Obca" autorstwa Diany Gabaldon. Serial jest emitowany od 9 sierpnia 2014 roku stacja Starz 16 sierpnia 2014 roku, stacja Starz zamówiła 2 sezon serialu W Polsce serial będzie emitowany od 3 listopada 2014 roku przez AXN WhiteLewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.

  Podczas gdy krajowa produkcja serialu została wstrzymana, BBC miało nadzieję na znalezienie źródła niezależnego finansowania ze strony innego producenta, który byłby zainteresowany wznowieniem serialu. W końcu Philip Segal, pracujący dla Columbia Pictures w Stanach Zjednoczonych, zgłosił się do BBC, zainteresowany projektem, jeszcze w 1989 roku, gdy 26 seria wciąż była w trakcie produkcji. Negocjacje prowadzone przez Segala doprowadziły w końcu do produkcji filmu telewizyjnego, który miał być wstępem do kolejnych odcinków serialu. Film ten został wyemitowany przez Fox w 1996 roku i powstał dzięki współpracy z Universal Television, BBC Television oraz BBC Worldwide. Pomimo wysokich wyników oglądalności w Wielkiej Brytanii, w Ameryce film nie zdobył wystarczającej popularności, w związku z czym zapowiadane dalsze odcinki serialu we współpracy z Fox nigdy nie zostały wyprodukowane.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.SDI Media Group – międzynarodowe przedsiębiorstwo oferujące usługi sporządzania napisów, tłumaczeń i dubbingu dla branży rozrywkowej. Siedziba firmy mieści się w Los Angeles, a inne biura i obiekty znajdują się w 37 krajach świata. SDI Media dostarcza usługi tłumaczeniowe i dubbingowe w 80 językach. Zatrudnia ponad tysiąc pracowników na całym świecie.

  Upoważnione media publikowały kolejne przygody różnych Doktorów w formie opowiadań i odcinków radiowych, jednakże serial pozostawał nieprodukowany aż do września 2003 roku, kiedy BBC ogłosiło przywrócenie produkcji na krajowych warunkach finansowych. Producentami wykonawczymi serialu zostali scenarzysta Russell T. Davies oraz dyrektor artystyczny BBC Cymru Wales Julie Gardner.

  Tegan Jovanka – postać fikcyjna związana z brytyjskim serialem science-fiction pt. Doktor Who. W postać wcielała się Janet Fielding.Susan Foreman – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Carole Ann Ford. Wyjątkowo w filmach w latach 60. w tę postać wcieliła się Roberta Tovey, w niektórych programach radiowych rolę tę zagrała Jane Asher.

  Serial powrócił na ekrany odcinkiem Rose 26 marca 2005 roku za sprawą Russella T Daviesa, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą do 2010 roku. Serialowa wersja produkowana od 2005 roku jest bezpośrednią kontynuacją serialu z lat 1963–1989 i filmu z 1996 roku, co jest często podkreślane w programach dokumentalnych związanych z serialem (takich jak Doktor Who: ściśle tajne), jak również w serialu – w okazjonalnych retrospekcjach używa się materiałów ze starych odcinków, jak i nawiązuje się do starych przygód Doktora. Od czasu powrotu Doktora Who wyprodukowano jedenaście sezonów w latach 2005-2008, 2010-2015 i 2017–2018, a także w każde Boże Narodzenie od 2005 roku do 2017 był emitowany świąteczny odcinek specjalny. W roku 2009 i na początku 2010 zamiast pełnego sezonu zostały wyprodukowane odcinki specjalne, powstał także odcinek specjalny wyemitowany w Nowy Rok w 2019 roku. W 2010 roku Steven Moffat zastąpił Daviesa na stanowisku naczelnego scenarzysty i producenta wykonawczego, jego natomiast od 11. serii zastąpił Chris Chibnall.

