Dixon (Illinois)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łuk upamiętniający w Dixon

Dixon – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Illinois nad rzeką Rock River w Hrabstwie Lee.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Założone zostało w 1828 roku przez człowieka imieniem Ogee mieszanego francusko-indiańskiego pochodzenia, pierwotnie jako osada z promem na rzece Rock River, a w 1929 posiadało już własną pocztę.

Jako ciekawostkę należy wspomnieć fakt, że dzieciństwo w Dixon spędził 40. prezydent Stanów zjednoczonych - Ronald Reagan, który urodził się w Tampico a do Dixon przeprowadził wraz z rodzicami w wieku 9 lat.

Klimat[ | edytuj kod]

Miasto leży w strefie klimatu kontynentalnego, wilgotnego z gorącym latem, należącego według klasyfikacji Köppena do strefy Dfa. Średnia temperatura roczna wynosi 9,5 °C, a opady 881,4 mm (w tym 79 cm śniegu). Średnia temperatura najcieplejszego miesiąca - lipca wynosi 23,3 °C, natomiast najzimniejszego stycznia -6,1 °C. Najwyższa zanotowana temperatura wyniosła 43,3 °C, natomiast najniższa -35,6 °C. Miesiącem o najwyższych opadach jest czerwiec o średnich opadach wynoszących 109,2 mm, natomiast najniższe opady są w lutym i wynoszą średnio 35,6.

Klasyfikacja klimatów Köppena – system klasyfikacji klimatów Ziemi opracowany przez niemieckiego klimatologa Wladimira Köppena. Twórca oparł swój podział na średnich miesięcznych temperaturach oraz wielkości i rozkładzie opadów rocznych, w nawiązaniu do szerokości geograficznej. Jest to najpowszechniej stosowany system klasyfikacji. Köppen opublikował swój pierwszy schemat w 1900 roku, wersję poprawioną w 1918 roku i nanosił korekty systemu klasyfikacji aż do śmierci w roku 1940. Inni klimatolodzy zmodyfikowali elementy klasyfikacji Köppena jeszcze wielokrotnie na podstawie własnych doświadczeń w różnych częściach świata jednak podstawowa część pozostała bez zmian do czasów współczesnych.Ronald Wilson Reagan (ur. 6 lutego 1911 w Tampico, zm. 5 czerwca 2004 w Bel Air) – 40. prezydent USA (1981–1989) oraz 33. gubernator Kalifornii. Jako przywódca USA udzielił znaczącej pomocy „Solidarności” w walce o obalenie komunizmu w Polsce. Dwukrotnie – w latach 1980 i 1983 (wspólnie z Jurijem Andropowem) zdobył tytuł Człowieka Roku magazynu „Time”.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Feature Detail Report for: Dixon, Illinois (ang.). The Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2018-06-09].
  2. Dixon, Illinois Population Census 2010 and 2000 (ang.). CensusViewer. [dostęp 2018-06-09].
  3. Climate Dixon, Illinois (ang.). Weatherbase. [dostęp 2018-06-10].
Rock (ang. Rock River) to rzeka w amerykańskich stanach Wisconsin i Illinois o długości 459 km. Uchodzi do Missisipi w pobliżu miasta Rock Island.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Warto wiedzieć że... beta

Hrabstwo Lee – hrabstwo w USA, w stanie Illinois, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 36 062. Siedzibą hrabstwa jest Dixon.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Prezydent (od łac. praesidens – zasiadający na czele) – najwyższy urząd w państwie będącym republiką, zwykle jednoznaczny z pełnieniem funkcji głowy państwa. W systemie prezydenckim prezydent jest również szefem rządu (np. w USA).

Reklama