Dies sanguinis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dies sanguinis (Dzień Krwi) - święto w starożytnym Rzymie ku czci bóstw: Kybele, Attisa i Bellony.

Kybele (hetyckie Kubaba, gr. Kybele lub Kybebe, łac. Cybele lub Cybebe) to frygijska bogini płodności, urodzaju, wiosny i miast obronnych, strażniczka zmarłych. Była czczona od tysiącleci w całej Azji Mniejszej jako Magna Mater. Na jej cześć tańczyli Korybanci. W mitologii frygijskiej młodym kochankiem Kybele był Attis. Jej kult przetrwał w Rzymie do V w. n.e.Starożytny Rzym – cywilizacja rozwijająca się w basenie Morza Śródziemnego i części Europy. Jej kolebką było miasto Rzym leżące w Italii, które w pewnym momencie swoich dziejów rozpoczęło ekspansję, rozszerzając swoje panowanie na znaczne obszary i wchłaniając m.in. kulturę starożytnej Grecji. Cywilizacja rzymska, nazywana też niekiedy grecko-rzymską, razem z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią – chrześcijaństwem, stworzyła podstawy późniejszej cywilizacji europejskiej. Miasto Rzym zaczęło kształtować się w VIII wieku p.n.e., natomiast kres stworzonego przez nie państwa nastąpił formalnie w 1453 roku n.e. (wraz z upadkiem Konstantynopola i tym samym Cesarstwa bizantyńskiego), choć dosyć często jako koniec starożytnego Rzymu przyjmuje się rok 476 n.e., w którym upadło Cesarstwo zachodniorzymskie.

Święto odbywało się w dniu 24 marca. Wówczas kapłani Kybele, zwani gallami, biczowali siebie wzajemnie, aż krew opryskiwała ołtarze i posągi bóstw. Dokonywali też samokastracji na pamiątkę samookaleczenia Attisa, identyfikując się z cierpieniem bóstwa.

Także kapłani Bellony w tym dniu, zwanym przez nich "Dniem Bellony", zadawali sobie rany i pili krew ofiarną.

Bellona (staroitalska Duellona) – rzymska bogini wojny, przypuszczalnie pochodzenia sabińskiego, żona bądź siostra Marsa.

Następny dzień 25 marca, zwany Hilariami, był świętem zmartwychwstania Attisa, wesołym dniem odnowionej radości i nadziei. W dniu 27 marca posąg Kybele był kąpany w rzece.


Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Marvin W. Meyer: The Ancient Mysteries: A Sourcebook of Sacred Texts. University of Pennsylvania Press, 1999, s. 114. ISBN 978-0-8122-1692-9.
  2. Bellona (ang.), dostęp 19.12.2020. [dostęp 2020-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-17)].




Reklama