Desna (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Desna (ukr. Десна Desna, ros. Десна Diesna) – rzeka w Rosji i na Ukrainie.

Oster (ukr. Остер) – rzeka w Obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy, lewy dopływ Desny, mający źródło we wsi Kalczyniwka, leżącej w pobliżu Bachmacza. Długość rzeki wynosi 199 km, natomiast powierzchnia dorzecza 2 950 km. W okolicy miasta Oster wpada do Desny, która z kolei, jest lewym dopływem Dniepru.Sudost’, Sudość (ukr. i ros. Судость) – rzeka na Ukrainie i w Rosji, prawy dopływ Desny. Długość - 208 km, powierzchnia zlewni - 5850 km².

Jest najdłuższym, lewostronnym dopływem Dniepru.

Długość: 1130 km, powierzchnia zlewni – 88,9 tys. km²

Większe miasta położone nad rzeką: Briańsk, Nowogród Siewierski, Czernihów.

Główne dopływy:

 • lewe
 • Sejm
 • Oster
 • prawe
 • Sudost’
 • Snow
 • Stryżeń
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2013, s. 348. ISBN 978-83-254-1988-2.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Desna, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. II: Derenek – Gżack, Warszawa 1881, s. 9.
 • Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Briańsk (ros. Брянск) – miasto w zachodniej części Rosji, nad Desną, w pobliżu granicy z Białorusią i Ukrainą.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nowogród Siewierski (ukr. Новгород-Сіверський) – miasto na Ukrainie, nad Desną, położone w obwodzie czernihowskim, ludność 15 000 mieszkańców. Stolica rejonu nowogrodzkiego. Historyczna stolica ziemi siewierskiej.
  Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.
  Sejm, ros., ukr. Сейм, rzeka w południowo-zachodniej Rosji i na Ukrainie, lewy (najdłuższy) dopływ Desny o długości 748 km i powierzchni dorzecza 27 500 km².
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Dniepr (ukr. Дніпро – Dnipro, ros. Днепр – Dniepr, białorus. Дняпро – Dniapro) – rzeka w Rosji, Białorusi i Ukrainie, w przeszłości na terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego a po unii lubelskiej - Rzeczypospolitej; należy do zlewiska Morza Czarnego; dł. 2285 km – jedna z kilku najdłuższych w Europie.

  Reklama