  James Moriarty (IPA: [dʒeɪmz ˌmɔːriˈɑːti]) – fikcyjna postać z twórczości Arthura Conana Doyle’a, profesor, wybitny matematyk i geniusz zła, nazywany przez autora Napoleonem zbrodni. Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.
  TARDIS – rekwizyt używany w latach 1980 – 1989

  Popularność serialu[ | edytuj kod]

  Serial szybko stał się znany w całej Wielkiej Brytanii, został przedmiotem niezliczonych żartów i nawiązań, nadmieniano o nim w gazetach i innych mediach. Stał się fenomenem niepodobnym do żadnego innego brytyjskiego programu telewizyjnego, a wielu znanych aktorów wystąpiło w rolach gościnnych. Serial zyskał również popularność poza granicami kraju pochodzenia. Oficjalnie liczba fanów nigdy nie została ustalona, jednak serial ma wielbicieli zarówno w całej Europie, jak i na świecie. Prawa do emisji zostały sprzedane wielu zagranicznym stacjom telewizyjnym.

  Joanna Lamond Lumley (ur. 1 maja 1946 w Śrinagarze) – brytyjska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, była modelka, działaczka na rzecz obrony praw człowieka i ochrony zwierząt, członkini i patronka organizacji pomocowych i charytatywnych, Dama Orderu Imperium Brytyjskiego, pisarka.Pierwsza seria nowej wersji (chronologicznie 27.) brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who rozpoczęła się 26 marca 2005 wraz z premierą odcinka Rose, a zakończyła się 18 czerwca 2005 odcinkiem Każdy swoją drogą. Był to pierwszy sezon serialu po 16-letniej przerwie, po tym jak jego produkcja została zawieszona w 1989 roku i 9 lat po emisji filmu telewizyjnego z udziałem Paula McGanna.

  Wraz ze wzrostem popularności pojawiły się kontrowersje dotyczące treści prezentowanych w serialu i tego, czy serial nadal jest odpowiedni dla dzieci. Przykładowo, w latach 60. i 70. działaczka na rzecz moralności Mary Whitehouse wielokrotnie składała skargi na serial do BBC, ponieważ według niej zawierał on zbyt wiele drastycznych treści. Jej działania przyniosły jednak serialowi jeszcze większą popularność, zwłaszcza wśród dzieci. John Nathan-Turner, który był producentem serialu w latach 80., wręcz cieszył się z wygłaszanych przez Whitehouse niepochlebnych komentarzy, ponieważ wkrótce po nich zwykle zwiększała się oglądalność serialu. Krytycy serialu twierdzą też, że zawiera on zakamuflowaną propagandę na rzecz idei lewicowych.

  John Leeson – brytyjski aktor, znany głównie z serialu Doctor Who, K-9 and Company, Przygody Sary Jane i K-9, w których wciela się w rolę K-9.Polsat 2 – kanał Telewizji Polsat skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Wystartował 1 marca 1997.

  Za szczególnie przerażające elementy występujące w serialu uznawano m.in. policjantów o pustych spojrzeniach i plastikowe lalki mordujące niczego niespodziewające się osoby z historii Terror of the Autons z ery trzeciego Doktora. Inne wymieniane szczegóły to m.in. leżący na podłodze mózg w historii z ery czwartego Doktora pt. The Brain of Morbius oraz próba utopienia Doktora w historii The Deadly Assassin.

  Martha Jones (później Dr Martha Smith-Jones) – postać fikcyjna związana z brytyjskimi serialami science-fiction Doktor Who i Torchwood, w którą wcieliła się Freema Agyeman. Postać ta była towarzyszem dziesiątego Doktora.dr Elizabeth „Liz” Shaw — postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Caroline John.

