Deutsche Marine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marinemarynarka wojenna Niemiec, zwana często Deutsche Marine, od 1945 roku jako „niemiecka służba oczyszczania z min” (Deutscher Minenräumdienst), z powodu wstąpienia przez Niemcy do NATO, w 1956 roku (za datę powstania Bundesmarine przyjmuje się 12 listopada 1955 roku – 200. rocznicę urodzin gen. Scharnhorsta) powstała Marine, zwana często Bundesmarine, a od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku połączone Volksmarine i Marine przyjęły nazwę Marine. Według stanu na 4 września 2015 roku personel liczył 16 170 osób.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Obecne okręty Marine[ | edytuj kod]

Marineflieger (lotnictwo)[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

Volksmarine (pol. Ludowa Marynarka Wojenna) – marynarka wojenna NRD, część Nationale Volksarmee, powstała w 1956 roku.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Warto wiedzieć że... beta

Bundeswehra (niem. die Bundeswehr) − nazwa federalnych sił zbrojnych Niemiec. Za datę utworzenia Bundeswehry uznaje się 5 maja 1955. Bundeswehra wchodzi w skład sił zbrojnych NATO, uczestniczy więc w NATO-wskich akcjach (np. IFOR, SFOR, potem EUFOR w Bośni-Hercegowinie, KFOR w Kosowie i in.), a także w akcjach humanitarnych ONZ (np. UNOSOM w Somalii).

Reklama