• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Direct Shift Gearbox  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Audi A7 Sportback − samochód osobowy klasy wyższej produkowany pod niemiecką marką Audi od 2010 roku. Od 2017 roku produkowana jest druga generacja pojazdu. Volkswagen New Beetle - kompaktowy samochód osobowy produkowany przez koncern Volkswagena od 1997 roku nawiązując stylistyką do popularnego Garbusa. Model powstał na płycie podłogowej Golfa IV. W 2005 roku auto poddano lekkiemu faceliftingowi. W 1999 roku samochód zdobył tytuł North American Car of the Year.
  Typy skrzyni DSG[ | edytuj kod]

  Wraz z biegiem lat powstawały kolejne generacje przekładni DSG. Pierwszą, była 6-biegowa odmiana DQ250 z mokrym sprzęgłem (czyli pracującym w oleju). W 2008 roku pojawiła się nowa, lżejsza skrzynia DQ200. Miała już 7 biegów, ale wytrzymywała jedynie 250 Nm momentu obrotowego silnika (poprzedniczka 350 Nm). Obie te przekładnie powstały we współpracy Volkswagena z firmami BorgWarner i LUK. Pierwszą opracowaną wyłącznie przez producenta była skrzynia DQ500 – zaprojektowano ją do większych modeli, w tym do dostawczych Transporterów. Skrzynia mogła współpracować z silnikami generującymi aż 550 Nm momentu obrotowego i powrócono w niej do sprzęgła mokrego. Podobne parametry ma stosowana w Audi skrzynia DL501, zwana S-Tronic. Najświeższym wcieleniem DSG jest DQ380, montowana w autach koncernu VW od 2014 roku.

  Audi A5 - samochód sportowy serii Grand tourer produkowany przez Audi od 2007 roku. Auto zostało zaprezentowane jednocześnie podczas targów motoryzacyjnych w Genewie i Melbourne w 6 marca 2007 roku.Škoda Rapid - samochód osobowy segmentu B produkowany przez koncern Škoda Auto od 2012 roku. Auto zostało zaprezentowane w 2011 roku jako koncept MissionL. Pojazd wypełnił lukę pomiędzy Fabią a Octavią.

  Zalety i wady[ | edytuj kod]

  Zalety
 • oszczędność paliwa do 15% w stosunku do konwencjonalnej przekładni automatycznej (brak strat związanych z wykorzystywaniem oleju)
 • brak przerw w przenoszeniu momentu obrotowego na koła podczas zmiany przełożenia
 • krótki czas zmiany biegu na wyższy (8 milisekund, jeśli kolejny bieg jest przygotowany)
 • brak szarpnięć podczas zmiany przełożenia
 • krótki czas zmiany biegu na niższy (600 milisekund)
 • Wady
 • gorsza ogólna sprawność mechaniczna w porównaniu do manualnej skrzyni biegów, szczególnie w przypadku mokrego sprzęgła (z powodu elektroniki i układów hydraulicznych)
 • kosztowne płyny eksploatacyjne wymagające regularnej wymiany
 • relatywnie wysokie koszty produkcji
 • stosunkowo długi czas zmiany biegu w przypadku nieprzygotowania wyższego biegu przez sterownik skrzyni biegów (około 1100 ms)
 • ograniczona możliwość przenoszenia większego momentu obrotowego niż nominalny dla danego silnika (utrudnione modyfikacje i tuning silnika)
 • cięższa niż porównywalna skrzynia biegów Getrag (75 kg, w porównaniu do 47,5 kg)
 • Volkswagen Caddy (zwany także VW Caddy) - nazwa używana przez niemiecki koncern Volkswagen w stosunku do czterech odmiennych modeli.SEAT, Sociedad Española de Automóviles de Turismo (pl. Hiszpańskie Towarzystwo Samochodów Osobowych) – hiszpańskie przedsiębiorstwo produkujące samochody, obecnie należąca do grupy Volkswagena.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Audi Q5 – średniej wielkości SUV produkowany od 2008 roku przez niemiecki koncern Audi. Model jest drugim modelem z serii pojazdów "Q" typu SUV produkowanych przez Audi. Q5 zadebiutował na salonie w Paryżu w 2008 roku. Model wiele elementów dzieli z czwartą generacją Audi A4. Sprzedaż w Polsce rozpoczęła się na początku 2009 roku. Największymi konkurentami modelu są Mercedes-Benz klasy GLK i BMW X3. Od grudnia 2012 roku ofertę uzupełnia sportowa wersja SQ5 z silnikiem diesla 3.0 o mocy 313 KM, w maju 2013 roku pojawi się wersja SQ5 z silnikiem benzynowym 3.0 TFSI o mocy 354 KM.
  Volkswagen Polo (w skrócie VW Polo) - miejski samochód osobowy produkowany przez koncern Volkswagena nieprzerwanie od 1975 roku. Nazwa Polo pochodzi od nazwy elitarnej dyscypliny sportu.
  Volkswagen Passat CC (od 2012 roku Volkswagen CC) - produkowany od 2008 roku przez koncern Volkswagen AG samochód osobowy klasy średniej. Auto zbudowano na platformie Passata B6. Jest to odmiana zwykłego Passata z nadwoziem typu fastback.
  Tiptronic – rodzaj zautomatyzowanej (półautomatycznej) skrzyni biegów. Kierowca oprócz możliwości jazdy w trybie automatycznym "D", ma do dyspozycji tryb manualny. W trybie manualnym zmiana biegów następuje sekwencyjnie, czyli kolejno bez możliwości omijania poszczególnych biegów. Skrzynie tiptronic montowane są w samochodach wielu firm, m.in. Audi, VW, Porsche czy Škoda.
  Volkswagen Touran - kompaktowy minivan marki Volkswagen oparty na Golfie V produkowany od 2003 roku. Obecnie na rynku dostępna jest druga generacja pojazdu.
  Volkswagen Eos - coupé-cabrio marki Volkswagen produkowany od 2005 roku na bazie płyty podłogowej Golfa. Obecnie produkowana jest druga generacja modelu.
  Skrzynia biegów – mechanizm umożliwiający zmianę przełożenia, a przez to służący do efektywnego przekazywania mocy wytwarzanej przez silnik do napędu maszyny roboczej lub pojazdu. Przełożeniem nazywa się stosunek prędkości obrotowej na wale wejściowym, do prędkości obrotowej na wale wyjściowym. Zmiana przełożenia jest wprost proporcjonalna do zmiany przekazywanego momentu obrotowego. Skrzynia biegów łączona jest z silnikiem za pomocą sprzęgła. Biegiem w skrzyni biegów nazywa się realizowanie konkretnego przełożenia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.763 sek.