Dexter (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael C. Hall - odtwórca głównej roli w serialu

Dexter – amerykański serial telewizyjny wyprodukowany i emitowany przez stację telewizyjną Showtime. Akcja serialu skupia się wokół Dextera Morgana (w tej roli Michael C. Hall). Bohater za dnia pracuje jako analityk śladów krwi w Miami Metro Police Department, nocą jest seryjnym mordercą. Pierwszy sezon serialu został stworzony na podstawie powieści Jeffa Lindsaya Demony Dextera (Darkly Dreaming Dexter). Scenariusz do kolejnych sezonów serialu, napisany przez Jamesa Manosa Jr., powstał niezależnie od prac Lindsaya. Michael C. Hall otrzymał za rolę wiele nagród i nominacji (wśród nich Złoty Glob).

Courtney Ford (ur. 27 czerwca 1978 w Huntington Beach) – amerykańska aktorka, która wystąpiła m.in. w serialach Dexter, Czysta krew, Nie z tego świata i Legends of Tomorrow. Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.

W kwietniu 2013 roku stacja Showtime oznajmiła, że ósmy sezon serialu, którego emisję zaplanowano od 30 czerwca 2013 roku, będzie ostatnim sezonem Dextera.

Opis fabuły[ | edytuj kod]

Charakterystyka głównego bohatera[ | edytuj kod]

Dexter to tytułowy główny bohater serialu, laborant analizy krwi z posterunku policji w Miami. W ciągu dnia przykładny obywatel, nocą seryjny zabójca ścigający tych, którzy wymykają się wymiarowi sprawiedliwości i unikają odpowiedzialności za popełnione zbrodnie. Adoptowany przez policjanta Harry’ego i nauczony przez niego kodeksu, Dexter musi zmierzyć się z życiem swoim i innych. Samo imię bohatera jest zabarwione ironią – Dexter po łacinie znaczy «prawy», «praworządny».

HBO GO – internetowy serwis wideo na życzenie, oferujący dostęp do filmów, seriali oraz programów z oferty knałów HBO i Cinemax.Jimmy L. Smits (ur. 9 lipca 1955 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent filmowy i telewizyjny pochodzenia portorykańskiego, laureat nagrody Złotego Globu (1996). Ma 191 cm wzrostu.

Sezon 1[ | edytuj kod]

Dexter Morgan, analityk rozprysków krwi w Departamencie Policji Metro w Miami, jest potajemnie seryjnym mordercą, który narodził się w wyniku traumatycznego incydentu związanego ze śmiercią matki, gdy miał trzy lata. Jego przybrany ojciec, funkcjonariusz Harry Morgan, zauważył mordercze skłonności w Dexterze, kiedy ten dorastał i zaczął zabierać go na wyprawy myśliwskie, by zaspokoić jego pragnienia zabijania. Kiedy Dexter przyznał się do pragnienia zabijania ludzi, jego przybrany ojciec wpływa na niego, aby wytworzyć w nim "kodeks" nakazujący zabijać tylko morderców i innych brutalnych przestępców którzy uniknęli więzienia.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Dexter Morgan - postać fikcyjna z serii książek Jeffa Lindsaya - Darkly Dreaming Dexter (2004), Dearly Devoted Dexter (2005), Dexter in the Dark (2007), oraz powstałego w 2006 roku na podstawie serii serialu telewizyjnego Dexter.

Od śmierci Harry'ego Dexter zabił wielu ludzi, cały czas trzymając się kodeksu ojca. Zgodnie z naukami ojca zaciera ślady zbrodni, zabierając ofiarę do przygotowanego pokoju wyłożonego plastikową folią, aby łatwo pozbyć się dowodów na morzu. Trzyma tylko próbkę krwi ofiary w szklanym szkiełku, przechowywanym w pudełku ukrytym w jego mieszkaniu. Ani jego przyrodnia siostra Debra Morgan, ani współpracownicy (z wyjątkiem sierżanta Jamesa Doakesa) nie podejrzewają o nic Dextera.

