Digital Visual Interface

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Digital Visual Interface (DVI) – standard złącza pomiędzy kartą graficzną a monitorem komputera. Pojawił się w komputerach w 1999 roku.

QXGA (ang. Quad Extended Graphics Array) – jeden ze standardów rozdzielczości ekranu. Rozdzielczość ekranu w tym standardzie wynosi 2048x1536 piksele. Standard ten jest ulepszoną wersją standardu UXGA (1600 × 1200 pikseli). Nie zaprezentowano dotychczas standardów o wyższej rozdzielczości dla ekranów o proporcjach 4:3. Istnieją standardy o wyższej rozdzielczości dla innych proporcji wymiarów ekranu np. WQXGA.VESA (Video Electronics Standards Association) – konsorcjum dla standaryzacji grafiki komputerowej. Organizacja, której celem jest opracowywanie i ujednolicanie standardów dla grafiki komputerowej, założona przez producentów układów wyświetlających dla komputerów (kart graficznych, monitorów itp.).

Standard Digital Visual Interface został zaprojektowany przez grupę Digital Display Working Group (DDWG). Do grupy lobbującej za DVI można zaliczyć wiele firm związanych początkowo z DFP. Mimo że DVI nie zostało zaakceptowane jako standard przez VESA, ma ono bardzo dobrą perspektywę na przyszłość, ponieważ protokołem przesyłu danych cyfrowych jest również TMDS (PanelLink). W porównaniu z P&D i DFP, które posiadają tylko jeden kanał przesyłowy, DVI zawiera również drugi, co podwaja maksymalne pasmo przenoszenia (pixel rate). Pozwala to na osiągnięcie rozdzielczości ponad 1280x1024 pikseli. Inną zaletą DVI jest fakt, że może być również przenoszony sygnał analogowy. Dzięki temu, w razie potrzeby, mogą być podłączone również starsze monitory CRT.

DisplayPort – uniwersalny interfejs cyfrowy (zatwierdzony w maju 2006) opracowany przez VESA (Video Electronics Standards Association). Głównym zamierzeniem nowego standardu jest połączenie komputer-monitor lub komputer-system kina domowego (w tym projektory, wielkoformatowe wyświetlacze, telewizory itp.).Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.
Rodzaje żeńskich złączy DVI

Złącze DVI występuje w 3 wariantach:

 • DVI-I – przesyła zarówno dane cyfrowe, jak i analogowe. Po zastosowaniu właściwej przejściówki można je połączyć ze zwykłym złączem D-Sub karty graficznej.
 • DVI-D – przesyła tylko dane cyfrowe. Niektóre karty graficzne posiadają możliwość przełączenia się w tryb HDMI używając złącza DVI co pozwala na przesyłanie dźwięku, jednak nie jest to zgodne ze standardem i wymaga zastosowania przejściówki DVI –> HDMI.
 • DVI-A – przesyła tylko dane analogowe.
 • Specyfikacja[ | edytuj kod]

  Tryb cyfrowy[ | edytuj kod]

 • Minimalna częstotliwość zegara: 21,76 MHz.
 • Maksymalna przepustowość w trybie pojedynczego kanału, osiągana przy częstotliwości zegara 165 MHz: 3,7 Gbit/s.
 • Maksymalna przepustowość w trybie podwójnego kanału (ograniczona przez jakość kabla): ponad 7,4 Gbit/s.
 • Liczba pikseli w jednym cyklu zegarowym: 1 (pojedynczy kanał) lub 2 (podwójny kanał).
 • Liczba bitów przypadających na piksel: 24.
 • Przykładowe rozdzielczości pracy (pojedynczy kanał):
 • HDTV (1920×1080) @ 60 Hz przy wygaszaniu CVT-RB (131 MHz).
 • UXGA (1600×1200) @ 60 Hz przy wygaszaniu GTF (161 MHz).
 • WUXGA (1920×1200) @ 60 Hz (154 MHz).
 • SXGA (1280×1024) @ 85 Hz przy wygaszaniu GTF (159 MHz).
 • Przykładowe rozdzielczości pracy (podwójny kanał):
 • QXGA (2048×1536) @ 75 Hz przy wygaszaniu GTF (2×170 MHz).
 • HDTV (1920×1080) @ 85 Hz przy wygaszaniu GTF (2×126 MHz).
 • WQXGA (2560×1600)@ 60 Hz przy wygaszaniu GTF (2x174 MHz) (30" LCD Dell, Apple, Samsung, HP, Quinux).
 • WQUXGA (3840×2400) @ 33 Hz przy wygaszaniu GTF (2x159 MHz).
 • GTF (Generalized Timing Formula) jest standardem VESA. Może być w prosty sposób wyznaczone przy pomocy linuksowego narzędzia gtf.

