Dirty Rotten Imbeciles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dirty Rotten Imbeciles (D.R.I.) – amerykańska grupa muzyczna, której muzyka jest połączeniem hardcore punk z thrashmetalem. Styl ten nazwano później crossover thrash, D.R.I. obok Stormtroopers of Death, Suicidal Tendencies czy Cryptic Slaughter, jest grupą uważaną za prekursorów tego gatunku. Swoją nazwę zawdzięcza ojcu braci Brecht, który w ten niewyszukany sposób (dosł.: brudni, zgnili imbecyle) ochrzcił muzyków.

VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.Gang Green – amerykański zespół grający hardcore punk. Powstał w Bostonie w 1980. Początkowo w skład zespołu wchodzili Chris Doherty (gitara), Bill Manley (bass) i Mike Dean (perkusja). Gang Green miał wpływ na formowanie się sceny hardcorowej na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Historia[ | edytuj kod]

Zespół powstał w 1981 roku w Houston w stanie Teksas w składzie Spike Cassidy (gitara), Kurt Brecht (śpiew), Eric Brecht (perkusja) oraz Dennis Johanson (gitara basowa). Pierwsze próby odbywały się w domu rodziców Brechta, niedługo potem 2 czerwca 1982 roku odbył się pierwszy koncert grupy w klubie Joe Star's OMNI w Houston. We wrześniu tego samego roku muzycy zarejestrowali pierwszy limitowany do 1000 sztuk minialbum zatytułowany Dirty Rotten EP, zawierający 18 minut muzyki w 22 utworach wydany na 7 calowym EP. Rok później wydany został już jako Dirty Rotten LP odnosząc znaczący sukces, a jednocześnie stając się inspiracją dla innych muzyków.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

W 1983 roku muzycy przeprowadzili się do San Francisco, gdzie między koncertami mieszkali w busie. Trudy życia w zespole sprawiły iż opuścił go Dennis Johnson, który powrócił do Houston. Basistę zastąpił Sebastion Amok, z którym D.R.I. odbyli trasę Rock Against Reagan wraz z grupą Dead Kennedys.

Niedługo potem z grupy odszedł Sebastion Amok, w którego miejsce pojawił się Josh Pappe. Kolejnym albumem było 4 utworowe EP pt. Violent Pacification wydane w 1984 roku, tuż po letniej trasie koncertowej Eric Brecht ożenił się i opuścił grupę. Zastąpił go na kolejne pięć lat Felix Griffin.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.

Drugi studyjny album zatytułowany Dealing With It ukazał się w marcu 1985 roku. Podczas realizacji albumu Josh Pappe opuszczał kilkukrotnie zespół, którego podczas sesji zastępował znany z występów w grupie Offenders instrumentalista Mikey Offender, część utworów zrealizował jednak Cassidy, gdyż nowy członek grupy nie był w stanie nauczyć się w krótkim czasie nowych kompozycji. Utwory na nowym albumie mimo że zmierzające w swej stylistyce ku heavy metalowi, nadal były zakorzenione w nurcie hardcore.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.

W rok później 26 kwietnia 1986 roku w Olympic Auditorium w Los Angeles, muzycy zrealizowali koncert na potrzeby wydawnictwa Live At the Olympic wydanego jeszcze tego samego roku na kasecie VHS. Trzeci album zespołu pt. Crossover ukazał się w 1987 roku, jego nazwa odnosiła się do gatunku muzycznego w jakim grupa wtedy się poruszała. Prasa określiła D.R.I. jako ten najbardziej znaczący w stylu crossover, łączący wpływy gatunków hardcore, punk oraz heavy metal.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).26 kwietnia jest 116. (w latach przestępnych 117.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 249 dni.

Kolejnym wydawnictwem grupy był zarejestrowany 27 czerwca 1987 roku w klubie The Ritz w Nowym Jorku koncert, wydany rok później na kasecie VHS pt. Live At The Ritz. Ponadto w 1987 roku jedna z kompozycji grupy ("Snap") została wydana na kompilacji pt. P.E.A.C.E.. W lutym 1988 roku muzycy weszli do studia by przygotować kolejny studyjny album pt. Four Of A Kind, w celach promocyjnych zrealizowano również teledysk do utworu pt. "Suit and Tie Guy", wydawnictwo dodatkowo poprzedził singel pt. Manifest Destiny i kolejny wydany już po premierze 4 albumu zatytułowany You Think For Yourself. Grupa również odbyła trasę koncertową po Europie, tuż po powrocie grupę opuścił Josh Pappe (został członkiem zespołu Gang Green), zastąpiony przez Johna Menora.

Crossover thrash, punk metal – powstałe w latach 80. XX wieku określenie gatunku muzyki łączącego w sobie elementy hardcore punku i thrash metalu. Rodzaj crossoveru.Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.

