Dmitrij Szostakowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dmitrij Dmitrijewicz Szostakowicz, ros. Дмитрий Дмитриевич Шостакович  (ur. 12 września/ 25 września 1906 w Sankt Petersburgu, zm. 9 sierpnia 1975 w Moskwie) – rosyjski kompozytor, pianista i pedagog. Często uważany za najwybitniejszego symfonika XX wieku.

Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.V Symfonia d-moll (opus 47) Dymitra Szostakowicza powstała wiosną 1937 roku. Po raz pierwszy została wykonana 21 listopada 1937 roku przez filharmoników leningradzkich pod batutą Jewgienija Mrawińskiego.

Życiorys[ | edytuj kod]

Tablica pamiątkowa na ścianie domu, w którym urodził się Dmitrij Szostakowicz

Urodził się w Sankt Petersburgu w rodzinie rosyjskiej. Jego dziadek od strony ojca, Bolesław Szostakowicz, był rodem z Wilna. Uczestniczył on w powstaniu styczniowym, a w 1866 został zesłany na Syberię w okolice Tomska w wyniku represji, które miały miejsce po próbie dokonania zamachu na cara Aleksandra II przez Dmitrija Karakozowa. Kiedy okres jego kary się skończył, Szostakowicz postanowił pozostać na Syberii. Został m.in. burzmistrzem Irkucka.

Cmentarz Nowodziewiczy (ros. Новодевичье кладбище) – moskiewski cmentarz położony przy Klasztorze Nowodziewiczym. Miejsce spoczynku wielu zasłużonych Rosjan.Lady Makbet mceńskiego powiatu (Леди Макбет Мценского уезда), w późniejszej wersji zmienionej Katarzyna Izmajłowa (ros. Катерина Измайлова) – opera Dymitra Szostakowicza, w dziewięciu obrazach, do której libretto napisała Adelina Preis i kompozytor według opowiadania Powiatowa lady Makbet Nikołaja Leskowa. Jej prapremiera miała miejsce w Leningradzie 22 stycznia 1934 roku, zaś premiera polska dzieła miała miejsce w Poznaniu w 1965 roku.

W Petersburgu (ówczesnym Piotrogrodzie) Dmitrij Szostakowicz ukończył konserwatorium w 1923 na wydziałach fortepianu i kompozycji. W 1926 rozgłos zdobyła jego pierwsza symfonia. W 1927 otrzymał dyplom honorowy na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest twórcą sześciu koncertów, piętnastu kwartetów smyczkowych i piętnastu symfonii.

Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Jest jednym z kompozytorów z pokolenia muzyków, których działalność przypadła w czasach porewolucyjnych. Bardzo wcześnie rozpoczął komponowanie; studiował w konserwatorium petersburskim (fortepian – L. Nikołajew, kompozycja – M. Steinberg). Dyplom z fortepianu uzyskał w 1923, dwa lata później – dyplom z kompozycji. Niemal równocześnie z ukończeniem studiów miał miejsce debiut kompozytorski Szostakowicza: wykonanie (1926) I Symfonii, pisanej jeszcze w konserwatorium. I Symfonia ukazuje już cechy długo później właściwe twórczości Szostakowicza: zamiłowanie do kontrastów wyrazowych (bezpośrednie następstwo groteskowo-ironicznych fragmentów z prawdziwie lirycznymi) i drapieżną dramatyczność. Wpływy muzyki Schönberga, Křenka i Hindemitha można odnaleźć w operze Nos (1928) do libretta opartego na opowiadaniu Nikołaja Gogola. Bogata polirytmia, wykroczenie poza ramy tonalności, nowatorstwo instrumentalne, zastosowane śpiewu mówionego – oto podstawowe, wyróżniające dzieło cechy.

