Die Mensch-Maschine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}
Kraftwerk podczas wykonywania tytułowego utworu w Royal Albert Hall w Londynie, 2017

Die Mensch-Maschine (pol. Człowiek-maszyna) – siódmy album niemieckiego zespołu Kraftwerk, wydany w 1978 roku.

Fritz Lang (właściwie Friedrich Christian Anton Lang, ur. 5 grudnia 1890 w Wiedniu, zm. 2 sierpnia 1976 w Beverly Hills) - scenarzysta, reżyser, aktor i producent pochodzenia austriackiego, czołowy twórca niemieckiego ekspresjonizmu w filmie okresu międzywojennego.Henning Schmitz (ur. 26 grudnia 1953 w Niemczech) – członek zespołu Kraftwerk grającego muzykę elektroniczną, wymieniany jako jeden z inżynierów dźwięku w Kling Klang Studio.

Nagrania powstały w należącym do muzyków Kling Klang Studio w Düsseldorfie. Dalsze prace nad brzmieniem odbywały się w Studio Rudas, w tym samym mieście. Materiał nagrano w dwóch wersjach językowych: niemieckiej i angielskiej, zatytułowanej The Man-Machine. Tematem płyty w dużej mierze były relacje człowieka z robotami, a utwór „Metropolis” nawiązywał do niemieckiego filmu z lat 20. pod tym samym tytułem wyreżyserowanego przez Fritza Langa. Szata graficzna płyty została zainspirowana twórczością rosyjskiego artysty suprematystycznego Ela Lissitzky'ego.

El Lissitzky (ros. Эль Лисицкий, ur. 10 listopada/23 listopada 1890 w Poczynoku, zm. 30 grudnia 1941 w Moskwie) – rosyjski malarz, grafik, architekt, typograf i fotografik.Synth pop (lub synthpop, znany też jako electropop lub technopop) – odmiana muzyki popularnej, charakteryzująca się szerokim wykorzystaniem syntezatorów, automatów perkusyjnych oraz rozmaitych efektów elektronicznych. Cechą charakterystyczną, tak samo jak w innych odmianach muzyki popularnej jest melodyjność oraz często tematyka miłosna przejawiająca się w tekstach.

Na płycie znalazł się popularny utwór „Die Roboter” („The Robots”), a także największy przebój zespołu, „Das Model” („The Model”). Sam album również spotkał się z sukcesem na listach sprzedaży, plasując się w top 20 w Niemczech i Austrii, a ostatecznie także top 10 w Wielkiej Brytanii. Płyta wywarła bardzo duży wpływ na rozwój gatunku synth pop i brytyjski nurt new romantic.

Das Model (ang. The Model) piosenka niemieckiej grupy Kraftwerk skomponowana w 1978 roku. Znajduje się na płycie Die Mensch-Maschine. W 1981 roku zespół przygotował angielską wersję piosenki i umieścił ją na stronie B płyty Computer-Love. Osiągnęła wtedy 36 miejsce na liście brytyjskiej. Kiedy didżeje zaczęli puszczać stronę B płyty, wytwórnia w grudniu 1981 roku wydała ją ponownie umieszczając tym razem na stronie A. Wtedy wylądowała na pierwszym miejscu brytyjskich list przebojów.Robot – mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.

Lista utworów[ | edytuj kod]

Podany czas trwania utworów tyczy się wydań winylowych. Ich długość na wydaniach kompaktowych i cyfrowych może nieco się różnić.

Wersja niemiecka[ | edytuj kod]

Strona A Strona B

Wersja angielska[ | edytuj kod]

Strona A Strona B
Keyboard (pol. klawiatura), aranżer – elektryczny lub elektroniczny instrument klawiszowy, pozwalający grającemu na grę z automatycznym akompaniamentem. Nowoczesne keyboardy wykorzystują system MIDI.Mastering – końcowy etap procesu realizacji produkcji muzycznej, podczas którego wydobywa się niuanse brzmieniowe realizowanego materiału. Ma to na celu ujednolicenie brzmienia wszystkich utworów (zwłaszcza, gdy materiał nagrywany był w różnych studiach) oraz dostosowanie brzmienia materiału do obowiązujących standardów. Podstawą dla masteringu jest poprzednio przeprowadzone poprawnie brzmiące miksowanie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Ralf Hütter (ur. 20 sierpnia 1946 w Krefeld) – wokalista, klawiszowiec i lider zespołu Kraftwerk. Jest jedynym członkiem zespołu, który gra w nim bez przerwy od jego powstania w 1970 roku.
Karl Bartos – muzyk, były członek grupy muzycznej Kraftwerk, który w latach 1975 - 1991 wraz z Wolfgangiem Flürem pełnił w zespole funkcję perkusisty. Jest autorem tekstów piosenek na albumach Die Mensch-Maschine, Computerwelt i Electric Cafe.
Wolfgang Flür (ur. 17 lipca 1947 w Frankfurcie) - architekt wnętrz i muzyk. Były perkusista zespołu Kraftwerk grającego muzykę elektroniczną.
Syntezator – instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych, w którym dźwięk jest syntezowany w układach elektronicznych poprzez niezależne modelowanie poszczególnych aspektów dźwięku.
The Royal Albert Hall – sala koncertowa w Londynie poświęcona mężowi królowej Wiktorii, księciu Albertowi. The Royal Albert Hall mieści się w dzielnicy South Kensington w centralnym Londynie, w rejonie znanym powszechnie jako Albertopolis. The Royal Albert Memorial jest częścią pomnika upamiętniającego Alberta - niedaleko znajduje się Albert Memorial, pomnik ku czci męża zaprojektowany przez samą królową Wiktorię. The Hall jest także miejscem gdzie znajdują się największe w Wielkiej Brytanii organy, oraz jest siedzibą The Proms.
Sekwencer – urządzenie lub program komputerowy sterujący urządzeniem MIDI, np. syntezatorem, które zapamiętuje sekwencję dźwięków i umożliwia wielokrotne jej odtwarzanie.
Kraftwerk (niem. "siłownia (w znaczeniu: elektrownia)", wymowa: [ˈkʁaftvɛɐk]) – niemiecki zespół tworzący muzykę elektroniczną, wywodzący się ze sceny krautrockowej. Został założony w 1970 roku przez Floriana Schneidera i Ralfa Hüttera.

Reklama