  Wygląd i kształt TARDIS w formie niebieskiej budki policyjnej (niegdyś częsty widok na ulicach miast Wielkiej Brytanii) stał się w świadomości widzów motywem mocno związanym z programem. Pierwotnie za właśnie taki wygląd TARDIS odpowiedzialny był pierwszy scenarzysta serialu – Anthony Coburn. W 1996 roku BBC złożyła wniosek o zastrzeżenie wyglądu niebieskiej budki policyjnej jako znaku towarowego związanego z serialem. Dwa lata później, w 1998 roku, policja metropolitalna wniosła sprzeciw, lecz w 2002 roku biuro patentowe przyznało ostatecznie BBC prawa do znaku towarowego.

  Carole Ann Ford (ur. 8 czerwca 1940) - brytyjska aktorka, znana z serialu Doctor Who w latach 1963 do 1964, a następnie w latach 1983 i 1993. Zaczęła grać w filmach gdy miała 8 lat.Julian Bleach (ur. 1963 w Bournemouth) – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Studiował na London Academy of Music and Dramatic Art.

  XXI wiek przyniósł przywrócenie produkcji, a serial stał się gwiazdą sobotniego pasma antenowego stacji BBC One. Od powrotu na ekrany w 2005 roku nieustanie gromadzi miliony ludzi przed telewizorami, a w brytyjskim Appreciation Index (Indeksie ocen) serial osiąga wyższe wyniki w rankingu niż jakikolwiek inny serial telewizyjny, nie licząc oper mydlanych.

  Śrubokręt soniczny, śrubokręt dźwiękowy (ang. sonic screwdriver) - fikcyjne urządzenie z serialu Doktor Who, występujące w większości odcinków. Po raz pierwszy pojawiło się w odcinku drugiego Doktora pt. Fury from the Deep (42 odcinek serialu).BBC Entertainment – kanał telewizyjny o profilu filmowo-rozrywkowym należący do spółki BBC Worldwide, komercyjnego skrzydła BBC. Stacja emituje głownie brytyjskie seriale, filmy, teleturnieje i inne programy rozrywkowe produkcji BBC oraz NBCUniversal, z którym w czerwcu 2009 podpisała umowę o rozpowszechnianiu na antenie również produkcji NBC.

  Doktor Who zdobył uznanie krytyków i widzów jako jeden z najlepszych brytyjskich programów telewizyjnych – serial jest laureatem wielu nagród, między innymi BAFTA (wielokrotne zwycięstwo w kategoriach najlepszy serial, najlepszy scenariusz, najlepszy reżyser, najlepszy aktor), czy też Nagród Hugo (za krótką prezentację dramatyczną). Widnieje także w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższy serial science-fiction na świecie; dzierży również rekord Guinnessa za równoczesną emisję odcinka w największej liczbie krajów.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Zaginione odcinki serialu Doktor Who – w latach 1967-1978 wiele starych materiałów magazynowanych przez BBC na taśmach i w wideotekach było dla oszczędności niszczone albo ścierane. Taki los spotkał też wiele starych odcinków Doktora Who, głównie historie przygód dwóch pierwszych Doktorów (granych przez Williama Hartnella i Patricka Troughtona). Później, utracone odcinki próbowano odzyskiwać – niektóre ocalały więc w wersji czarno-białej (jak pierwszy odcinek trzeciego Doktora z historii Invasion of the Dinosaurs), a niektóre jako kopie. W sumie w archiwach BBC brakuje 97 z 253 odcinków produkowanych przez pierwsze sześć lat.

  Odcinki[ | edytuj kod]

