Diecezja Arras

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.administratura-nieepiskopalny .naglowek{background:#EEE8AA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-patriarchat .naglowek{background:#E61C66;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-arcybiskupstwo .naglowek{background:#FF2400;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-metropolia .naglowek{background:#FF2400;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-egzarchat .naglowek{background:#FF2400;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-wikariat .naglowek{background:#E6E6FA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-opactwo .naglowek{background:#E6E6FA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-grupa .naglowek{background:#E6E6FA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-prowincja .naglowek{background:#E6E6FA;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-archiprezbiterat .naglowek{background:#C185D5;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-dekanat .naglowek{background:#C185D5;color:black}.mw-parser-output .infobox.administratura-diecezja .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-administratura.apostolska .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-wikariat.apostolski .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-prałatura.personalna .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-prefektura.apostolska .naglowek{background:#FF0080;color:white}.mw-parser-output .infobox.administratura-prefektura.terytorialna .naglowek{background:#FF0080;color:white}

Diecezja Arras (nazwa oficjalna: Diecezja Arras (Boulogne e Saint-Omer); łac. Dioecesis Atrebatensis (-Bononiena-Audomarensis); fr. Diocèse d'Arras (Boulogne et Saint-Omer)) – jedna z 75 diecezji obrządku łacińskiego w Kościele katolickim we Francji w regionie Hauts-de-France ze stolicą w Arras. Ustanowiona diecezją w roku 499 bullą papieską przez Symmachusa, a pod obecną dłuższą (oficjalną) nazwą istnieje od 23 listopada 1853. Biskupstwo jest sufraganią archidiecezji Lille.

Metropolia Lille - metropolia Kościoła rzymskokatolickiego w północnej Francji. Powstała w czasie ostatniej reformy podziału administracyjnego Kościoła we Francji, w marcu 2008 roku. W jej skład wchodzą dwie archidiecezje i jedna diecezja. Od początku jej istnienia godność metropolity sprawuje abp Laurent Ulrich. Najważniejszą świątynią metropolii jest katedra w Lille.Erygowanie (łac. erigo – wznoszę) – pojęcie z prawa kanonicznego Kościoła katolickiego odnoszące się do założenia lub ufundowania kaplicy, kościoła, klasztoru, parafii lub diecezji przez uroczysty dekret biskupa lub Stolicy Apostolskiej.

Historia[ | edytuj kod]

Diecezję Arras erygowana została w roku 499 bullą papieską przez Symmachusa. 29 listopada 1801 została połączona z diecezjami Boulogne i Saint-Omer, co 23 listopada 1853 znalazło swój wyraz w nadaniu diecezji dłuższej (oficjalnej) nazwy. Przez kilkaset lat diecezja należała do metropolii Cambrai. 30 marca 2008 metropolia ta uległa likwidacji na mocy bulli papieskiej Benedykta XVI, zaś diecezja Arras została włączona w granice nowo powstałej metropolii Lille.

Biskup diecezjalny – biskup, któremu powierzono aktualnie istniejącą diecezję. Potocznie wobec biskupa diecezjalnego używa się również określenia biskup ordynariusz.Archidiecezja Lille - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północnej Francji, w metropolii Lille. Powstała w 1913 jako diecezja Lille. W 2008 została podniesiona do rangi archidiecezji. Znajduje się na terenie departamentu Nord.

Główną świątynią diecezji jest Bazylika katedralna Najświętszej Marii Panny i św. Wedasta w Arras. Natomiast katedry dawnych diecezji w Boulogne-sur-Mer i Saint-Omer mają status bazylik mniejszych.

Pierwszym biskupem diecezji został ok. roku 500 św. Wedast. Jego następcami byli Dominicus i Vedulphus. Po śmierci tego ostatniego biskupstwo zostało przeniesione do diecezji Cambrai i dopiero 23 marca 1093 ponownie powróciło do Arras.

Archidiecezja Cambrai - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północnej Francji, na terenie świeckiego departamentu Nord. Powstała w VI wieku jako diecezja Cambrai. W 1559 została podniesiona do rangi archidiecezji, lecz utraciła ten status w 1801 roku. Ponownie stała się archidiecezją w 1841 roku. W 2008, w ramach reformy podziału administracyjnego Kościoła we Francji, papież Benedykt XVI odebrał jej status metropolitarny i przyłączył do metropolii Lille, jednak zadecydował iż dalej będzie tytułowana archidiecezją.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]




Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Konferencja Episkopatu Francji (fr. Conférence des évêques de France, CEF) − instytucja zrzeszająca francuskich biskupów katolickich, zarówno z Francji metropolitalnej, jak i terytoriów zamorskich oraz z Księstwa Monako.
Biskup senior (łac. episcopus emeritus) – biskup diecezjalny lub biskup pomocniczy, który przeszedł w stan spoczynku, np. osiągnął wiek emerytalny (w Kościele rzymskokatolickim 75 lat), jego zdrowie nie pozwala na wykonywanie urzędu lub istnieje inna przeszkoda. Na ich miejsce mianowani są następcy (w Kościele rzymskokatolickim przez papieża, w Kościołach prawosławnych, Kościołach starokatolickich i luterańskich na ogół przez synod).
Arras (niderl. Atrecht) – miejscowość i gmina we Francji, leżąca nad rzeką Scarpe (dopływ Skaldy), w regionie Hauts-de-France, w departamencie Pas-de-Calais.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Reklama