Denver Broncos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Denver Broncos – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Denver, w stanie Kolorado. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL. Klub powstał w roku 1960, jako członek założyciel ligi American Football League, która później połączyła się z NFL.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).

W początkowym okresie swojej działalności Broncos byli klubem ze skromnym potencjałem rynkowym. Jednak później, po sześciokrotnym dojściu do Super Bowl, klub dołączył do elity ligi. Obecnie zespół uważa się powszechnie za jedną z najbardziej spełnionych drużyn NFL – zarówno na boisku, jak i poza nim: klub ma stabilną bazę kibiców, dobrą oglądalność telewizyjną i wyniki marketingowe.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.American Football League (skrót: AFL, Amerykańska Liga Futbolowa) - zawodowa liga futbolu amerykańskiego działająca w latach 1960-1969.

W swoich pierwszych czterech występach w Super Bowl Broncos przegrywali różnicą punktów pogłębiającą się z finału na finał, czym zaskarbili sobie opinię sfrustrowanych nieudaczników. Ten wizerunek zmieniło dopiero zwycięstwo w dwóch kolejnych Super Bowl, w latach 19981999.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. W roku 1970 doszło do połączenia dwóch największych zawodowych lig futbolu amerykańskiego działających w Stanach Zjednoczonych w owym czasie: National Football League (NFL) oraz American Football League (AFL). Scalenie wynikało z mocno narastającej rywalizacji pomiędzy dwoma ligami. Organizacje połączyły się, zachowując nazwę i logo "National Football League", przez co stały się jedną z najpopularniejszych i najmocniejszych ekonomicznie lig sportowych w USA.

W roku 2015 Denver Broncos dodali do swej kolekcji trzecie zwycięstwo w Super Bowl L (50) nad drużyną Carolina Panthers wynikiem 24-10.

Zawodnicy polskiego pochodzenia w Broncos: Marv Matuszak (1964), Bill Romanowski (1996-2001).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa Denver Broncos (ang.)
 • Denver Broncos w Denver Post (ang.)
 • National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Warto wiedzieć że... beta

  National Football League (skrót: NFL, Narodowa Liga Futbolowa) – największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego, złożona z 32 zespołów. Liga powstała w roku 1920, jako American Professional Football Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Futbolu Zawodowego) i zmieniła nazwę na obecną dwa lata później.
  American Football Conference (skrót: AFC, Amerykańska Konferencja Futbolowa) - jedna z dwóch konferencji w zawodowej lidze futbolu amerykańskiego, National Football League (NFL).

  Reklama