Deutsche Post

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba Deutsche Post w Bonn
Packstation – samoobsługowy punkt odbioru paczek, Kolonia

Deutsche Post AG (z niem. Poczta Niemiecka), działająca pod handlową nazwą Deutsche Post DHL – największy na świecie koncern logistyczny, zajmujący od lat wysoką lokatę na liście Fortune 500. Jej siedzibą jest Bonn. Firma funkcjonuje w ponad 220 państwach, zatrudniając prawie 440 tysięcy pracowników. Jej obroty w 2009 roku sięgnęły 46,2 mld EUR.

Fortune 500 to ranking 500 największych amerykańskich firm klasyfikowanych według przychodów. Lista jest tworzona i publikowana co roku przez amerykański magazyn gospodarczy Fortune. Pierwsza lista została opublikowana w roku 1955. Listę otwierała firma General Motors z przychodem (Revenues) 9.823,5 milionów dolarów i zyskiem (Profits) 806.0 milionów. General Motors utrzymał się na liście Fortune w roku 2005 zajmując 3. miejsce z przychodem 193.517 milionów i zyskiem 2.805 milionów dolarów.Start-up – firma lub tymczasowa organizacja stworzona w celu poszukiwania modelu biznesowego, który gwarantowałby jej rozwój. Firmy te mają zwykle krótką historię, są w fazie rozwojowej i aktywnie poszukują nowych rynków.

Deutsche Post wywodzi się od niemieckiej poczty państwowej – Deutsche Bundespost, która została sprywatyzowana w 1995 roku. Obecnie 35,5% udziałów należy do państwowego banku KfW, pozostałe 64,5% znajduje się na wolnym rynku – większość z nich (56,5% całości) należy do inwestorów instytucjonalnych, a 8% – prywatnych. Od czasu prywatyzacji, firma rozwija się głównie przez przejmowanie innych firm. Deutsche Post jest notowana na Frankfurckiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu akcji DAX.

Finanse – ogół procesów związanych z gromadzeniem, rozporządzaniem i wydawaniem pieniądza oraz jego surogatów. Gromadzenie może następować w postaci bezzwrotnej lub zwrotnej (pożyczka). Wydatkowanie pieniądza może dokonywać się w formie transferu lub w postaci realizacji swojego prawa do produktu czy usługi.Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.

Struktura koncernu[ | edytuj kod]

Poczta[ | edytuj kod]

Dział pocztowy dostarcza około 70 milionów listów w tygodniu na terenie Niemiec, zapewniając także całościowy łańcuch dostaw poczty z terenu Niemiec do ponad 200 krajów świata.

Royal Mail (nazwa oficjalna: Royal Mail Holdings plc; w dosłownym tłumaczeniu: Poczta Królewska) - narodowe przedsiębiorstwo pocztowe Wielkiej Brytanii, obecne działające jako spółka prawa handlowego w całości należąca do brytyjskiego skarbu państwa. W roku finansowym 2007-08 na terenie Wielkiej Brytanii spółka dostarczała każdego dnia roboczego średnio 80 milionów przesyłek pod 28 milionów adresów. Posiadała przy tym sieć urzędów pocztowych liczącą 13 852 lokalizacje. Od 1 stycznia 2006 firma nie posiada już ustawowego monopolu na żaden typ przesyłek - brytyjski rynek pocztowy jest w pełni otwarty.DAX (niem. Deutscher Aktienindex) jest najważniejszym niemieckim indeksem akcji. Jest tzw. indeksem wynikowym (ang. Performanceindex), co oznacza, że bierze pod uwagę nie tylko wzrost cen akcji, ale i również wzrost kapitału poprzez wypłatę dywidendy.

Dział pocztowy koncernu jest spadkobiercą większości tradycyjnych usług pocztowych, uprzednio oferowanych przez państwowy monopol pocztowy, firmowany pod marką Deutsche Post. 1 stycznia 2008 roku koncern, wraz z wejściem w życie unijnych przepisów, utracił monopol na przesyłki pocztowe poniżej 50 gramów. Na rynku dostarczania tradycyjnej poczty, Deutsche Post konkuruje głównie z mającą swoją siedzibę w Luksemburgu PIN Group, a także z holenderską TNT Post. W 2002 roku, firma uzyskała licencję na świadczenie usług pocztowych na terenie Zjednoczonego Królestwa, przełamując tym jednocześnie monopol Royal Mail.

Frankfurter Wertpapierbörse FWB® (pol. Frankfurcka Giełda Papierów Wartościowych) - giełda papierów wartościowych ulokowana we Frankfurcie nad Menem w Niemczech.DHL Global Forwarding – znana wcześniej jako DHL Danzas Air & Ocean to dostawca usług frachtu lotniczego i morskiego, część koncernu Deutsche Post DHL.

