Dinu Pescariu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dinu Pescariu (ur. 12 kwietnia 1974 w Bukareszcie) – rumuński tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk.

Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.

Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

Jako zawodowy tenisista Pescariu wygrał jeden turniej z cyklu ATP World Tour w grze podwójnej oraz awansował do dwóch finałów.

Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.

W latach 1991–2000 reprezentował Rumunię w Pucharze Davisa, rozgrywając łącznie 21 meczów, z których w 10 zwyciężył.

W 1992 roku Pescariu wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie, gdzie doszedł do ćwierćfinału debla, a grał w parze z George Cosac. Spotkanie o awans do strefy medalowej Rumuni przegrali z Wayne'em Ferreirą i Pietem Norvalem. W 1996 roku Pescariu zagrał na igrzyskach olimpijskich w Atlancie, tym razem odpadając z rywalizacji w I rundzie. Partnerem Pescariu był Andrei Pavel.

XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.Pieter (Piet) Norval (ur. 7 kwietnia 1970 w Kapsztadzie) – południowoafrykański tenisista, zwycięzca turniejów ATP World Tour w deblu, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie z roku 1992, reprezentant w Pucharze Davisa.

W rankingu gry pojedynczej Pescariu najwyżej był na 75. miejscu (8 czerwca 1998), a w klasyfikacji gry podwójnej na 114. pozycji (13 października 1997).

Finały w turniejach ATP World Tour[ | edytuj kod]

Gra podwójna (1–2)[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 2 listopada 2013].
  • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 2 listopada 2013].
  • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 2 listopada 2013].
  • 12 kwietnia jest 102. (w latach przestępnych 103.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 263 dni.
    Reklama