Keith Ian Carradine (ur. 8 sierpnia 1949 w San Mateo, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, kompozytor, scenarzysta i artysta malarz.Showtime – amerykańska telewizja emitowana na kilku platformach w różnych państwach, głównie w Stanach Zjednoczonych. Wystartowała 1 czerwca 1976 w Kalifornii.

Aby zachowywać się bardziej naturalnie, Dexter zaczyna spotykać się z Ritą, matką Astora i Cody'ego, a jej mąż Paul jest w więzieniu z powodu przestępstw związanych z narkotykami. Ponieważ Paul wciąż żyje, Dexter uważa, że Rita nie interesuje się romantyzmem, zachowując dystans do związku z nią. Paul zostaje ostatecznie zwolniony z więzienia i próbuje się spotykać z Ritą, mimo że Rita planowała z nim rozwód. Widząc, jak Paul kłóci się z Ritą, Dexter wrabia Paula za posiadanie narkotyków, wysyłając go z powrotem do więzienia.

Mark Ross Pellegrino (ur. 9 kwietnia 1965 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) - amerykański aktor filmowy i telewizyjny, nauczyciel aktorstwa w założonym przez Jeffa Goldbluma Playhouse West w Północnym Hollywood.Edward James Olmos (ur. 24 lutego 1947 w Los Angeles, Kalifornia) - amerykański aktor, reżyser i producent filmowy pochodzenia meksykańskiego.

Szereg zabójstw prostytutek prowadzi do identyfikacji nowego seryjnego mordercy, zwanego "Mordercą z Chłodni" (ang. Ice Truck Killer), ze względu na to, że ciało ofiary jest dobrze zachowane poprzez trzymanie w chłodzie, zanim zostanie znalezione. Dexter identyfikuje wzorce seryjnego mordercy na podstawie własnych przyzwyczajeń i pomaga Debrze która pomagając departamentowi uzyskać przewagę nad zabójcą zyskuje awans w wydziale zabójstw. Jej dochodzenie prowadzi ją do spotkania Rudy'ego Coopera, specjalisty od protetyki i rozpoczynają wspólny związek. Tymczasem Dexter odkrywa, że Morderca z Chłodni włamał się do jego mieszkania i zostawił drwiące wskazówki, prowadząc Dextera do przekonania, że Zabójca z nim pogrywa. Podczas dochodzenia w sprawie zabójcy Dexter odkrywa, że jego biologiczny ojciec, Joe Driscoll, zmarł niedawno, prowadząc go do zakwestionowania swoich wspomnień o tym, jak zmarła jego matka.

Colin Lewes Hanks (ur. 24 listopada 1977 w Sacramento jako Colin Lewes Dillingham) − amerykański aktor, syn aktora Toma Hanksa i Samanthy Lewes.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Wypełnione krwią miejsce zbrodni powoduje, że Dexter odzyskuje wspomnienia o tym co się stało: przestępcy umieścili jego i jego matkę, Laurę Moser, w kontenerze transportowym, zabili ją i poćwiartowali piłą mechaniczną, i zamknęli Dextera w kałuży krwi jego matki po czym został uratowany przez Harry'ego dwa dni później. Harry celowo zmienił akta sprawy, aby Dexter nigdy się nie dowiedział.

Mos Def, właściwie Dante Terrell Smith-Bey (ur. 11 grudnia 1973 w Nowym Jorku) – amerykański raper i aktor. Znany również jako Yasiin Bey, Mighty Mos Def, The Freaky Night Watchman, Boogie Man, Black Dante, Dante Beze, Pretty Flaco i Flaco Bey.Jennifer Leann Carpenter (ur. 7 grudnia 1979 w Louisville) – amerykańska aktorka znana z ról w horrorach Egzorcyzmy Emily Rose i Kwarantanna oraz w serialu telewizyjnym Dexter.