W styczniu 2008 roku dział pocztowy został podzielona na następujące linie biznesowe:

 • Mail Communication – krajowe usługi pocztowe na terenie Niemiec, a także międzynarodowa korespondencja z Niemiec w dowolne miejsce świata,
 • Press Services – krajowa dystrybucja prasy,
 • Retail Outlets – operator krajowych punktów pocztowych, oferujących konwencjonalną pocztę, przesyłki i usługi finansowe Postbanku,
 • Dialogue Marketing – usługi dla firm świadczących sprzedaż bezpośrednią, badania rynku,
 • Parcel Germany – krajowe niekurierskie usługi dostarczania paczek, opierające się o sieć Packstation, usługę tę przeniesiono spod płaszcza DHL, gdzie była tymczasowo częścią poddziału DHL Express,
 • Global Mail – międzynarodowa i krajowa poczta konwencjonalna, oferowana pod marką DHL.
 • Deutsche Post oferuje także na terenie Niemiec usługę, zwaną Garagenvertrag (dosłownie „umowa garażowa”). Listonosz może zostawić listy i paczki w wyznaczonym miejscu (garażu lub domu sąsiada, jeśli adresat nie jest dostępny w swoim domu, aby je odebrać). Z jednej strony, usługa oszczędza adresatowi potrzebę udania się do punktu pocztowego celem odebrania swojej poczty. Z innego punktu widzenia jednak, każda przesyłka czy list w ten sposób doręczony, jest potencjalnym obiektem kradzieży, a ubezpieczenie przesyłek czy listów Deutsche Post nie obejmuje korespondencji dostarczonej w ten sposób.

  List – gatunek literatury stosowanej, pisemna wiadomość wysyłana przez jedną osobę (nadawcę) do drugiej (adresata). Sztuka pisania listów (zgodnie z panującymi obyczajami) to epistolografia.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Express[ | edytuj kod]

  Dział Express skupia w sobie wszelkie usługi kurierskie, przesyłek ekspresowych i ładunków, przesyłanych na przy użyciu transportu powietrznego, lądowego i morskiego. Funkcjonuje pod marką DHL.

  Podzielona jest na poszczególne regiony operacyjne:

 • Europa
 • Azja/Pacyfik
 • Obie Ameryki
 • Europa Wschodnia
 • Bliski Wschód/Afryka
 • Spedycja[ | edytuj kod]

  Deutsche Post office.jpg

  Dział spedycyjny prowadzi przewóz ładunków transportem drogowym, kolejowym, powietrznym i morskim, funkcjonując pod marką DHL.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. DHL Express – przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką, działające w segmencie międzynarodowych i krajowych przesyłek kurierskich. Ma ona zasięg ogólnoświatowy i posiada oddziały w ponad 220 krajach na świecie, także w Polsce.

  Podzielony jest na dwie linie biznesowe:

 • DHL Global Forwarding – prowadząca globalną spedycję morską i powietrzną,
 • DHL Freight – prowadząca lądową sieć spedycyjną pokrywającą Europę, Rosję i Bliski Wschód.
 • Supply Chain/CIS[ | edytuj kod]

  Dział Supply Chain/Corporate Information Solutions (Łańcuchy Dostaw i Korporacyjne Rozwiązania Informacyjne) wykonuje na zamówienie dla klientów dopasowane rozwiązania logistyczne i oferuje usługi zarządzania informacjami korporacyjnymi.

  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – forma prawna przedsiębiorstw tworzona przez jedną lub więcej osób, zwanych wspólnikami, które odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Spotykana w licznych krajach Europy, w tym w Polsce.Prywatyzacja – akt przekazania prywatnemu właścicielowi państwowego mienia. Prywatyzacja może się odbywać poprzez uwłaszczenie lub sprzedaż.

  Podzielony jest na dwie linie biznesowe:

 • DHL Supply Chain – usługi magazynowe i transportowe, według ustalonego łańcucha dostaw dla klientów różnych sektorów, oferująca rozwiązania na zamówienie,
 • Corporate Information Solutions – zarządzanie informacjami korporacyjnymi (systematyzowanie, cyfryzacja, zbieranie, archiwizowanie) wszelakiego typu.
 • Usługi finansowe[ | edytuj kod]

  Operatorem działu usług finansowych w ramach koncernu jest Deutsche Postbank jako spółka zależna, posiadająca w całych Niemczech około 14,5 miliona klientów.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Handel – proces gospodarczy polegający na sprzedaży czyli na wymianie dóbr i usług na pieniądze. Proces ten jest realizowany przez zawodowych pośredników w celu osiągnięcia zysku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  TNT N.V. – dawne holenderskie przedsiębiorstwo logistyczne świadczące usługi pocztowe i kurierskie na rynku międzynarodowym. Przedsiębiorstwo było właścicielem działającego w Holandii ogólnokrajowego operatora pocztowego Koninklijke TNT Post.
  Inwestor instytucjonalny organizacja powołana w celu dokonywania inwestycji kapitałowych (obejmowanie udziałów lub akcji) w innych podmiotach gospodarczych. Inwestor instytucjonalny lokuje kapitał powierzony mu np. w formie depozytu czy składek ubezpieczeniowych w celu osiągnięcia zysku z inwestycji wyższego, niż z lokat czy obligacji. Typowymi inwestorami instytucjonalnymi są instytucje ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne, które lokują część środków pochodzących ze składek klientów w udziały lub akcje przedsiębiorstw.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Poczta – ogólnie dostępna instytucja, przeważnie państwowa, zajmująca się obrotem przesyłek, a także wykonywaniem niektórych usług na rzecz telekomunikacji oraz usług pieniężno-bankowych. Od połowy XIX wieku usługi w zakresie łączności dzielono na pocztowe i telekomunikacyjne, a od połowy XX wieku zaczęto pocztę nazywać łącznością pocztową.

  Reklama