  Serial początkowo składał się z 26 sezonów, emitowanych na BBC One od 23 listopada 1963 aż do 6 grudnia 1989 roku, kiedy przerwano produkcję serialu. Serie wyprodukowane w tym okresie nazywane są „klasycznymi” i składają się na kilkuczęściowe historie, zawierające zwykle od czterech do sześciu części w pierwszych latach nadawania lub od trzech do czterech w późniejszym okresie. Niektóre wyjątki od tej reguły to między innymi 12-częściowa historia The Daleks' Master Plan, jednoczęściowa Mission to the Unknown czy 10-częściowa historia The War Games. Większość historii stanowi odrębne całości, jedynie w kilku przypadkach zostały połączone motywami przewodnimi. Do takich wyjątków zalicza się wątek Mistrza pojawiającego się kilkakrotnie w 8 sezonie, wątek „klucza czasu” przewijający się przez 16 sezon, podróży przez E-Space w 18 sezonie, czy też motyw czarnego strażnika w sezonie 20. Odcinki z tego okresu trwały zwykle 25 minut (z wyjątkiem historii Resurrection of the Daleks z ery piątego Doktora (1984 rok) oraz 22 sezonu, kiedy to odcinki trwały 45 minut, a także 90-minutowego odcinka specjalnego The Five Doctors). Początkowo, kolejne odcinki, oprócz posiadania zbiorczego tytułu obejmującego całą historię, posiadały osobny, własny tytuł (ale posiadały wspólny dla wszystkich części poszczególnych historii kod produkcyjny). Od historii The Gunfighters (1966 rok) zarzucono praktykę nadawania poszczególnym odcinkom osobnych tytułów, nadawano im tylko kolejne numery.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Janet Fielding (ur. 9 września 1953 w Brisbane, Queensland, Australia jako Janet Claire Mahoney) - australijska aktorka, znana przede wszystkim z roli Tegan Jovanki w serialu Doktor Who.

  Po przerwaniu produkcji serialu kilkakrotnie pojawiły się próby reaktywacji produkcji, również we współpracy zagranicznych inwestorów, czego przykład stanowi film telewizyjny wyprodukowany w 1996 roku. Film ten, mimo że nie pomógł przywrócić produkcji serialu, jest uznawany za kanoniczny.

  Serial udało się reaktywować w 2005 roku. Od tego czasu serie składają się z 13 odcinków i zwykle trwają 45 minut. Odcinki sezonu połączone są zwykle jakimś motywem przewodnim, który znajduje swoje rozwiązanie w finale serii, a każdy poszczególny odcinek posiada osobny tytuł, nawet gdy stanowi część kilkuodcinkowej historii. Ponadto, na każde Święta Bożego Narodzenia produkowany jest odcinek specjalny, stanowiący łącznik pomiędzy seriami a w latach 2008-2010 wyemitowano także 5 odcinków specjalnych z udziałem dziesiątego Doktora, które trwały od 60 do 75 minut. Począwszy od odcinka Planeta umarłych w 2009 roku, wszystkie odcinki są kręcone w HD w rozdzielczości 1080i, a także emitowane równocześnie zarówno na BBC One, jak i BBC HD.

  William Russell Enoch (ur. 19 listopada 1924 w Sunderland) – angielski aktor telewizyjny, filmowy, radiowy i teatralny. Występował w roli Iana Chestertona z brytyjskiego serialu science-fiction pt. Doktor Who. BBC HD – brytyjski kanał telewizyjny spółki BBC, nadający w systemie high definition. Na antenie stacji emitowane są zarówno programy dokumentalne i popularnonaukowe, jak również programy rozrywkowe, filmy oraz seriale fabularne.

  Do serialu wyprodukowano również kilka miniodcinków na specjalne okazje lub też dla celów charytatywnych. Do takich odcinków zaliczają się krótkie odcinki charytatywne dla Children in Need w latach 1993, 2005 i 2007. Wyprodukowano również miniodcinek dla serialowej edycji The Proms w 2008 roku i dwa miniodcinki dla Comic Relief w 2011 roku, a także dwa krótkie odcinki z okazji 50 rocznicy serialu.

  1080i – oznaczenie jednej z rozdzielczości telewizji HDTV (ang. High-definition television), z przeplotem "i" (ang. interlaced).Słuchowisko – podstawowa artystyczna, literacka forma, której tworzywem jest wyłącznie materia foniczna: głos ludzki, efekty akustyczne i muzyka. Tradycyjnie teksty słuchowisk miały postać zbliżoną do dramatu teatralnego, obecnie, poprzez wprowadzenie narratora, pojawiają się również formy epickie.

