• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dinocephalia

  Przeczytaj także...
  Jonkeria jest nazwą rodzajową terapsyda z podrzędu dinocefali, żyjącego prawdopodobnie w środkowym permie na terenie obecnej Republiki Południowej Afryki. Szczątki zwierzęcia odnaleziono w tzw. "strefie tapinocefali", w obrębie regionu Karoo.Terapsydy, gady ssakokształtne (Therapsida) – rząd synapsydów, który pojawił się we wczesnym permie i stał się dominującą grupą kręgowców lądowych w połowie tego okresu. Zgodnie z zasadami kladystyki do terapsydów, aby były taksonem monofiletycznym należy również zaliczyć wywodzącą się z cynodontów gromadę ssaków.
  Zwierzę stałocieplne (ciepłokrwiste, endotermiczne, homotermiczne, homojotermiczne, homeotermiczne; od gr. homos – taki sam, równy lub homoios – podobny) – zwierzę, którego temperatura (zwana też ciepłotą ciała) jest względnie stała i w znacznym stopniu niezależna od temperatury otoczenia, a jej dobowe wahania nie są większe od kilku stopni. Zwierzęta te zwykle utrzymują wysoką temperaturę ciała (zwykle 36–40 °C) i wykazują aktywność zarówno przy niskich, jak i wysokich temperaturach otoczenia.

  Dinocefale (Dinocephalia) – podrząd gadów ssakokształtnych z rzędu terapsydów

  Żyły w epoce późnego permu na terenach współczesnej Afryki, Europy, Ameryki Północnej, Azji oraz Południowej Afryki. Posiadały mocne, masywne kończyny przednie, stosunkowo słabe kończyny tylne, masywny szkielet, długi ogon. Cechowała je masywna głowa ze zgrubiałymi kośćmi po bokach, układającymi się w wały, wydatne guzki lub formy przypominające rogi. Zgrubienia te były im prawdopodobnie pomocne podczas toczenia walk godowych. Długość ciała do 6 m. Prawdopodobnie były stałocieplne. Były zarówno mięsożerne, jak i roślinożerne. Gatunki mięsożerne posiadały ostre, szablaste zęby.

  Tapinocephalus (lub "Taurops") jest nazwą rodzajową roślinożernego terapsyda, żyjącego pod koniec środkowego permu (wczesny kapitan, około 265 milionów lat temu). Jego szczątki odkryto na terenie Republiki Południowej Afryki w strefie Karoo, w pokładach Lower Beaufort, (tzw. "Tapinocephalus Zone", strefa nazwana tak z powodu dużej ilości odnajdywanych tam szczątków tego zwierzęcia) i w pokładach Beaufort West.Tytanofon (Titanophoneus) – rodzaj mięsożernego terapsyda, żyjącego w środkowym permie (późny word, około 265 milionów lat temu). Jego szczątki odkryto na terenie obecnego rosyjskiego Tatarstanu.

  Do dinocefali zalicza się m. in. następujące rodzaje: anteozaur, jonkeria, moschops, tapinocefal, tytanofon, tytanozuch, ulemozaur.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Tytanozuch (Titanosuchus: gr. „tytaniczny krokodyl”) – rodzaj terapsyda z podrzędu dinocefali, żyjącego pod koniec permu (wczesny kapitan), 255 milionów lat temu, na terenie obecnej Afryki Południowej. Jego szczątki odkryto na obszarze tzw. „strefy tapinocefali”.
  Anteosaurus jest nazwą rodzajową drapieżnego terapsyda, żyjącego pod koniec permu (kapitan, około 265-260 milionów lat temu). Jego szczątki (32 czaszki – w tym 16 dobrze zachowanych – oraz fragmenty szkieletów) odkryto na terenie Republiki Południowej Afryki, w regionie Karoo.
  Ulemozaur (Ulemosaurus) – rodzaj terapsyda z podrzędu dinocefali, którego szczątki odkryto na terenie rosyjskiego Tatarstanu. Żył pod koniec permu, około 260 milionów lat temu. Materiał kopalny obejmował 3 czaszki oraz elementy szkieletu pozaczaszkowego.
  Synapsydy, dawniej określane jako "gady ssakokształtne" (Synapsida, z gr. syn – razem + apsis – łuk) – grupa owodniowców powstałych w pensylwanie (ok. 318 - 299 mln lat temu) pod koniec karbonu; dominująca grupa kręgowców lądowych w permie i na początku triasu. Pierwotnie uważano, że wywodziły się z anapsydów, obecnie jednak przyjmuje się, że obie grupy wyewoluowały niezależnie z najprymitywniejszych owodniowców. Ich cechą charakterystyczną było występowanie w czaszce jednego, dolnego otworu skroniowego za każdym okiem (czaszka synapsydalna), gdzie były uczepione mięśnie szczęk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.761 sek.