Digital Millennium Copyright Act

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

DMCA (ang. Digital Millennium Copyright Act) – ustawa z zakresu prawa autorskiego, obowiązująca od 1998 w USA zabraniająca tworzenia i rozpowszechniania technologii, przy użyciu których mogą być naruszone cyfrowe mechanizmy ograniczeń kopiowania.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ustawa – akt prawny o charakterze powszechnie obowiązującym, najczęściej obecnie uchwalany przez parlament (w niektórych państwach zatwierdzany później przez organ władzy wykonawczej). W porządkach prawnych różnych państw występują ustawy: zasadnicze (konstytucje), organiczne i zwykłe.

Kanada[ | edytuj kod]

Podobne regulacje wprowadzono w Kanadzie. Prace nad aktem C-61 zostały przerwane przez rozwiązanie Parlamentu (2008). Kolejną próbą zmiany kanadyjskiego prawa autorskiego na podobieństwo DMCA był akt C-32 (2010). Również w tym wypadku prace legislacyjne nie zostały zakończone ze względu na duży opór społeczny i polityczny. Konserwatywna Partia Kanady nadal dążyła do wprowadzenia zmian prawnych zawartych w tych aktach i 29 czerwca 2012 r. uchwaliła akt C-11 (An Act to amend the Copyright Act).

Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: ©) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.Konserwatywna Partia Kanady - partia polityczna, utworzona w 2004, działająca w Kanadzie na poziomie federalnym. Powstała przez połączenie dwóch konserwatywnych partii: Kanadyjskiego Sojuszu Reformatorsko-Konserwatywnego i Postępowo-Konserwatywnej Partii Kanady. Należy nadmienić, że partia o tej nazwie istniała w przeszłości (zobacz historyczna Konserwatywna Partia Kanady), zanim po połączeniu z Progresywną Partią Kanady zmieniła nazwę na Postępowo-Konserwatywna Partia Kanady.

Przypisy[ | edytuj kod]

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Consumer Broadband and Digital Television Promotion Act
 • Zarządzanie prawami cyfrowymi (z ang. digital rights management, DRM) – oparty na mechanizmach kryptograficznych lub innych metodach ukrywania treści system zabezpieczeń mający przeciwdziałać używaniu danych w formacie elektronicznym w sposób sprzeczny z wolą ich wydawcy.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Consumer Broadband and Digital Television Promotion Act - w skrócie CBDTPA (dawniej SSSCA - Security Systems Standards and Certification Act) - przedstawiony w Kongresie USA w 2002 roku projekt ustawy, która - jeśli zostałaby wprowadzona - zabraniałaby sprzedaży i produkcji na terenie Stanów Zjednoczonych jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego, który nie posiadałby wbudowanych układów Digital Right Management, które ograniczałyby prawa użytkownika do korzystania i kopiowania cyfrowej zawartości, zależnie od życzeń producenta tej zawartości. Ścisłe wytyczne dotyczące funkcji modułów DRM ma ustalić amerykański Kongres korzystając z usług firm trzecich.

  Reklama