  Lobbing (z jęz. frankońskiego laubja i łac. lobium, lobia - krużganek, pasaż). Słowo lobby oznacza w jęz. ang. salę recepcyjną w hotelu lub parlamencie, stąd lobbying to dosłownie: "działalność wykonywana w lobby". Z czasem określenie to przylgnęło do praktyki kontaktowania się z decydentami politycznymi, szczególnie w lobby angielskiej Izby Gmin lub amerykańskiego Kongresu. Powszechnie lobbingiem nazywa się wywieranie wpływu przez zawodowych rzeczników interesów (lobbistów, lobbystów) na władze publiczne. Określeniem analogicznym do "lobbingu" i popularnym w Polsce w I poł. XX w. było "antyszambrowanie" (od antichambre: przedpokój). Każda dziedzina nauki inaczej postrzega zjawisko lobbingu, stąd wiele często odmiennych definicji.VGA (ang. Video Graphics Array) – jeden ze standardów kart graficznych IBM-PC ustanowiony w 1987 roku. Karty VGA były po raz pierwszy montowane w komputerach serii IBM PS/2.

  Tryb analogowy[ | edytuj kod]

 • pasmo RGB: 400 MHz przy -3 dB


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wideo (z łaciny "widzę") – technika elektroniczna bazująca na sekwencji nieruchomych obrazów, które mogą być nagrywane, przetwarzane, transmitowane, a następnie odtwarzane dając złudzenie ruchu. Terminem tym określa się również sekwencję obrazów zarejestrowaną na nośniku danych.
  WUXGA (ang. Widescreen Ultra eXtended Graphics Array) – standard rozdzielczości ekranu wynoszący 1920×1200 pikseli (2 304 000 pikseli) przy proporcji ekranu 16:10.
  Dźwięk – wrażenie słuchowe, spowodowane falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym (ciele stałym, cieczy, gazie). Częstotliwości fal, które są słyszalne dla człowieka, zawarte są w paśmie między wartościami granicznymi od ok. 16 Hz do ok. 20 kHz.
  EDID (Extended display identification data) – struktura danych, w którą wyposażony jest monitor komputera, opisująca jego własności i dająca się odczytać przez kartę graficzną. Pozwala ona nowoczesnym komputerom osobistym uzyskać np. informację, jaki rodzaj monitora jest w danej chwili podłączony. EDID jest standardem opublikowanym przez Video Electronics Standards Association (VESA). Zawiera m.in. nazwę producenta, rodzaj produktu, typ filtra czy dostępne częstotliwości odświeżania i rozmiary.
  Monitor komputerowy – ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera.
  HDTV (ang. High Definition TV) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Jest ogólnym określeniem sygnału telewizyjnego o rozdzielczości większej niż standardowa (PAL lub NTSC).
  RGB – jeden z modeli przestrzeni barw, opisywanej współrzędnymi RGB. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw: R – red (czerwonej), G – green (zielonej) i B – blue (niebieskiej), z których model ten się składa. Jest to model wynikający z właściwości odbiorczych ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej (zob. promieniowanie elektromagnetyczne).

  Reklama