Przez Debrę Rudy próbuje zbliżyć się do Dextera. Dexter pierwszy zauważa, że Rudy zabił Joego, a później dochodzi do wniosku, że to on jest Mordercą z Chłodni. Kiedy jego tożsamość zostaje ujawniona, Rudy porywa Debrę i wciąga Dextera w pułapkę. Rudy zdradza Dexterowi, że jest jego starszym bratem, Brianem Moserem, również zostawionym w kontenerze, gdy Laura została zabita. Jednak, w przeciwieństwie do Dextera, został zmuszony do życia w szeregu różnych instytucji psychiatrycznych. Brian również rozwinął tendencje do zabójstw seryjnych, ale nie miał moralności, którą Harry zaszczepił w Dexterze i wykreował postać Mordercy z Chłodni, by pomóc Dexterowi przypomnieć sobie przeszłość.

Wideo na życzenie (skrót VoD lub VOD; ang. Video on Demand - wideo na żądanie), pot. także oglądanie na żądanie — usługa zezwalająca na oglądanie nadawanego materiału filmowego lub słuchanie nadawanego nagrania dźwiękowego w wybranym przez kogoś czasie, późniejszym niż czas emisji. Nadawana (także "na żywo") audycja może być dzięki temu przesunięta w odbiorze dla pojedynczego widza i słuchacza.YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.

Brian sugeruje Dexterowi zabić Debrę razem, ale Dexter odmawia. Brian ucieka po nawiązanej walce, a Dexter ratuje Debrę. Gdy policja prowadzi dochodzenie, Doakes podejrzewa Dextera o to, że jest mordercą, ale Debra ręczy za niego. Brian próbuje ponownie schwytać Debrę, ale wpada w pułapkę zastawioną przez Dextera. Dexter przeprasza Briana a następnie go zabija pozostawiając jego ciało i pozorując samobójstwo. Policja orzeka, że sprawa Mordercy z Chłodni jest zamknięta, chociaż Doakes trzyma się blisko Dextera wciąż go podejrzewając. Rita odkrywa dowody, że Dexter mógł wrobić Paula.

Telewizja n – polska satelitarna platforma cyfrowa telewizyjno-radiowa ITI działająca w okresie 12 października 2006 – 21 marca 2013. Operatorem tej platformy był ITI Neovision, będący członkiem grupy TVN. 21 października jest 294. (w latach przestępnych 295.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 71 dni.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
Yvonne Strahovski (urodzona jako Yvonne Strzechowski, ur. 30 lipca 1982 w Sydney, Nowa Południowa Walia) – australijska aktorka z polskimi korzeniami. Urodziła się w Sydney w rodzinie polskich emigrantów. Mówi biegle po polsku i angielsku.
Jeff Lindsay – pseudonim literacki amerykańskiego dramaturga i powieściopisarza Jeffreya P. Freundlicha (ur. 14 lipca 1952 r. w Miami), znanego przede wszystkim z cyklu powieści kryminalnych o Dexterze Morganie, dobrym mordercy.
Jonny Lee Miller, właściwie Jonathan Lee Miller (ur. 15 listopada 1972 w Kingston upon Thames, Wielka Brytania) – brytyjski aktor i producent filmowy.
Sam Witwer właśc. Samuel Stewart Witwer (ur. 20 października 1977 w Glenview, Illinois w USA) – aktor najbardziej znany z roli porucznika Crashdowna w serialu Battlestar Galactica i filmu Mgła z 2007 roku jako Wayne Jessup. Wcielił się też w rolę Galena Mareka w grze Star Wars: The Force Unleashed i Star Wars The Force Unleashed II, gdzie za pomocą techniki motion capture został też odwzorowany jego wizerunek.
Złote Globy dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1961 roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Jest przyznawana aktorom grającym w serialach dramatycznych.
nFilm HD – polski kanał filmowy typu premium nadawany w standardzie HDTV, dostępny na platformie cyfrowej n oraz w telewizjach kablowych.

Reklama