Rok później, 16 września 1989 roku, wydany został album pt. Thrash Zone na którego potrzeby zrealizowano dwa teledyski ("Beneath the Wheel" oraz "Abduction"). W 1990 roku grupę opuścił Felix Griffin, którego zastąpił Rob Rampy, z którym w składzie dwa lata później zrealizowano album pt. Definition, wydanym przez Rotten Records wytwórnię należącą do Spikea Cassidyego. Do pochodzącego z albumu utworu pt. "Acid Rain" zrealizowano teledysk, który później wyemitowany w jednym z odcinków popularnego serialu animowanego Beavis and Butthead. Muzycy koncertowali przez większą część 1992 roku otwierając koncerty grupy Testament oraz jako headliner. 27 września tego samego roku grupa zrealizowała koncert w klubie Palladium w Hollywood wydanym dwa lata później (1994 roku) pt. Live. Wydawnictwo poprzedziło wydany w 1995 roku album pt. Full Speed Ahead. Tuż po wydaniu albumu grupę opuścił John Menor, który zastąpiony został przez wieloletniego przyjaciela zespołu Chumly Portera. W styczniu 1996 roku grupa wzięła udział w północnoamerykańskiej trasie koncertowej wraz z grupą Acid Bath, której koncerty otwierała. Kanadyjska cześć trasy mająca odbyć się w kwietniu tego samego roku została odwołana ze względu na oskarżenia o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu obciążające Spike'a Cassidy i Roba Rampyego.

Cal (ang. inch) – pozaukładowa jednostka miary długości odpowiadająca początkowo potrojonej długości średniego ziarna jęczmienia. Jedna z tzw. jednostek imperialnych. W USA ta jednostka miary jest podstawową jednostką miary używaną m.in. w budownictwie, medycynie, policji (np. do pomiaru wzrostu człowieka), mechanice i wielu innych dziedzinach.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

W 1997 i 1998 roku grupa kontynuowała działalność podczas koncertów, które odbyły się m.in. w całej Europie i Ameryce Północnej oraz w marcu 1998 roku uruchomiła oficjalną stronę internetową (www.DirtyRottenImbeciles.com). W 1999 roku grupa ponownie odbyła północnoamerykańska trasę koncertową Social Chaos. Tego samego roku wydana została kompilacja ze wspomnianej trasy koncertowej pt. Social Chaos Tour na której znalazł się jeden utwór D.R.I. pt. "I'm The Liar". Niedługo potem grupę opuścił Chumly Porter zmęczony trudem życia na trasie koncertowej, zastąpił go Harald Oimoen pracujący wcześniej dla grupy jako fotograf, promotor oraz pracownik techniczny.

Stormtroopers of Death (szerzej znany pod skrótową nazwą S.O.D.) – amerykański zespół rockowy, założony w 1985 w Nowym Jorku przez lidera zespołu Anthrax – Scotta Iana. Uważany za jednego z twórców (obok D.R.I.) stylu crossover thrash czyli połączenia stylistyki hardcore punk i thrash metalu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 2000 roku Spike Cassidy utracił wytwórnię Rotten Records na rzecz menedżera grupy Rona Petersona, który ostatecznie został zwolniony, w wyniku długiego procesu sądowego nagrania grupy jednak pozostały własnością muzyków. Jeszcze tego samego roku jako headliner odbyli trasę koncertową Millennium 2000 Tour oraz w 2001 roku The Old School Tour, której kulminacyjnym punktem był występ na Milwaukee Metal Fest.

Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

W 2002 roku w 20 rocznicę powstania grupy podpisała kontrakt płytowy z Beer City Records opiewający na wydanie reedycji wszystkich albumów oraz nowego wydawnictwa CD oraz DVD. Dla uczczenia kontraktu muzycy odbyli światową trasę koncertową m.in. po Europie, Japonii, Ameryce Północnej i Południowej, która trwała do 2003 roku kiedy to ukazała się pierwsza reedycja pt. The Dirty Rotten CD zawierająca oryginalny materiał z albumu pt. Dirty Rotten LP oraz 7 calowego EP Violent Pacification, wzbogacone o wcześniej nie publikowane utwory oraz wywiady z muzykami. Ponadto w 2003 roku ukazała się reedycja albumu Dealing With It. Album zawierał oryginalne nagrania oraz rzadkie utwory dodatkowe, w tym materiał video.

Napój alkoholowy – napój zawierający etanol. Napoje alkoholowe dzielone są na piwa, wina oraz alkohole spirytusowe. Spożywanie napojów alkoholowych jest legalne w większości krajów a ponad 100 państw posiada przepisy regulujące ich produkcję, sprzedaż i spożywanie. W Polsce, według definicji ustawowej napój alkoholowy to każdy produkt przeznaczony do spożycia zawierający więcej niż 0,5% alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2004 roku odbyła się kolejna trasa koncertowa po USA oraz Europie, po której zakończeniu zrealizowano album Live At CBGB’s wydany na płycie CD oraz DVD w 2005 roku. Muzycy podjęli również prace nad reedycją albumu Crossover, której nie ukończono ze względu na zły stan zdrowia Spikea Cassidy'ego. Przyczyną, jak się później okazało, był zdiagnozowany w marcu 2006 nowotwór. Tym samym działalność grupy została zawieszona do czasu ustąpienia dolegliwości jej lidera.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Nowotwór (łac. neoplasma, skrót npl – z greckiego neoplasia) – grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenów i antyonkogenów. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.
Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.
Minuta (łac. minuta – mała) – legalna jednostka czasu nienależąca do układu SI, równa 60 sekundom, oznaczana min (bez kropki na końcu). Wywodzi się z sumeryjskiego układu miar. Termin minuta pochodzi z łacińskiego wyrażenia pars minuta prima (pierwsza mała część).
Suicidal Tendencies – amerykański zespół założony w 1981 w Venice, Kalifornia, wykonujący muzykę określaną jako hardcore punk i crossover thrash.
Acid Bath – zespół muzyczny wykonujący muzykę sludge metal, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych W muzyce zespołu przejawiają się także wpływy death metalu i hardcore oraz bluesa. W wywiadzie dla Pit Magazine, wokalista Dax Riggs określił ich muzykę jako "death rock".

Reklama