Digital download

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Serwisy tego typu to między innymi iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.

"Low" - pierwszy solowy singel amerykańskiego rapera Flo Ridy z gościnnym udziałem T-Paina. Utwór został wydany 16 sierpnia 2007 roku z pierwszego albumu studyjnego Flo Ridy zatytułowanego Mail on Sunday. Singel był utworem przewodnim w filmie Step Up 2 i znalazł się na jego ścieżce dźwiękowej. W 2008 roku był najczęściej pobieraną legalnie piosenką, sprzedając się w 5 milionach kopii. Znalazł się na trzecim miejscu najlepszych piosenek dekady w Billboard Hot 100 Songs of the Decade. Utwór spędził 10 nieprzerwanych tygodni na podium w notowaniu Billboard Hot 100, zaś Recording Industry Association of America przyznało mu status sześciokrotnej platyny.Daniel Powter (ur. 25 lutego 1971 roku w Vernon) - kanadyjski muzyk, grający piano rock, indie pop i jazz. Dorastał w Vernon.

Utwory pobrane w trybie digital download mogą być zabezpieczane systemem DRM, który uniemożliwia tworzenie dodatkowych kopii utworu lub blokuje możliwość odtwarzania utworu na urządzeniu konkurencyjnej marki, aczkolwiek jest to stosowane niemal wyłącznie w przypadku muzyki wydawanej przez wytwórnie należące do dużych kompanii muzycznych, jak Warner Music Group, EMI, Sony Music. W przypadku muzyki wydawanej przez tzw. niezależne wytwórnie muzyczne (małe wytwórnie, sprzedające najczęściej muzykę nieobecną w mediach masowego przekazu) jest to rozwiązanie rzadko stosowane. Sklepy takie jak Beatport, Junodownload czy Trackitdown, sprzedające głównie muzykę pochodzącą z takich wytwórni, raczej unikają stosowania technik DRM.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.

Trendem, szczególnie wśród wytwórni niezależnych, jest przechodzenie na wydawanie wyłącznie w formacie pobieralnych plików i odejście od fizycznych nośników, jak płyty CD czy płyty winylowe. Pozwala im to na redukcję kosztów związanych z produkcją tychże nośników, co w przypadku produkcji niskonakładowych bywa znaczącym obciążeniem i wpływa negatywnie na rentowność wytwórni. Wiele współczesnych wytwórni z kręgu muzyki elektronicznej i klubowej bądź już odeszło od fizycznych płyt, bądź nigdy ich nie wydawała i od razu powstały jako wytwórnie wydające wyłącznie w formacie digital download, czyli najczęściej plików MP3 lub WAV, a niekiedy także AIFF czy FLAC i innych.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Hikaru Utada (jap. 宇多田ヒカル, Utada Hikaru, urodzona 19 stycznia 1983 w Nowym Jorku) - w Japonii znana jako Hikki (jap. ヒッキー, Hikkii), gwiazda J-pop. Jej piosenki zostały wykorzystane do ścieżki dźwiękowej w filmie "Godziny szczytu 2". Od momentu wydania, poza Krajem Kwitnącej Wiśni, albumu "Exodus" prasa japońska zaczęła ją opisywać już jako Utada Hikaru, dawna Hikki odeszła w zapomnienie. Hikaru Utada jest jedną z najpopularniejszych gwiazd muzyki pop w Azji. Piosenkarka naprawdę nazywa się Hikaru Iwashita (岩下 光 - Iwashita Hikaru) ze względu na małżeństwo z Kazuhiro Iwashitą (岩下 和裕 - Iwashita Kazuhiro), jednakże publicznie używa nazwiska panieńskiego.

