Ditmar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ditmar, Dietmarimię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów diot "lud" oraz mari "sławny", mogło oznaczać "człowieka cieszącego się sławą wśród ludu". Staropolskim wariantem jest forma Dziećmar.

Dietmar Kühbauer (ur. 4 kwietnia 1971 w Heiligenkreuz), to austriacki obrońca. Obecnie jest skautem w Admirze Wacker Mödling. W reprezentacji swojego kraju rozegrał 55 mecze i strzelił 5 bramek.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

Ditmar imieniny obchodzi: 2 stycznia, 5 marca, 18 maja i 28 września.

Znane osoby o tym imieniu:

 • Thietmar I (? – 979) – margrabia Miśni od 976 roku
 • Thietmar z Merseburga – kronikarz niemiecki
 • Dietmar Brehmer – niemiecki działacz regionalny
 • Dietmar Hamann – piłkarz niemiecki
 • Dietmar Kühbauer – piłkarz austriacki
 • Dietmar von Aist – poeta niemiecki
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zenon Klemensiewicz, Historia języka polskiego, PWN, Warszawa 1980, s. 137
  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.Thietmar z Merseburga (imię to odpowiada współczesnemu Dietmar; ur. 25 lipca 975 prawdopodobnie w Walbeck, zm. 1 grudnia 1018 w Merseburgu) – biskup merseburski, kronikarz, autor kroniki Thietmara, ważnego źródła historii Niemiec i Polski.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Dietmar von Aist, Dietmar von Eist (ur. ok. 1139 - zm. ok. 1171) - jeden z pierwszych niemieckich poetów - minnesangerów. Jego pieśni znane są ze zbioru Des Minnesangs Frühling.

  Reklama