Dichlorek ksenonu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dichlorek ksenonu (nazwa Stocka: chlorek ksenonu(II)), XeCl
2
nieorganiczny związek chemiczny ksenonu z chlorem.

Journal of the American Chemical Society (skrót oficjalny J. Am. Chem. Soc., popularnie używa się także skrótu JACS) - recenzowane czasopismo naukowe zawierające artykuły dotyczące badań z każdej dziedziny chemii. Wydawane jest od 1879 roku przez American Chemical Society. Czasopismo to w swojej historii pochłonęło dwa inne czasopisma naukowe: Journal of Analytical and Applied Chemistry w lipcu 1893 oraz American Chemical Journal w styczniu 1914. Zgodnie z danymi Instytutu Filadelfijskiego, JACS jest najczęściej cytowanym czasopismem ogólnochemicznym drukującym artykuły źródłowe. Jego impact factor wynosił w 2012 10,677.Chlor, Cl (łac. chlorum, od stgr. χλωρός „chloros” - „zielonożółty”) − pierwiastek chemiczny z grupy fluorowców, niemetal o liczbie atomowej 17.

XeCl
2
został otrzymany poprzez indukcję plazmy w mieszaninie ksenonu i chloru za pomocą promieniowania mikrofalowego i wydzielenie za pomocą pułapki kondensacyjnej. Próbowano także otrzymać XeCl
2
·BCl
3
w doświadczeniu z użyciem ksenonu, chloru i trichlorku boru, jednak ponownie otrzymano tylko XeCl
2
. Istnieją wątpliwości, czy otrzymany XeCl
2
jest związkiem chemicznym w pełnym tego słowa znaczeniu, czy też supercząstką złożoną z atomu Xe oraz cząsteczki Cl
2
związanych wyłącznie oddziaływaniami międzycząsteczkowymi. Jedno z połączeń ksenonu z chlorem – monochlorek ksenonu jest stosowany w laserach ekscymerowych. XeCl
2
również występuje w stanie ekscymerowym.

Plazma – zjonizowana materia o stanie skupienia przypominającym gaz, w którym znaczna część cząstek jest naładowana elektrycznie. Mimo że plazma zawiera swobodne cząstki naładowane, to w skali makroskopowej jest elektrycznie obojętna.DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 张青莲, 《无机化学丛书》第一卷:稀有气体、氢、碱金属, Beijing: Science Press, 1991, s. P72, ISBN 7-03-002238-6 (chiń.).
  2. Davide M. Proserpio, Roald Hoffmann, Kenneth C. Janda, The xenon-chlorine conundrum: van der Waals complex or linear molecule?, „Journal of the American Chemical Society”, 113 (19), 1991, DOI10.1021/ja00019a014.c?
  3. D.C. Lorents i inni, Optical emissions of triatomic rare gas halides, „Journal of Chemical Physics”, 68 (10), 1978, DOI10.1063/1.435574.
Reklama