Doktor Kildare (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Doktor Kildare (ang. Dr. Kildare) – amerykański medyczny serial telewizyjny opowiadający o pracy tytułowego bohatera, doktora Jamesa Kildare'a pracującego w szpitalu Blair General w anonimowym dużym mieście. Serial, emitowany w USA w latach 1961-1966, stworzono na podstawie serii utworów pulpowych autorstwa Fredericka Schillera Fausta piszącego pod pseudonimem Max Brand oraz filmów wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer wydawanych w latach 30. i 40 XX wieku.. Serial uważa się za pierwszy w historii telewizyjny serial medyczny.

Fred Astaire (właśc. Frederick Austerlitz) (ur. 10 maja 1899 w Omaha, zm. 22 czerwca 1987 w Los Angeles) - amerykański aktor, tancerz, wokalista.John Joseph "Jack" Nicholson (ur. 22 kwietnia 1937 w Neptune, New Jersey) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Dwanaście razy nominowany do Oscara, trzykrotnie zdobył statuetkę.

Serial wyprodukował dla sieci NBC Norman Felton. W pierwszych sezonach każdy odcinek trwał 60 minut i był emitowany raz w tygodniu, w czwartek po 20:30. W ostatnim sezonie, pod wpływem sukcesu pierwszej opery mydlanej Peyton Place, zmieniono format na dwa półgodzinne odcinki nadawane w poniedziałki i wtorki po 20:30. Ostatni sezon był także emitowany w kolorze.

Ellen Burstyn, właśc. Edna Rae Gillooly (ur. 7 grudnia 1932 w Detroit), amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Zdobywczyni Oscara.Polly Bergen, wlaśc. Nellie Paulina Burgin (ur. 14 lipca 1930 w Knoxville, zm. 20 września 2014 w Southbury) – amerykańska aktorka.

Obsada[ | edytuj kod]

 • Richard Chamberlain jako dr Kildare
 • Raymond Massey jako dr Leonard Gillespie
 • Lee Kurty jako siostra Zoe Lawton
 • Jean Inness jako siostra Beatrice Fain
 • Ken Berry jako dr John Kapish
 • Eddie Ryder jako dr Simon Agurski
 • Steve Bell jako dr Quint Lowry
 • Jud Taylor jako dr Thomas Gerson
 • Leslie Nielsen jako Harry Kleber
 • Martin Balsam jako dr Milton Orloff
 • William Shatner jako dr Carl Noyes
 • Dean Stockwell jako dr Rudy Devereux
 • Fred Astaire jako Joe Quinlan
 • James Earl Jones jako dr Lou Rush
 • Cloris Leachman jako Rhoda Kirsh
 • Jack Nicholson jako Jaime Angel
 • Suzanne Pleshette jako Ellen Tracey Adams
 • Angie Dickinson jako Carol Tredman
 • George Kennedy jako sierżant Hensley
 • Ramón Novarro jako Gasparo Paolini
 • i inni

  Cloris Leachman (ur. 30 kwietnia 1926 w Des Moines) – amerykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, zdobywczyni Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie Ostatni seans filmowy.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W epizodach wystąpili m.in.: Lee Marvin, Rip Torn, Robert Culp, Yvette Mimieux, Basil Rathbone, John Saxon, Edward Asner, John Cassavetes, Olympia Dukakis, Robert Redford, Lauren Bacall, Polly Bergen, Peter Falk, Gloria Swanson, Douglas Fairbanks Jr., Walter Matthau, Gena Rowlands, Barbara Bel Geddes, Earl Holliman, Jack Warden, Charles Bronson, Ron Howard, Tom Bosley, Donnelly Rhodes, James Caan, Beau Bridges, Leonard Nimoy, Lana Wood, Victor French, Linda Evans, Ellen Burstyn, Teri Garr.

  Lee Marvin (ur. 19 lutego 1924 w Nowym Jorku, zm. 29 sierpnia 1987 w Tucson) – amerykański aktor filmowy. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Kasia Ballou (reż. Elliot Silverstein) w 1966. Największą popularność przyniosła mu rola majora Johna Reismana w legendarnym filmie wojennym Roberta Aldricha, Parszywa dwunastka z 1967.Philip St. John Basil Rathbone (ur. 13 czerwca 1892 w Johannesburgu, zm. 21 lipca 1967 w Nowym Jorku) – brytyjski aktor filmowy i teatralny, nominowany dwukrotnie do Oscara za role drugoplanowe w filmach Romeo i Julia i Żebrak w purpurze.

  W castingu do roli tytułowej brało udział ponad 30 aktorów, zwyciężył William Shatner, ale zrezygnował z roli, podobnie jak James Franciscus, któremu ją zaproponowano.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Peter Michael Falk (ur. 16 września 1927 w Nowym Jorku, zm. 23 czerwca 2011 w Los Angeles) – amerykański aktor, utożsamiany głównie z rolą tytułowego porucznika w serialu Columbo.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Serial medyczny jest seryjną dramatyczną produkcją telewizyjną, w której wydarzenia koncentrują się na szpitalu, personelu karetki pogotowia lub innego środowiska medycznego. W Stanach Zjednoczonych większość seriali medycznych trwa około 45 minut i najczęściej akcja rozgrywa się w szpitalu. Większość aktualnie emitowanych seriali wykracza poza wydarzenia odnoszące się do zawodów postaci i pokazuje niektóre aspekty ich życia osobistego. Może to być np. wątek romansu między dwojgiem lekarzy. Popularnymi przykładami seriali medycznych są Ostry dyżur, Szpital Dobrej Nadziei, Dr House, St. Elsewhere, Chirurdzy oraz Bez skazy.
  Suzanne Pleshette (ur. 31 stycznia 1937 w Nowym Jorku, zm. 19 stycznia 2008 w Los Angeles) – amerykańska aktorka sceniczna, filmowa i telewizyjna.
  James Grover Franciscus, lepiej znany jako James Franciscus (ur. 31 stycznia 1934 r. w Clayton w stanie Missouri, zm. 8 lipca 1991 r. w North Hollywood w dzielnicy Los Angeles) − amerykański aktor filmowy i telewizyjny, producent filmowy i scenarzysta.
  Jerrald King „Jerry” Goldsmith (ur. 10 lutego 1929 w Los Angeles, zm. 21 lipca 2004 w Beverly Hills) – amerykański kompozytor muzyki filmowej i dyrygent.
  Leonard Simon Nimoy (ur. 26 marca 1931 w Bostonie, zm. 27 lutego 2015 w Los Angeles) – amerykański aktor, reżyser, poeta i muzyk.

  Reklama