Dirhem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dirhem (dirham) – jednostka wagi pierwotnie ustalona w Arabii jako 2/3 drachmy attyckiej. Także srebrna moneta krajów arabskich bita od VII do XI wieku.

Srebro (Ag, łac. argentum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Jest srebrzystobiałym metalem, o największej przewodności elektrycznej i termicznej. W przyrodzie występuje w stanie wolnym, a także w minerałach, takich jak argentyt czy chlorargyryt. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku.Somoni (tadż. сомонӣ) – podstawowa jednostka monetarna w Tadżykistanie, dzieli się na 100 dirhamów. Nazwana na cześć tadżyckiego bohatera narodowego Ismaila I Samanidy.
Srebrne dirhemy bite pomiędzy 711/712 a 882/883 rokiem n.e. znalezione w okolicach Lublina. Przechowywane w Muzeum Narodowym w Lublinie

Obecnie w użyciu są następujące waluty o nazwie nawiązującej do dirhema:

 • dirham marokański
 • dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich
 • armeński dram
 • W użyciu są również jako zdawkowe jednostki monetarne:

 • 1 dinar libijski dzieli się na 1000 dirhamów
 • 1 rial katarski dzieli się na 100 dirhamów
 • 1 dinar jordański dzieli się na 10 dirhamów
 • 1 tadżyckie somoni dzieli się na 100 diramów
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • dinar – arabska złota moneta, bita w VII – XV wieku.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. E. Ashtor, Levantine weights and standard parcels: a contribution to the metrology of the later Middle Ages, „Bulletin of the School of Oriental and African Studies”, 45 (3), 1982, s. 471–488, DOI10.1017/S0041977X00041525, ISSN 1474-0699 [dostęp 2019-12-01] (ang.).
  2. Mateusz Bogucki, Pierwsze polskie monety, www.polityka.pl, 2015 [dostęp 2019-12-01] (pol.).
  Moneta – przeważnie metalowy znak pieniężny, o określonej formie, opatrzony znakiem emitenta. Emitent gwarantował umowną wartość monety. Pierwotnie wartość ta zbliżona była do rynkowej wartości kruszców zawartych w monecie.Arabia – kraina zazwyczaj utożsamiana z Półwyspem Arabskim, lecz początkowo obejmująca obszar Azji leżący na południowy zachód od Mezopotamii, obejmując poza półwyspem również część Lewantu.
  Warto wiedzieć że... beta

  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Muzeum Narodowe w Lublinie (MNWL) – muzeum w Lublinie, należy do najstarszych i największych muzeów we wschodniej Polsce. Ma cztery oddziały na terenie Lublina i pięć zamiejscowych. Główna siedziba muzeum i większość jego oddziałów to wysokiej klasy zabytki.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Diram (tadż. дирам) – zdawkowa jednostka monetarna Tadżykistanu od 30 października 2000 równa 1/100 somoni. Występuje w obiegu w monetach o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 25, 50 diramów, oraz rzadziej w banknotach 1, 5, 20, 50 diramów. Pierwsze monety pojawiły się w 2001 r.

  Reklama