Dissenter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dissenter – polska grupa muzyczna wykonująca brutal death metal. Powstała pod koniec 1996 roku tuż po rozwiązaniu grupy Bloodlust w składzie z muzykami zanymi jako "Siwy" (gitara elektryczna), "Młody" (perkusja), "Garbaty" (gitara basowa, śpiew) oraz "Heter" (gitara elektryczna).

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

W 1997 roku zespół zarejestrował pierwsze demo zatytułowane Moral Insanity. Niedługo potem do grupy dołączył wokalista "Maniac", w nowym składzie muzycy zrealizowali kolejne demo zatytułowane Dissenter II wydane nakładem Seven Gates Of Hell. Na początku 1999 roku wytwórnia Novum Vox Mortis wydała split album zatytułowany Disco's Out, Slaughter's In na której znalazły się nagrania z demo Dissenter II.

Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Brutal death metal – odmiana death metalu charakteryzująca się bardzo ciężkim, intensywnym brzmieniem, dużym udziałem perkusji oraz zazwyczaj bardzo nisko zestrojonymi gitarami. Tempo jest w tym gatunku mniej zróżnicowane niż w łagodniejszych odmianach gatunku - jest niemal zawsze bardzo szybkie, przez co tremolo przestaje być środkiem akcentującym koniec taktu i zlewa się z partią prowadząca. Gitara basowa bardzo często jest mocno przesterowana i przyjmuje rolę zbliżoną do gitary rytmicznej. W jeszcze większym stopniu niż w łagodniejszych odmianach stylu wykorzystuje się skale chromatyczne, przez co struktura kompozycji jest wybitnie "riffowa" - aż do całkowitego zarzucenia tradycyjnego podziału na zwrotki, refreny i łączniki.

Latem 1999 roku muzycy zarejestrowali debiutancki album zatytułowany Bloodlust & Blasphemy. W międzyczasie grupa koncertuje, między innymi bierze udział w drugiej edycji festiwalu Obscene Extreme. Debiut grupy ukazał się w 2000 roku, w celach promocyjnych zrealizowano również teledysk do utworu "For Kill My Pain". W 2001 roku grupa w składzie "Garbaty", "Heter" i "Młody" przystąpiła do prac na drugim albumem zatytułowanym Apocalypse Of The Damned. Wydawnictwo ukazał się w 2002 roku nakładem Empire Records.

Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.

Trzeci album zespołu zatytułowany Contamination ukazał się w 2003 roku. W europie nagrania wydała oficyna Cold Blood Industries, natomiast w Polsce album został wydany ponownie przez Empire Records. W 2005 roku do sprzedaży trafiła czwarta płyta formacji pt. Furor Arma Ministrat. Wkrótce potem zespół zaprzestał działalności.

Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

Dyskografia[ | edytuj kod]

Albumy studyjne
 • 2000 Bloodlust & Blasphemy
 • 2002 Apocalypse Of The Damned
 • 2003 Contamination
 • 2005 Furor Arma Ministrat
 • Dema
 • 1997 Moral Insanity
 • 1998 Dissenter II
 • Kompilacje
 • 1999 Disco's Out, Slaughter's In
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Split – rodzaj wydawnictwa muzycznego zawierającego nagrania dwóch lub, rzadziej, większej liczby wykonawców. W przeciwieństwie do kompilacji zawiera najczęściej nagrania premierowe, zaś o doborze utworów decydują sami wykonawcy. Rozpowszechniony zwłaszcza w muzyce niezależnej, jako że pozwala na ograniczenie kosztów wydawniczych.
  Reklama