Dervish

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dervishirlandzki zespół muzyczny wykonujący tradycyjną muzykę irlandzką z elementami krytycznymi założony w 1989 roku w Sligo.

Akordeon (fr. Accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych (patrz niżej). Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawiając w drganie stroik wywołuje dźwięk. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową (lub guziki w przypadku akordeonu guzikowego), a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy oraz – choć nie zawsze – manuał melodyczny zwany barytonem.Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.

Zespół reprezentował Irlandię w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku.

Historia zespołu[ | edytuj kod]

Zespół został założony w 1989 roku w Sligo jako The Boys of Sligo, w pierwotny skład grupy weszli: Liam Kelly, Shane Mitchell, Martin McGinley, Brian McDonagh i Michael Holmes. W tym samym roku ukazała się debiutancka płyta studyjna muzyków zatytułowana The Boys of Sligo. W 1991 roku do składu grupy doszli wokalistka Cathy Jordan oraz akordeonista Shane McAleer. Dwa lata później ukazała się druga płyta długogrająca zespołu zatytułowana Harmony Hill, zaś w 1994 roku premierę miał trzeci krążek pt. Playing with Fire.

The Late Late Show – irlandzki talk-show. Jest to najdłużej emitowany talk-show na świecie przez tego samego nadawcę, jest również flagowym programem stacji Raidió Teilifís Éireann.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

W 1996 roku ukazała się czwarta płyta studyjna zespołu zatytułowana At the End of the Day. W 1997 roku muzycy wydali dwupłytowy album koncertowy zatytułowany Live in Palma, na którym znalazł się zapis dźwiękowy jednego z koncertów zespołu. Rok później z zespołu odszedł McAleer, który został zastąpiony przez Séamusa O’Dowda oraz akordeonistę Thomasa Morrowa. W 1999 roku ukazała się nowa płyta zespołu zatytułowana Midsummer’s Night.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Brian Edward Patrick Kennedy (ur. 12 października 1966 r. w Belfaście, Irlandia Północna) – irlandzki piosenkarz, autor tekstów, reprezentował Irlandię w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2006 roku.

W 2001 roku zespół wydał swój pierwszy album kompilacyjny zatytułowany Decade, na którym znalazły się wybrane utwory z ich pierwszych pięciu krążków. W 2003 roku premierę miała ich szósta płyta studyjna zatytułowana Spirit.

W 2006 roku zespół wydał swój siódmy album zatytułowany A Healing Heart. W listopadzie zostali ogłoszeni reprezentantami Irlandię w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem „They Can’t Stop the Spring”.Dzięki zajęciu miejsca w pierwszej dziesiątce przez Briana podczas konkursu w 2006 roku, reprezentanci nie musieli brać udziału w półfinale i mieli gwarantowane miejsce w finale, 12 maja wystąpili jako czwarci w kolejności w finale widowiska organizowanego w Helsinkach i zajęli ostatecznie ostatnie, dwudzieste czwarte miejsce z pięcioma punktami na koncie.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2010 roku grupa nagrała i wydała swój ósmy krążek studyjny zatytułowany From Stage to Stage.

Wiosną 2012 roku zespół odwołał swój koncert w Izraelu w związku z kulturowym bojkotem kraju. W 2014 roku muzycy wydali swój drugi album kompilacyjny zatytułowany A Celebration (1989-2014).

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
52. Konkurs Piosenki Eurowizji 2007 odbył się 10 i 12 maja 2007 w Hartwall Areena Helsinkach (Finlandia), dzięki zeszłorocznemu zwycięstwu Lordi. Konkurs prowadzili: osobowość fińskiej telewizji Jaana Pelkonen i fiński muzyk i aktor Mikko Leppilampi. Krisse Salminen gościnnie przeprowadzała wywiad w green roomie. Udział wzięła rekordowa liczba 42 krajów.
Sligo (wym. [ˈslaɪɡoʊ]; irl. Sligeach, wym. [ˈɕlʲɪɟəx]) − miasto w północno-zachodniej Irlandii, w prowincji Connacht, stolica hrabstwa Sligo. Miasto położone jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Zamieszkuje je 17 568 mieszkańców (2011). Miasto posiada własny port lotniczy – Sligo Airport. Nazwa miasta w języku irlandzkim (Sligeach) oznacza „muszlowe miejsce” (shelly place). Sligo otaczają góry; najwyższą z nich jest Ben Bulben, z którego rozciągają się widoki na hrabstwo Yeatsa. W mieście znajduje się kilka zakładów przemysłowych: produkcji sprzętu medycznego oraz kilka fabryk spożywczych.

Reklama