Diagram akordu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rys. 1 Graficzne przedstawienie akordu A-dur.
Rys. 2 Graficzne przedstawienie akordu F-dur.

Diagram akordu – graficzne przedstawienie, w jaki sposób należy opalcowywać i grać konkretny akord gitarowy.

Struna – źródło dźwięku (wibrator) w chordofonach (instrumentach strunowych). Struny mogą być wykonane z metalu, włókien naturalnych (m.in. jedwab), tworzywa sztucznego (przeważnie nylon), lub odpowiednio spreparowanych jelit zwierzęcych (instrumenty smyczkowe).Nuta (od łac. nota, znak) – symbol ♪ - znak graficzny dźwięku muzycznego, określający jego wysokość i czas trwania.

Elementy diagramu akordu[ | edytuj kod]

 • linie pionowe przedstawiają 6 strun gitary; pierwsza linia z lewej przedstawia szóstą strunę, natomiast pierwsza linia z prawej – pierwszą
 • linie poziome (cienkie) przedstawiają progi gitary, pierwsza (cienka) linia od góry reprezentuje pierwszy próg itd.
 • gruba pozioma linia przedstawia siodełko gitary; jeżeli akord jest opalcowywany od wyższego progu (powyżej trzeciego) nie rysuje się siodełka, a zamiast niego po prawej stronie diagramu na wysokości pierwszej i drugiej poziomej linii (licząc od góry) podaje się numer progu, który jest reprezentowany przez pierwszą poziomą linię
 • kropki pokazują, które struny należy uderzać; pusta kropka oznacza granie pustej struny, pełna oznacza granie struny opalcowanej na progu, na którym się ona znajduje
 • X – symbolem tym oznacza się te struny, w które nie należy uderzać
 • liczby pod diagramem pokazują, którym palcem należy przyciskać daną strunę do gryfu: 1 – palec wskazujący; 2 – palec środkowy; 3 – palec serdeczny; 4 – palec mały
 • poprzeczka barre (łuk) – oznacza, że dane struny należy przyciskać tym samym palcem (rys. 2)
 • Palec wskazujący (wskaziciel, drugi) (łac. index). Szkielet palca drugiego składa się z trzech kości (paliczków, łac. phalanges): paliczka bliższego (łac. phalanx proxima), paliczka środkowego (łac. phalanx media) i paliczka dalszego (paznokciowego) (łac. phalanx distalis). Łącznie z II kością śródręcza, kości te tworzą trzy stawy: śródręczno-paliczkowy (oznaczany czasem z języka angielskiego i łacińskiego MP), międzypaliczkowy bliższy (PIP) i międzypaliczkowy dalszy (DIP). Analogicznie zbudowane są palce III - V ręki.Siodełko – w chordofonach szarpanych żłobiona część instrumentu będąca jednym z dwóch końców obszaru w którym drga struna (drugim końcem jest mostek). Struny przechodząc przez żłobienia w siodełku prowadzone są do główki. Siodełko powoduje, że struny nie drgają poza gryfem. Wykonuje się je ze srebra, stali, twardego nylonu lub innych syntetycznych substancji.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gryf (szyjka) - drewniany element występujący w większości instrumentów strunowych (m.in. w skrzypcach, w gitarze) nad którym rozpięte są struny.
  Skala durowa (z łac. durus znaczy twardy), zwana też majorową (z łac. maior – większy, odnosi się do tercji wielkiej zawartej między I a III stopniem skali) to siedmiostopniowa skala z charakterystycznym półtonem między stopniami III i IV oraz VII i VIII (stanowiącym powtórzenie I stopnia o oktawę wyżej). Uznaje się, że skala durowa i utwory na niej oparte mają radosne brzmienie. Tożsama co do sposobu organizacji materiału dźwiękowego jest skala hypolidyjska kościelna.
  Próg lub bont - wypukłość na podstrunnicy niektórych chordofonów szyjkowych, których zestaw dzieli go na segmenty o określonej długości powiązanej z odpowiednią gamą dźwięków. Progi ułatwiają uzyskanie czystego brzmienia poprzez ustalenie długości skracania struny do pozycji wyznaczonej przez dany próg podczas przyciskania gryfu. Dlatego ich niedokładnie rozmieszczenie lub wykonanie powoduje niemożliwe do usunięcia przez strojenie instrumentu nieczystości brzmienia oraz skrócenia czasu wybrzmiewania dźwięku.
  Dla bystrzaków (org. For Dummies - w dosłownym tłumaczeniu - "Dla głupich") – seria książek poradnikowych dotyczących wielu różnych dziedzin życia. Do tej pory opublikowano ponad 1700 tytułów tej serii. Seria osiągnęła sukces na całym świecie i jest dostępna w wielu różnych językach. Każda z książek ma czarno-żółtą okładkę z widoczną kreskówkową postacią znaną jako Bystry (org. Dummies Man, w dosłownym tłumaczeniu: Głupol). Treść książek pisana jest łatwo przyswajalnym językiem. Każda z książek podzielona jest na rozdziały, na początku których w większości znajduje się grafika z postaciami z komiksu The 5th Wave autorstwa Richa Tennanta.
  Pięciolinia - podstawowy element pisma nutowego dla zapisu dźwięków we współczesnej notacji muzycznej. Składa się z pięciu poziomych, równoległych linii oraz pól pomiędzy tymi liniami.
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.

  Reklama