Dionisio Aguado

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dionisio Aguado (ur. 8 kwietnia 1784 w Madrycie, zm. 20 grudnia 1849 tamże) – hiszpański gitarzysta i kompozytor.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Urodził się w Madrycie, studiował u Miguela García. W 1826 wyjechał do Paryża, gdzie udzielał lekcji gry dużo koncertował. Wkrótce został ulubieńcem salonów i sal koncertowych. W Paryżu poznał i zaprzyjaźnił się oraz przez jakiś czas mieszkał z Fernando Sorem (1778–39). Potem Sor skomponował duet Les Deux Amis ("Dwaj przyjaciele") jako upamiętnienie przyjaźni, w którym jedna część jest oznaczona jako "Sor" a inne "Aguado".

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Był nauczycielem gry na gitarze a w 1825 roku została wydana jego szkoła na gitarę "Escuela de Guitarra", która do dzisiaj jest wznawiana i pozostaje aktualna. Aguado opisuje w niej nowatorski w tamtym czasie sposób użycia paznokci prawej ręki, oraz jego wynalazek nazwany "tripodion". Było to urządzenie na trzech nogach utrzymujące gitarę pod kątem 45 stopni, aby zminimalizować tłumienia dźwięku przez kontakt z ciałem grającego.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Fernando Sor, właśc. José Fernando Macarurio Sors, (ur. 1778 w Barcelonie, zm. 10 lipca 1839 w Paryżu) – hiszpański gitarzysta i kompozytor.

Jego kompozycje to m.in. Trois Brillants ronda (Opus 2), Le Menuet Affandangado (Opus 15), Le Fandango Varie (Opus 16), a także liczne walce, menuety oraz inne krótsze formy. Bardziej rozbudowane kompozycje wymagają wirtuozowskiej techniki. Aguado wrócił do Madrytu w 1837 roku i tam zmarł w wieku 65 lat. Nazwisko Aguado pochodzi od hiszpańskiego słowa "namoczone". Kiedyś jego zamierzchły krewny, który był rycerzem powrócił po bitwie oblepiony błotem. Przezwisko to w końcu stał się nazwiskiem.

SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

Lista kompozycji[ | edytuj kod]

 • 1825 Rondo
 • Op. 1 : Douze Valses
 • Op. 2 : Trois Rondos Brillants
 • Op. 3 : Huit Petites Pièces
 • Op. 4 : Six Petites Pièces
 • Op. 5 : Quatre Andantes et Quatre Valses
 • Op. 6 : Nuevo Método de Guitarra
 • Op. 7 : Valses Faciles
 • Op. 8 : Contredanses et Valses Faciles
 • Op. 9 : Contredanses non difficiles
 • Op. 10 : Exercices Faciles et Très Utiles
 • Op. 11 : Les Favorites - Huit Contredanses
 • Op. 12 : Six Menuets & Six Valses
 • Op. 13 : Morceaux Agréables non difficiles
 • Op. 14 : Dix Petites Pièces non difficiles
 • Op. 15 : Le Menuet Affandangado
 • Op. 16 : Le Fandango Varié
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Brian Jeffery: Dionisio Aguado: New Guitar Method: The complete introduction. W: Dionisio Aguado: New Guitar Method [on-line]. Tecla Editions. [dostęp 13 sierpnia 2011].
  2. Dionisio Aguado: New Guitar Method. W: Catalog [on-line]. Tecla Editions. [dostęp 13 sierpnia 2011].
  3. Alastair Lewis: The Biography of Dionisio Aguado 1784-1849. W: Maestros-of-the-guitar.com [on-line]. [dostęp 13 sierpnia 2011].
  Miguel García Zúñiga (ur. 11 sierpnia 1971 w Guadalajarze) – meksykański piłkarz występujący na pozycji obrońcy, trener. BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Łotwy (łot. Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB)) – łotewska biblioteka narodowa z siedzibą w Rydze, narodowa instytucja kultury podlegająca Ministerstwu Kultury, założona jako Państwowa Biblioteka Łotwy w 1919 roku, po włączeniu Łotwy w skład ZSRR, działała jako Biblioteka Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej a po odzyskaniu niepodległości, od 1992 roku, funkcjonuje jako Biblioteka Narodowa Łotwy.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama