Derwent (rzeka w Yorkshire)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Derwent (ang. River Derwent) – rzeka w północno-wschodniej Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, w dolnym biegu wytyczająca granicę z hrabstwem East Riding of Yorkshire. Długość rzeki wynosi 116 km, a powierzchnia dorzecza – 2057 km².

Ouse (IPA: [u:z]) – rzeka w Wielkiej Brytanii, płynąca w północno-wschodniej Anglii na terenie hrabstwa North Yorkshire, powstaje z połączenia rzek: Swale i Ure, które posiadają źródła na terenie Górach Pennińskich. Długość rzeki wynosi ok. 84 km, a od źródeł rzeki Ure ok. 161 km. Ouse płynie w kierunku południowo-wschodnim, po połączeniu z rzeką Trent tworzy estuarium Humber. Największe miasto leżące nad Ouse to York.East Riding of Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym i estuarium Humber.

Źródła rzeki znajdują się na wzgórzu Fylingdales Moor, na terenie parku narodowego North York Moors, na wysokości 260 m n.p.m., około 10 km od wybrzeża Morza Północnego. Rzeka płynie w kierunku południowo-zachodnim, przepływa przez miasto Malton. Uchodzi do rzeki Ouse na wysokości 10 m n.p.m., nieopodal Barmby on the Marsh.

Malton – miasto w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, w dystrykcie Ryedale. Leży 28 km na północny wschód od miasta York i 296 km na północ od Londynu. Miasto liczy 4000 mieszkańców.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. River Derwent (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2017-11-19].
  2. John Shannon: Yorkshire Derwent Fish Passage Issues (ang.). East Yorkshire Rivers Trust. [dostęp 2017-11-19].
Reklama