Koncert skrzypcowy – utwór muzyczny na skrzypce (czasem na dwoje lub więcej skrzypiec) i zespół orkiestralny (kameralny lub symfoniczny). Jako solowa forma instrumentalna, koncert skrzypcowy został zapoczątkowany przez Giovanniego Battistę Bononciniego (1677). Następnie chętnie podjęty i rozwijany w warstwie wirtuozowskiej przez takich kompozytorów jak Antonio Vivaldi, Francesco Maria Veracini, Giuseppe Tartini, Pietro Locatelli.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
Motyw DSCH (Dmitri Schostakowitsch) użyty przez kompozytora w wielu jego dziełach

Po III Symfonii „Pierwszomajowej” (1929), radzieckim odpowiedniku (z uwagi na treść ideowo-programową) IX Symfonii Beethovena, i balecie Złoty wiek (1930) Szostakowicz skomponował drugą z kolei operę: Lady Makbet mceńskiego powiatu (1932); jej główne właściwości to rozwiązania teatralne, przerzucenie akcji muzycznej na plan symfoniczny, szokujące pomysły scenograficzno-instrumentacyjne. Radykalizm języka muzycznego Szostakowicza okazał się jednak nie do przyjęcia dla ówczesnej stalinowskiej ideologii polityczno-kulturalnej. Po paru niefortunnych próbach znalezienia właściwego rozwiązania sytuacji kompozytor zdecydował się zrezygnować z dotychczasowego stylu i techniki kompozytorskiej, z poszukiwania nowych środków, uprościł język na rzecz maksymalnej komunikatywności wyrazu i nieskomplikowanej formy.

Krzysztof Meyer (ur. 11 sierpnia 1943 w Krakowie) – polski kompozytor, pianista, pedagog i autor książek o muzyce. Mąż Danuty Gwizdalanki.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Walter Ulbricht z żoną Lotte (po lewej) i Szostakowicz (po prawej) wśród publiczności na koncercie (1950)

W okresie wojny napisał VII Symfonię „Leningradzką” o ilustracyjnym charakterze. Ten utwór i towarzysząca mu legenda przyniosły kompozytorowi popularność, także za granicą, zwłaszcza w USA. Gdy zakończenie wojny Szostakowicz powitał pogodną, Haydnowską IX Symfonią, spotkał się znowu z gwałtownym atakiem krytyków, którzy oczekiwali od niego monumentalnego, patetycznego utworu ku czci zwycięstwa nad Niemcami.

I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbył się w dniach 23–30 stycznia 1927 roku. Wystąpiło na nim 26 pianistów z 8 krajów. Obowiązywała w nim skala ocen do 12 punktów.Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.

Ciągłe konflikty ze stalinowską cenzurą doprowadziły do utracenia przez kompozytora wszelkich przywilejów w 1948. Ograniczenia w muzyce Szostakowicza i w jego stylu życiowym zostały nieco złagodzone w 1949, po napisaniu kantaty „Pieśń o lasach”, gdzie Stalin był sławiony jako „wielki ogrodnik”. W tym samym roku Szostakowicz odzyskał paszport i reprezentował ZSRR na międzynarodowym kongresie muzycznym w Stanach Zjednoczonych. W 1960 wstąpił do KPZR.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) – polskie wydawnictwo muzyczne założone w 1946 w Krakowie w ramach nacjonalizacji prywatnych wydawnictw muzycznych.Sir Ben Kingsley, właśc. Krishna Bhanji (ur. 31 grudnia 1943 w Snainton koło Scarborough) – brytyjski aktor filmowy i teatralny, pochodzenia hinduskiego. Na londyńskich scenach teatralnych grywał w kilku sztukach szekspirowskich. W 2001 otrzymał tytuł szlachecki od angielskiej królowej.

W 1962 Szostakowicz był nominowany do Oscara za muzykę do filmu Chowańszczyzna (1959). W 1973 został laureatem prestiżowej duńskiej Nagrody Fundacji Muzycznej Léonie Sonning.

Grób Szostakowicza na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie (2002)

Trzon twórczości Szostakowicza tworzą symfonie – to piętnaście dzieł powstałych w ciągu 46 lat. Formalnie Szostakowicz jest kontynuatorem tradycji beethovenowskiej: stosuje klasyczny wieloczęściowy model symfoniczny, zachowuje klasyczne uformowanie wewnętrzne poszczególnych części. Inne cechy jego dzieł to: monumentalizm, patos, silny pierwiastek dramatyczny, bogata inwencja melodyczna, krańcowe natężenie ekspresji oraz dynamizm i witalność.

Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Apokryf (gr. ἀπόκρυφος, ápókryphos – ukryty, tajemny) – określenie używane obecnie głównie w kontekście ksiąg o zabarwieniu religijnym z okresu przełomu naszej ery, które Kościół katolicki uważa za nienatchnione, w szczególności to księgi niewchodzące w skład Biblii.

Został pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie.

Dzieła (wybór)[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Dzieła Dmitrija Szostakowicza.

Utwory orkiestrowe[ | edytuj kod]

Symfonie[ | edytuj kod]

15 symfonii stanowi najważniejszą część całego muzycznego dorobku Szostakowicza. Pierwsza, napisana u progu kariery i stanowiąca pracę dyplomową kompozytora, przyniosła mu uznanie i popularność; piętnasta, ukończona na krótko przed śmiercią, stanowi podsumowanie 50 lat pracy twórczej. Każde z wymienionych poniżej dzieł zaznaczyło pewien etap w życiu kompozytora i w historii jego narodu:

Dmitrij Władimirowicz Karakozow, ros. Дмитрий Владимирович Каракозов (ur. 4 listopada 1840 w Kostromie, stracony 15 września 1866 w Petersburgu) – rosyjski zamachowiec, autor pierwszego zamachu wymierzonego w osobę Aleksandra II. Nagroda Leninowska (ros. Ленинская премия) – jedno z najwyższych radzieckich odznaczeń państwowych za osiągnięcia w nauce, technice, literaturze, sztuce, architekturze oraz dziennikarstwie i publicystyce.
 • 1923–1925: I symfonia f-moll, op. 10
 • 1927: II symfonia H-dur „Październikowi”, op. 14
 • 1929–1930: III symfonia Es-dur „Pierwszomajowa”, op. 20
 • 1935–1936: IV symfonia c-moll, op. 43
 • 1937: V symfonia d-moll, op. 47
 • 1939: VI symfonia h-moll, op. 54
 • 1941: VII symfonia C-dur „Leningradzka”, op. 60
 • 1943: VIII symfonia c-moll, op. 65
 • 1945: IX symfonia Es-dur, op. 70
 • 1953: X symfonia e-moll, op. 93
 • 1956–1957: XI symfonia g-moll „Rok 1905”, op. 103
 • 1959–1961: XII symfonia d-moll „Rok 1917”, op. 112
 • 1962: XIII symfonia b-moll „Babi Jar”, op. 113
 • 1969: XIV symfonia, op. 135
 • 1971: XV symfonia A-dur, op. 141
 • Utwory na instrument solowy z orkiestrą[ | edytuj kod]

 • 1933: Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę c-moll, znany również jako I koncert fortepianowy, op. 35
 • 1947–1948: I koncert skrzypcowy a-moll, Op. 77
 • 1957: II koncert fortepianowy F-dur, op. 102
 • 1959: I koncert wiolonczelowy Es-dur, op. 107
 • 1966: II koncert wiolonczelowy g-moll, op. 126
 • 1967: II koncert skrzypcowy cis-moll, op. 129
 • Suity[ | edytuj kod]

 • 1927–1928: Suita z opery „Nos”, op. 15a
 • 1929–1932: Suita z baletu „Złoty wiek”, op. 22a
 • 1931: Suita z baletu „Bolec”, op. 27a
 • 1931: Suita z muzyki do filmu „Złote góry”, op. 30a
 • 1932: Suita z muzyki do przedstawienia „Hamleta”, op. 32a
 • 1934: I suita na orkiestrę jazzową, op. 38
 • 1938: II suita na orkiestrę jazzową, bez op.
 • 1945: Suita z baletu „Jasny strumień”, op. 39a
 • Utwory fortepianowe[ | edytuj kod]

 • 3 tańce fantastyczne
 • 1926: I sonata fortepianowa, op. 12
 • 1932–1933: 24 preludia, op. 34
 • 1943: II sonata fortepianowa h-moll, op. 61 dedykowana pamięci Leonida Nikołajewa
 • 1950–1951: 24 preludia i fugi, op. 87
 • 1953: Concertino a-moll na 2 fortepiany, op. 94
 • Utwory kameralne[ | edytuj kod]

