Denkyira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Denkyira – naród ludu Akan żyjący w dzisiejszej południowej Ghanie od roku 1620, wcześniej nazywany Agona od nazwy miasta Agona. Władcą Denkyira był Denkyirahene, a ich stolicą była Jukwaa. Pierwszym Denkyirahene był Mumunumfi.

Akan są grupą językową zachodniej Afryki, składającą się z plemion Akuapem, Aszanti, Akyem, Baoulé, Brong, Fante i Nzema zaludniających Ghanę i Wybrzeże Kości Słoniowej. Od XV do XIX wieku ludzie Akan zdominowali kopalnie i handel złota w regionie. Gałęziami Akan są Abron i Afutu.Handel – proces gospodarczy polegający na sprzedaży czyli na wymianie dóbr i usług na pieniądze. Proces ten jest realizowany przez zawodowych pośredników w celu osiągnięcia zysku.

Denkyira stali się potężni przez produkcję złota i handel z Europą, zdominowali sąsiednie stany aż do roku 1701, kiedy zostali pokonani przez Aszanti w bitwie pod Feyiase i stali się ich poddanymi.

W roku 1868 Denkyira weszli do Konfederacji Fante by walczyć wspólnie z Brytyjczykami przeciw Aszanti i Holendrom. Kiedy Konfederacja okazała się niezdolna do pokonania Aszanti, w roku 1874 stała się częścią brytyjskiego Złotego Wybrzeża.

Dzisiejszym władcą Denkyira jest Odeefuo Boa Amponsem III.

Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.Złote Wybrzeże (ang. Gold Coast) - część wybrzeża Zatoki Gwinejskiej (Ocean Atlantycki) w Afryce Zachodniej. Zostało ono odkryte przez Portugalczyków pod koniec XV wieku. W XVI wieku przez jego porty wywożono wydobywane w głębi lądu złoto, a stanowiło to aż 35% światowej produkcji tego kruszcu. Obecnie poza złotem, eksportuje się również diamenty, mangan i boksyty. Duże porty morskie tego regionu to: Sekondi-Takoradi, Akra, Tema.
Warto wiedzieć że... beta

Konfederacja Fante - pojęcie odnoszące się albo do luźnego przymierza stanów Fante istniejących od co najmniej XVIII wieku albo do krótkotrwałej Konfederacji utworzonej w roku 1868 i rozwiązanej w roku 1874. Konfederacja ta uważana jest jako jeden z pierwszych samorządów w Afryce.
Ghana (Republika Ghany, ang. Republic of Ghana) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Togo, Burkina Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Nazwa kraju w języku Asante oznacza "Król - Wojownik". Pochodzi od przedkolonialnego, średniowiecznego Imperium Ghany, które jednak rozciągało się na terenach dzisiejszego Mali i Mauretanii. Handel z Europejczykami został po raz pierwszy nawiązany już w XV w., natomiast przedkolonialne królestwo Aszanti zachowało niepodległość aż do roku 1870, w którym to zostało skolonizowane przez Wielką Brytanię. Niepodległość odzyskała w roku 1957.
Aszanti również Asante, Aszantowie – dominująca grupa etniczna we współczesnej Ghanie. W średniowieczu tworzyli potężne imperium w Afryce Zachodniej.

Reklama