Dezyderata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dezyderata, oryg. ang. Desiderata (dezyderaty, życzenia) – poemat napisany przez Maxa Ehrmanna, zawierający wskazówki na temat dobrego życia.

Chicago Tribune to jeden z 5 największych dzienników amerykańskich, wydawana w Chicago (Illinois) przez Tribune Company. Wcześniej występowała pod nazwą "World`s Greatest Newspaper" . Najważniejsza gazeta okręgu metropolitarnego Chicago i środkowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych.Anonim (gr. anonymos = bezimienny) – termin oznaczający nieznanego autora dzieła, jak również samo niepodpisane dzieło. W ujęciu bibliologicznym za anonim uważa się całkowity brak podpisu, który uniemożliwia rozpoznanie autora nawet poprzez porównanie do autorstwa innych dzieł. Nie jest nim więc osoba, która ukrywa się pod pseudonimem.

Polskie tłumaczenie Dezyderatów w przekładzie Andrzeja Jakubowicza ukazało się w książce Kazimierza Jankowskiego „Hipisi w poszukiwaniu ziemi obiecanej” (Warszawa 1972).

Odwoływali się do niego hippisi, jest też popularny wśród uczestników ruchu Anonimowych Alkoholików.

Historia tekstu[ | edytuj kod]

Utwór powstał w 1927 r. W 1933 r. autor złożył go w formie życzeń na Boże Narodzenie dla przyjaciół. W 1948 r. wdowa po Ehrmannie opublikowała go w tomiku The poems of Max Ehrmann, skąd dwa lata później, w 1950 r., trafił do cotygodniowej gazetki parafialnej, publikowanej przez pastora episkopalnego Starego Kościoła pod wezwaniem Św. Pawła w Baltimore (Old St. Paul Church). Dopiero tą drogą poemat Dezyderata dostał się do kultury masowej.

Masz i pomyśl – pierwszy album studyjny polskiej grupy muzycznej WWO. Wydawnictwo ukazało się 6 września 2000 roku nakładem wytwórni muzycznej BMG Poland. Produkcji nagrań podjęli się DJ 600V, Pele, Fu, WWO, Karton, Majki, Waco oraz Kuba O. Z kolei wśród gości znaleźli się m.in. Młodszy Biały, Włodi i Felipe.Piwnica pod Baranami – krakowski kabaret, działający od 1956. W Piwnicy powstawały przez lata piosenki i krótkie formy sceniczne.

Pogłoska na temat anonimowego autora i błędna data powstania utworu – 1692 rok – pochodzą stąd, że pierwsza strona gazetki, na której znajdował się tekst Dezyderatów, miała stopkę z informacją: „Stary kościół św. Pawła” i datą 1692 (w rzeczywistości to data powstania parafii i budowy pierwszego, już nieistniejącego, kościoła). Wskutek częstego kopiowania jedynie tej strony, informacja zaczęła być błędnie interpretowana.

Max Ehrmann (ur. 26 września 1872, zm. 9 września 1945) – amerykański prawnik, ekonomista i pisarz z Terre Haute w stanie Indiana. Autor Dezyderaty.Ruch hippisowski, hippisi, dzieci kwiaty (ang. hippie,-s; to be hip – żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym) – kontrkultura kontestacyjna II połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Pastor (łac. pastor – pasterz) – w Kościołach protestanckich – duchowny, który pełni obowiązki duszpasterskie w zborze. Mianowany jest bądź przez organy centralne danego Kościoła (np. synod, generalną konferencję), bądź jest powoływany przez kongregację wiernych przez demokratyczny wybór.
Szad, właściwie Michał Baryła (ur. w 1980 w Wałbrzychu) − polski raper. Wychował się w wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze. Wraz z Nullem, Porkiem i DJ Sph tworzy hip-hopową grupę Trzeci Wymiar, z którą wydał cztery albumy: Cztery pory rapu (2003, Camey Studio), Inni niż wszyscy (2006, Camey Studio), Złodzieje czasu (2009, Labirynt Records) oraz Dolina klaunoow (2012, Labirynt Records). Prowadzi także solową działalność artystyczną.
Baltimore (wym. [ˈbɒltɪmɔr]) – miasto na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, największe w stanie Maryland.
Kazimierz Jankowski (ur. 1931 w Poznaniu, zm. 14 sierpnia 2013) – polski lekarz psychiatra, psychoterapeuta i publicysta, autor książek.
Baz Luhrmann (właśc. Mark Anthony Luhrmann, ur. 17 września 1962) – australijski reżyser filmowy, scenarzysta i producent filmowy. Filmy Luhrmanna wyróżnia teatralność oraz krzykliwa kolorystyka.
Anonimowi Alkoholicy (AA, z ang. Alcoholics Anonymous) – dobrowolne, samopomocowe grupy osób uzależnionych od alkoholu etylowego, tworzone w celu utrzymania trzeźwości własnej i wspomagania innych alkoholików w jej osiąganiu. Podstawą filozofii AA jest Dwanaście Kroków AA.
Naiv – polska grupa grająca muzykę z obrębu punk rocka i rocka alternatywnego. Zespół założony został w Warszawie przez czwórkę przyjaciół. Grupa ma na swoim koncie ponad 100 koncertów w tym m.in. na festiwalach Skarfest (w 2005), Jarocin (w 2006) i Hunter Fest (w 2006), a także koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 61. rocznicy wybuchu powstania. Naiv był pomysłodawcą oraz organizatorem akcji "Rock po 89", a w czerwcu 2005 został laureatem pierwszej nagrody w konkursie "Bislista" zorganizowanym przez Polskie Radio Euro, czego efektem było wydanie debiutanckiej płyty rok później. W 2005 stacja MTV Polska wybrała grupę, jako polskiego kandydata do nagrody "MTV Warning", a w roku następnym dziennikarze Polskiego Radia Euro nominowali zespół do nagrody "Biser 2006" w kategorii "Błysk Roku".

Reklama