  Dla uczczenia 50. rocznicy powstania serialu wyprodukowano odcinek specjalny w technologii 3D, który to był pierwszym tego typu w historii serialu. To również pierwszy kanoniczny odcinek Doktora Who wyświetlony w kinach i to na terenie wielu krajów świata. Serialowi przyniosło to również zdobycie kolejnego rekordu Guinnessa, tym razem za największą równoczesną emisję serialu telewizyjnego, obejmującą 94 kraje świata.

  Znak towarowy – prawnie chroniony, niepowtarzalny element produktu, skutecznie odróżniający go od produktów konkurencyjnych. Znakiem towarowym może być w szczególności nazwa, fraza, symbol, logo, projekt, obraz, kształt produktu, motyw, melodia użyty przez przedsiębiorcę w obrocie gospodarczym w celu uzyskania jednoznacznej identyfikacji swoich towarów lub usług wśród konsumentów.Rose Tyler – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Billie Piper.

  Zaginione odcinki[ | edytuj kod]

  W latach 1967-1978 wiele starych materiałów magazynowanych przez BBC na taśmach i w wideotekach było dla oszczędności niszczone albo wymazywane. Taki los spotkał też wiele starych odcinków Doktora Who, głównie historie przygód dwóch pierwszych Doktorów (granych przez Williama Hartnella i Patricka Troughtona). Później, utracone odcinki próbowano odzyskiwać – niektóre ocalały więc w wersji czarno-białej (jak pierwszy odcinek trzeciego Doktora z historii Invasion of the Dinosaurs), a niektóre jako kopie. W sumie w archiwach BBC brakuje 97 z 253 odcinków produkowanych przez pierwsze sześć lat.

  Michelle Gomez (ur. 21 kwietnia 1966 w Ayr) – brytyjska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Najbardziej jest znana z ról w takich serialach jak: Zielone skrzydło, Złe wychowanie czy Doktor Who.Christopher Paolini (ur. 17 listopada 1983 w Paradise Valley w stanie Montana) – amerykański pisarz pochodzenia włoskiego, autor cyklu Dziedzictwo.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.
  Patrick George Troughton (ur. 25 marca 1920 w Londynie - zm. 28 marca 1987 w Columbus w stanie Georgia, USA) - brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.
  Steven Moffat (ur. 18 listopada 1961 w Paisley) – brytyjski scenarzysta oraz producent telewizyjny. Najbardziej znany jako obecny producent serialu Doctor Who (od roku 2010) oraz współautor i producent Sherlocka, a także współscenarzysta filmu Stevena Spielberga Przygody Tintina.
  {{Serial infobox}} Przestarzałe pola: "od lat". EastEnders – brytyjski serial telewizyjny, produkowany i nadawany przez stację BBC One od 19 lutego 1985.
  Polska wersja Cartoon Network wystartowała 1 września 1998 roku, o godzinie 12:00, a obecnie nadawany jest codziennie całą dobę od 1 marca 2007. Równolegle prowadzona jest transmisja Cartoon Network tak jak dotychczas w godz. 03:00-21:00 (od października 2009 w godz. 06:00-21:00). Ten sam program do 30 września nadawany był również dla Rumunii i na Węgrzech (wersja 18-godzinna). Od 1 października Cartoon Network kierowany jest dla Polski oddzielnym strumieniem, a dla Rumunii i Węgier osobnym. Oba nadawane są z Warszawy. Odbiorcy kanału w Cyfrze+, w Cyfrowym Polsacie i w dekoderach cyfrowych sieci kablowych mogli wybrać polską, węgierską, rumuńską lub angielską wersję językową. Obecnie dostępna jest tylko polska i oryginalna ścieżka językowa.
  Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.427 sek.