Aktualny status[ | edytuj kod]

Stany Zjednoczone[ | edytuj kod]

Dla singli kupowanych przez internet magazyn Billboard stworzył odrębną listę przebojów w 2003 roku, lecz nie zyskała ona większego zainteresowania w Stanach Zjednoczonych. Dopiero w lutym 2005 takie utwory zaczęły być uwzględniane na liście „Billboard Hot 100” oraz innych listach magazynu Billboard. We wcześniejszych latach lista „Hot 100” niewiele różniła się od „Hot 100 Airplay Chart”, ponieważ trafiały na nią głównie najbardziej znane single emitowane w stacjach radiowych. Możliwość wydawania singli w sieci umożliwiła wielu piosenkom dostanie się na muzyczne listy przebojów oraz zajęcie wysokich pozycji na tych listach, jak to było w przypadku coveru „These Boots Are Made for Walkin’” nagranego przez Jessikę Simpson, który stał się jej drugim najwyżej notowanym singlem na liście „Billboard Hot 100” właśnie dzięki digital download. Innym przykładem jest utwór Britney Spears, „Do Somethin'”, który nie był emitowany w radiu, a mimo to trafił na listy w 2005 roku.

Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i dance, tancerka i projektantka mody.Jessica Ann Simpson (ur. 10 lipca 1980 w Abilene, Teksas), amerykańska piosenkarka i aktorka. Córka Joego i Tiny Simpsonów oraz starsza siostra Ashlee Simpson.

Certyfikacja RIAA i American records[ | edytuj kod]

Certyfikacje singli wprowadzono w lutym 2005 roku. Utwory, które zostały sprzedane w określonym nakładzie są zwykle certyfikowane przez RIAA za pozwoleniem artysty oraz wytwórni płytowej.

Do listopada 2005 roku najlepiej sprzedającym się singlem w systemie digital download był utwór „Hollaback GirlGwen Stefani, który został pobrany ze sklepu ponad miliona razy i stał się pierwszym singlem, który osiągnął status „diamond download”. W listopadzie wyprzedził go utwór „Bad DayDaniela Powtera. Rekord największej liczby pobrań w ciągu jednego tygodnia należy do singla „Low” rapera Flo Ridy, który w ciągu jednego tygodnia w styczniu 2008 został zakupiony ponad 470 000 razy i osiągnął status podwójnej platynowej płyty.

AIFF (z ang. Audio Interchange File Format) to format plików dźwiękowych oparty na IFF (Electronic Arts Interchange File Format) współtworzony przez firmę Apple. Dane audio zapisane są jako nieskompresowany PCM w Big endian. Format jest wykorzystywany głównie przez Apple na komputerach Macintosh oraz przez firmę SGI.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

Wielka Brytania[ | edytuj kod]

Lista „UK Official Download Chart” została uruchomiona 1 września 2004 roku i brała pod uwagę utwory trwające poniżej 10 minut, sprzedane za co najmniej 40 pensów. W styczniu 2005 roku nakład sprzedanych drogą internetową singli sprawił, że The Official UK Charts Company postanowiła wziąć je pod uwagę na liście „UK Singles Chart”.

Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.

W grudniu 2006 roku został wydany singel zwyciężczyni programu The X Factor, Leony Lewis, zatytułowany „A Moment Like This”. Nagranie zostało pobrane ponad 50 000 razy w ciągu 30 minut od udostępnienia go w sieci. W październiku 2007 roku średnio w ciągu jednego tygodnia pobierano utwory ze sklepów 1,7 miliona razy.

Lista przebojów, synonim: top (ang. charts) – pojęcie związane z tzw. popkulturą to zestawienie najbardziej popularnych spraw, rzeczy, utworów w danym okresie.Pens – moneta zdawkowa używana w Wielkiej Brytanii i jej terytoriach zależnych, wybita po raz pierwszy w drugiej połowie VIII wieku przez króla Mercji Offę na wzór denara karolińskiego. Początkowo bity ze srebra o wadze 22 gramy. Od 1797 z miedzi, a od 1860 z brązu.