  Popiersie Szostakowicza w Alei Sław na Skwerze Harcerskim w Kielcach
 • 1924–1925: Dwa utwory na oktet smyczkowy: preludium d-moll i scherzo g-moll, op. 11
 • 1934: Sonata na wiolonczelę i fortepian d-moll, op. 40, dedykowana Wiktorowi Kubackiemu
 • 1938: I kwartet smyczkowy C-dur, op. 49
 • 1940: Kwintet fortepianowy g-moll, op. 57
 • 1944: II trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian, e-moll, op. 67, dedykowana Iwanowi Sollertyńskiemu
 • 1946: III kwartet smyczkowyF-dur, op. 73
 • 1949: IV kwartet smyczkowy D-dur, op. 83
 • 1952: V kwartet smyczkowy B-dur, op. 92
 • 1956: VI kwartet smyczkowy G-dur, op. 101
 • 1960: VII kwartet smyczkowy fis-moll, op. 108
 • 1960: VIII kwartet smyczkowy c-moll, op. 110
 • 1964: IX kwartet smyczkowy Es-dur, op. 117
 • 1964: X kwartet smyczkowy As-dur, op. 118
 • 1966: XI kwartet smyczkowy f-moll, op. 122
 • 1968: XII kwartet smyczkowy Des-dur, op. 133
 • 1968: Sonata na skrzypce i fortepian G-dur, op. 134
 • 1970: XIII kwartet smyczkowy b-moll, op. 138
 • 1973: XIV kwartet smyczkowy Fis-dur, op. 142
 • 1974: XV kwartet smyczkowy es-moll, op. 144
 • 1975: Sonata na altówkę i fortepian C-dur, op. 147
 • Utwory wokalne[ | edytuj kod]

 • 1922: Dwie bajki Kryłowa na mezzosopran, chór i orkiestrę op. 4
 • 1928–1932: Sześć romansów do wierszy poetów japońskich na tenor z orkiestrą, op. 21
 • 1936–1937: Cztery romanse do wierszy A. Puszkina na bas z akompaniamentem fortepianu, op. 46
 • 1942: Sześć romansów do wierszy poetów brytyjskich w tłumaczeniu B. Pasternaka i S. Marszaka na bas z fortepianem, op. 62, później zinstrumentalizowane i wydane jako op. 62a (1943), inny wariant jako op. 140 (1971)
 • 1943: „Pieśń patriotyczna” do słów E. Dołmatowskiego
 • 1943: „Pieśń o Armii Czerwonej” do słów M. Gołodnego wraz z A. Chaczaturianem
 • 1948: „Z żydowskiej poezji ludowej” na sopran, alt, tenor z fortepianem, op. 79, później zinstrumentalizowane jako op. 79a
 • 1950: Dwa romanse do wierszy M. Lermontowa na głos z fortepianem, op. 84
 • 1950–1951: Cztery pieśni do słów E. Dołmatowskiego na głos z fortepianem, op. 86
 • 1952: Cztery monologi do wierszy A. Puszkina na bas z fortepianem, op. 91
 • 1952–1953: „Pieśni greckie” (tłum. S. Bołotina i T. Sikorskiej) na głos z fortepianem
 • 1954: „Pieśni naszych dni” do słów E. Dołmatowskiego na bas z fortepianem, op. 98
 • 1954: „Były pocałunki” do słów E. Dołmatowskiego na głos z fortepianem
 • 1956: „Pieśni hiszpańskie” (tłum. S. Bołotina i T. Sikorskiej) na mezzosopran z fortepianem, op. 100
 • 1960: „Satyry”, pięć romansów do słów Saszy Czornego na sopran z fortepianem, op. 109
 • 1965: Pięć romansów do tekstów z tygodnika „Krokodił” na bas z fortepianem, op. 121
 • 1966: „Przedmowa do pełnego wydania moich dzieł i krótkie rozważanie z powodu tej przedmowy” na bas z fortepianem, op. 123
 • 1967: Siedem wierszy A. Błoka na sopran i trio fortepianowe, op. 127
 • 1967: „Wiosna, wiosna” do wierszy A. Puszkina na bas z fortepianem, op. 128
 • 1971: Sześć romansów na bas z orkiestrą kameralną, op. 104 (po op. 62)
 • 1973: Sześć wierszy M. Cwietajewej na kontralt z fortepianem, op. 143, zinstrumentowane jako op. 143a
 • 1974: Suita do słów Michelangelo Buonarroti w tłumaczeniu A. Efrosa na bas z fortepianem, op. 145, zinstrumentowane jako op. 145a
 • 1974: Cztery wiersze kapitana Lebiadkina (z powieści F. Dostojewskiego „Biesy”) na bas z fortepianem, op. 146
 • Utwory sceniczne[ | edytuj kod]

