Demokratyczny Front na rzecz Zjednoczenia Ojczyzny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Demokratyczny Front na rzecz Zjednoczenia Ojczyzny (kor. 조국통일민주주의전선) – koalicja partii politycznych powstała 22 lipca 1946 działająca w Korei Północnej. Największą partią w Demokratycznym Froncie na rzecz Zjednoczenia Ojczyzny jest Partia Pracy Korei. Początkowo nazywany w Korei Północnej Ojczyzny Zjednoczony Front Demokratyczny.

Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.Język koreański – izolowany język używany na Półwyspie koreańskim. Według niektórych teorii łączony z językami ałtajskimi lub ajnoskim. Używany jest głównie w Korei Południowej oraz Północnej, a także w sąsiadującej z Koreą Północną chińskiej prefekturze autonomicznej Yanbian. Na świecie językiem tym posługuje się ok. 78 milionów ludzi, włączając w to duże skupiska w republikach dawnego Związku Radzieckiego, USA, Kanadzie, Brazylii i Japonii.

Do Demokratycznego Frontu na rzecz Zjednoczenia Ojczyzny należą także Koreańska Partia Socjaldemokratyczna (51 mandatów) i Czundoistyczna Partia Czongu (21 mandatów). Prawie cała władza należy do Partii Pracy Korei. Pozostałe organizacje członkowskie obejmują grupy społeczne i grupy młodzieżowe, takie jak Unia dla dzieci, Ligi Młodzieży Socjalistycznej Kim Ir Sena, koreańska Demokratyczna Liga Kobiet.

Wszyscy kandydaci na obieralne stanowiska muszą być członkami partii, są wybierani przez nią. Na spotkaniach partyjnych zapadają decyzje, którzy kandydaci będą mianowani, a ich nazwiska mogą być na karcie do głosowania tylko za zgodą zgromadzenia.

Przypisy[ | edytuj kod]

Reklama