Japonia[ | edytuj kod]

Najwięcej na świecie wydawnictw muzycznych przeznaczonych do pobrania przez internet sprzedaje się w Japonii. Najczęściej ściąganym singlem w Japonii, a także w pozostałych krajach, jest „Flavor of Life” Hikaru Utady, zakupiony 5,58 miliona razy. Na drugim miejscu jest utwór „Keep Tryin'” tej samej artystki, zakupiony 2,5 miliona razy. Na trzecim miejscu znajduje się „Koi no tsubomi” Kumi Kōdy, zakupiony 2,3 miliona razy.

WAV (ang. wave form audio format) – format plików dźwiękowych stworzony przez Microsoft oraz IBM. WAVE bazuje na formacie RIFF, poszerzając go o informacje o strumieniu audio, takie jak użyty kodek, częstotliwość próbkowania czy ilość kanałów. WAV podobnie jak RIFF został przewidziany dla komputerów IBM PC, toteż wszystkie zmienne zapisywane są w formacie little endian. Odpowiednikiem WAV dla komputerów Macintosh jest AIFF.Kumi Koda (jap. 倖田來未, Kōda Kumi), urodzona jako Kumiko Kōda (jap. 神田來未子, Kōda Kumiko, ur. 13 listopada 1982) jest japońską piosenkarką pop, która zadebiutowała w Japonii w 2000 singlem Take That. Nie odnosiła większych sukcesów aż do wydania siódmego singla, Real Emotion / 1000 no Kotoba. Jej popularność znacznie wzrosła w roku 2005 po wydaniu albumu Secret z piosenką Butterfly. Jak się później okazało, w roku 2005 jej album Best ~first things~ był najchętniej kupowanym krążkiem. Pod koniec roku 2006 Oricon ogłosił, że najczęściej kupowanymi płytami w tym roku były te sygnowane imieniem artystki.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Sklep internetowy – serwis internetowy dający możliwość zamawiania produktów przez Internet, jedna z form handlu elektronicznego. Sklep internetowy jest częścią relacji B2C, rzadziej B2B. Forma ta staje się obecnie coraz popularniejsza z uwagi na wygodę i obniżenie kosztów sprzedaży (i często wynikające z tego niższe ceny towarów), a ponadto daje to możliwość szybkiego porównania cen u wielu dostawców.
Handel elektroniczny (ang. e-commerce) – procedury wykorzystujące środki i urządzenia elektroniczne (telefon stacjonarny i komórkowy, faks, Internet, telewizję) w celu zawarcia transakcji handlowej. Najbardziej popularną metodą handlu elektronicznego jest handel internetowy, gdzie występują transakcje handlowe pomiędzy sprzedającymi a kupującymi. Najbardziej powszechną formą handlu elektronicznego są sklepy internetowe.
Dystrybucja cyfrowa, dystrybucja elektroniczna (ang. digital distribution, content delivery, online distribution, Electronic Software Distribution (ESD)) – metoda bezpośredniego rozpowszechniania treści, takich jak oprogramowanie, filmy, muzyka czy gry komputerowe za pośrednictwem Internetu.
Beatport – amerykański internetowy sklep muzyczny, którego właścicielem jest LiveStyle. Sklep został utworzony w 2004 roku, a jego biura znajdują się w Denver, Los Angeles i Berlinie.
Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.
Leona Louise Lewis (ur. 3 kwietnia 1985 w Londynie) – brytyjska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, początkująca projektantka mody i zwyciężczyni trzeciej edycji programu telewizyjnego The X Factor, gdzie okrzyknięto ją najbardziej utalentowaną wokalistką spośród wszystkich (od grudnia 2010 – siedmiu) dotychczasowych zwycięzców programu.
RIAA (Recording Industry Association of America) – zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki. Zajmuje się ochroną praw wydawców utworów muzycznych, promując rozwiązania legislacyjne i techniczne w tym zakresie (m. in. Digital rights management). Jedną z form działalności organizacji jest śledzenie naruszeń praw producentów muzycznych przez użytkowników internetu.

Reklama