Delay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Efekt gitarowy typu delay

Delay (z ang. „opóźnienie”) – efekt gitarowy często używany przez muzyków, przeważnie gitarzystów, ale i dubmasterów.

Efekt gitarowy – urządzenie elektroniczne przetwarzające i modyfikujące dźwięk, stosowane przeważnie do gitary elektrycznej, jak również nazwa efektu działania takiego urządzenia.Dźwięk – wrażenie słuchowe, spowodowane falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym (ciele stałym, cieczy, gazie). Częstotliwości fal, które są słyszalne dla człowieka, zawarte są w paśmie między wartościami granicznymi od ok. 16 Hz do ok. 20 kHz.

Dźwięk pochodzący z instrumentu jest powtarzany określoną w ustawieniach efektu liczbę razy, przy czym jego głośność zmniejsza się w czasie (ang. fade out). Jeśli delay pozbawi się fade outu, powstaje efekt loop („pętla”) – dźwięk powtarzający się tak długo, jak tego chce muzyk. Ważnym ustawieniem jest też częstotliwość powtarzanego dźwięku – powinna ona bowiem rytmicznie współgrać z perkusją i innymi instrumentami.

Echo – fala akustyczna odbita od przeszkody i docierająca do obserwatora po zaniku wrażenia słuchowego fali docierającej bezpośrednio. Wrażenie echa pojawia się, gdy opóźnienie pomiędzy falą bezpośrednią, a falą odbitą jest większe niż 100 ms. Przy krótszym opóźnieniu mamy do czynienia z pogłosem.Reggae – styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce.

Efekt stał się szczególnie popularny w nowocześniejszych odmianach reggae, ze względu na wywoływane przezeń wrażenie przestrzeni oraz jego właściwości rytmiczne.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • echo
  • Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.
    Reklama