  Opery i operetki[ | edytuj kod]

 • 1927–1928: Nos, op. 15 – na podstawie opowiadania Nikołaja Gogola
 • 1956–1963: Lady Makbet mceńskiego powiatu, op. 29 (1932); znana również pod tytułem nadanym jej w drugiej wersji „Katarzyna Izmajłowa”, op. 114
 • 1941–1942: Gracze, op. 63 – na podstawie opowiadania Nikołaja Gogola, opera niedokończona; dokończenie Krzysztof Meyer (1981)
 • 1958: Moskwa-Czeriomuszki, op. 105 – operetka w trzech aktach
 • Balety[ | edytuj kod]

 • 1929: Złoty wiek, op.22 – balet w 3 aktach, libretto A. Iwanowski, prapremiera Leningrad 26 października 1930
 • 1931: Bolec, op.27 – balet w 3 aktach, libretto W.Smirnow, prapremiera Leningrad 8 kwietnia 1931 r.
 • 1934–1935: Jasny strumień, op. 39 – balet komiczny w 3 aktach z prologiem do libretta F. Łopuchowa i A. Piotrowskiego, prapremiera w Małym Teatrze Operowym w Leningradzie 4 czerwca 1935, baletmistrz F. Łopuchow
 • IX Symfonia Es-Dur, op. 70 Dymitra Szostakowicza została napisana tuż po zakończeniu II wojny światowej i, w przeciwieństwie do heroiczno-patetycznych VII i VIII Symfonii, powstało dzieło klasyczne, dowcipne (wręcz frywolne), nawiązujące w swoim charakterze do utworów Haydna, Rossiniego czy do ironicznych utworów Prokofjewa. Spowodowało to niezadowolenie władz, które oczekiwały dzieła podkreślającego chwałę zwycięskiego narodu.Aleksander II Nikołajewicz, ros. Александр II Николаевич (ur. 29 kwietnia 1818 w Moskwie, zm. 13 marca 1881 w Petersburgu) – cesarz Wszechrusi, król Polski i wielki książę Finlandii oraz wielki książę Litwy w latach 1855-1881, syn Mikołaja I (1825-1855) z dynastii Romanowów i Charlotty Hohenzollern (1798-1860), księżniczki pruskiej, która po przejściu na prawosławie przyjęła imię Aleksandra Fiodorowna.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Danuta Gwizdalanka (ur. 22 czerwca 1955 w Poznaniu) – polska muzykolog, autorka książek o muzyce, członkini Związku Kompozytorów Polskich. Żona Krzysztofa Meyera.
  Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
  Nagroda Stalinowska - nagroda państwowa w ZSRR przyznawana w latach 1940-1954 obywatelom tego państwa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, techniki, literatury i sztuki oraz nowych metod wytwarzania i konstruowania wyrobów.
  Bohater Pracy Socjalistycznej (ros. Герой Социалистического Труда) to tytuł przyznawany w latach 1938-1991 przez Radę Najwyższą ZSRR za szczególne zasługi dla Państwa Radzieckiego. Wraz z tytułem przyznawano Order Lenina, Medal Sierp i Młot oraz dyplom Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Pierwszy tytuł ten uzyskał Józef Stalin w 1939 roku.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Cenzura (łac. censere – osądzać) – świadome wprowadzenie w błąd poprzez selektywny dobór zazwyczaj masowo rozpowszechnianych informacji.

  Reklama