Dionisio Aguado

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dionisio Aguado (ur. 8 kwietnia 1784 w Madrycie, zm. 20 grudnia 1849 tamże) – hiszpański gitarzysta i kompozytor.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Urodził się w Madrycie, studiował u Miguela García. W 1826 wyjechał do Paryża, gdzie udzielał lekcji gry dużo koncertował. Wkrótce został ulubieńcem salonów i sal koncertowych. W Paryżu poznał i zaprzyjaźnił się oraz przez jakiś czas mieszkał z Fernando Sorem (1778–39). Potem Sor skomponował duet Les Deux Amis ("Dwaj przyjaciele") jako upamiętnienie przyjaźni, w którym jedna część jest oznaczona jako "Sor" a inne "Aguado".

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Był nauczycielem gry na gitarze a w 1825 roku została wydana jego szkoła na gitarę "Escuela de Guitarra", która do dzisiaj jest wznawiana i pozostaje aktualna. Aguado opisuje w niej nowatorski w tamtym czasie sposób użycia paznokci prawej ręki, oraz jego wynalazek nazwany "tripodion". Było to urządzenie na trzech nogach utrzymujące gitarę pod kątem 45 stopni, aby zminimalizować tłumienia dźwięku przez kontakt z ciałem grającego.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Jego kompozycje to m.in. Trois Brillants ronda (Opus 2), Le Menuet Affandangado (Opus 15), Le Fandango Varie (Opus 16), a także liczne walce, menuety oraz inne krótsze formy. Bardziej rozbudowane kompozycje wymagają wirtuozowskiej techniki. Aguado wrócił do Madrytu w 1837 roku i tam zmarł w wieku 65 lat. Nazwisko Aguado pochodzi od hiszpańskiego słowa "namoczone". Kiedyś jego zamierzchły krewny, który był rycerzem powrócił po bitwie oblepiony błotem. Przezwisko to w końcu stał się nazwiskiem.

Fernando Sor, właśc. José Fernando Macarurio Sors, (ur. 1778 w Barcelonie, zm. 10 lipca 1839 w Paryżu) – hiszpański gitarzysta i kompozytor.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

Lista kompozycji[ | edytuj kod]

 • 1825 Rondo
 • Op. 1 : Douze Valses
 • Op. 2 : Trois Rondos Brillants
 • Op. 3 : Huit Petites Pièces
 • Op. 4 : Six Petites Pièces
 • Op. 5 : Quatre Andantes et Quatre Valses
 • Op. 6 : Nuevo Método de Guitarra
 • Op. 7 : Valses Faciles
 • Op. 8 : Contredanses et Valses Faciles
 • Op. 9 : Contredanses non difficiles
 • Op. 10 : Exercices Faciles et Très Utiles
 • Op. 11 : Les Favorites - Huit Contredanses
 • Op. 12 : Six Menuets & Six Valses
 • Op. 13 : Morceaux Agréables non difficiles
 • Op. 14 : Dix Petites Pièces non difficiles
 • Op. 15 : Le Menuet Affandangado
 • Op. 16 : Le Fandango Varié
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Brian Jeffery: Dionisio Aguado: New Guitar Method: The complete introduction. W: Dionisio Aguado: New Guitar Method [on-line]. Tecla Editions. [dostęp 13 sierpnia 2011].
  2. Dionisio Aguado: New Guitar Method. W: Catalog [on-line]. Tecla Editions. [dostęp 13 sierpnia 2011].
  3. Alastair Lewis: The Biography of Dionisio Aguado 1784-1849. W: Maestros-of-the-guitar.com [on-line]. [dostęp 13 sierpnia 2011].
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Miguel García Zúñiga (ur. 11 sierpnia 1971 w Guadalajarze) – meksykański piłkarz występujący na pozycji obrońcy, trener.
  Warto wiedzieć że... beta

  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Biblioteka Narodowa Łotwy (łot. Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB)) – łotewska biblioteka narodowa z siedzibą w Rydze, narodowa instytucja kultury podlegająca Ministerstwu Kultury, założona jako Państwowa Biblioteka Łotwy w 1919 roku, po włączeniu Łotwy w skład ZSRR, działała jako Biblioteka Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej a po odzyskaniu niepodległości, od 1992 roku, funkcjonuje jako Biblioteka Narodowa Łotwy.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama