Def Leppard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Def Leppardbrytyjski zespół muzyczny wykonujący muzykę z pogranicza hard rocka i glam metalu, powstały w 1977 roku w Sheffield. Czas największej popularności grupy to lata 80. oraz początek 90., kiedy to wydane zostały takie albumy jak Pyromania (1983) oraz Hysteria (1987), obie certyfikowane jako diamentowe w USA za sprzedaż 10 milionów kopii każda. Całkowity nakład ze sprzedaży wydawnictw muzycznych zespołu, zgodnie z oficjalnymi certyfikatami, sięgnął liczby ponad 45 milionów egzemplarzy na całym świecie. Zostali uplasowani na 31. miejscu listy najlepszych artystów hardrockowych przez stację VH1 oraz na 70. miejscu listy najlepszych artystów wszech czasów. W 2019 grupa została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.

Historia[ | edytuj kod]

Zespół został założony w 1977 roku przez początkującego wokalistę Joe Elliotta, basistę Ricka Savage’a, gitarzystę Pete’a Willisa i perkusistę Tony’ego Kenninga. Muzycy nazwali swój zespół Deaf Leopard i zagrali pierwszy koncert w szkole, wykonując covery m.in. Thin Lizzy, Led Zeppelin i Davida Bowiego. Niedługo później powstała pierwsza kompozycja zespołu o tytule "Misty Dreamer". W 1978 roku, gdy do zespołu dołączył drugi gitarzysta – Steve Clark, grupa zmieniła nazwę na Def Leppard, a jeszcze w tym samym roku miejsce Tony’ego Kenninga zajął Rick Allen. Mniej więcej w tym samym okresie powstało pierwsze demo zespołu zatytułowane The Def Leppard E.P., a kapela stała się częścią nurtu muzycznego nazwanego New Wave of British Heavy Metal.

Pete Willis, właśc. Peter Andrew Willis (ur. 16 lutego 1960 w Sheffield) – brytyjski gitarzysta, członek zespołu Def Leppard.British Phonographic Industry (BPI; pol. Brytyjski Przemysł Fonograficzny) – brytyjska organizacja non-profit reprezentująca interesy przemysłu muzycznego. Powstała w 1973 roku, jej siedziba znajduje się w Londynie w Wielkiej Brytanii. Główne zadanie BPI to reprezentowanie producentów oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego.

Pierwsza płyta Def Leppard, On Through the Night, ukazała się w marcu 1980 roku i dotarła do 15. miejsca na brytyjskiej liście sprzedaży. Zespół wkrótce zdobył uwagę producenta AC/DC, Roberta Johna Lange’a, który zaproponował im współpracę. Efektem był album High ’n’ Dry, zawierający utwór "Bringin’ On the Heartbreak", którego teledysk był jednym z pierwszych klipów rockowych emitowanych w stacji MTV. W lipcu 1982 Phil Collen zastąpił gitarzystę Pete’a Willisa i w nowym składzie grupa dokończyła nagrywanie swojej trzeciej płyty. Wydany w styczniu 1983 roku album Pyromania przyniósł zespołowi ogromną popularność, lansując hity "Photograph i "Rock of Ages", ostatecznie rozchodząc się w wielomilionowym nakładzie.

Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.

Grupa przeniosła się do Dublina by pracować nad następną płytą. W wypadku samochodowym 31 grudnia 1984 roku perkusista Rick Allen stracił lewą rękę i do dziś gra w zespole tylko jedną. Po ponad trzech latach pracy, czwarta płyta zespołu, Hysteria, ukazała się latem 1987 roku. Album zadebiutował na 1. miejscu listy sprzedaży w Wielkiej Brytanii, na szczyt listy amerykańskiej dotarł jednak dopiero w 1988 roku, po wydaniu przebojowego singla "Pour Some Sugar on Me". Piosenka uplasowała się na 2. miejscu listy Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych i jest obecnie uważana za jeden z największych hitów zespołu. Ballada "Love Bites" również okazała się sukcesem i dotarła na sam szczyt tego zestawienia. Album Hysteria ostatecznie sprzedał się w ponad 25-milionowym nakładzie i jest najlepiej sprzedającą się płyta w dorobku Def Leppard.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. X – ósmy album studyjny brytyjskiego zespołu Def Leppard wydany w roku 2002. Brzmieniowo płyta odchodziła od hard rocka w stronę muzyki pop i nie spotkała się z sukcesem.

W trakcie nagrywania kolejnego projektu, w styczniu 1991 roku gitarzysta Steve Clark zmarł wskutek przedawkowania leków i alkoholu. Zespół kontynuował nagrywanie w czteroosobowym składzie, a ich piąty album, Adrenalize, został wydany wiosną 1992 roku. Płyta zadebiutowała na 1. miejscu list sprzedaży jednocześnie w Wielkiej Brytanii i USA, a promujące ją single "Let’s Get Rocked", "Make Love Like a Man" i "Have You Ever Needed Someone So Bad" zostały przebojami. Jeszcze w tym samym roku nowy gitarzysta Vivian Campbell zastąpił Clarka. Zespół wydał składankę rzadkich i wcześniej niepublikowanych piosenek Retro Active w 1993 roku, a następnie kompilację największych przebojów Vault: Def Leppard Greatest Hits (1980-1995), która spotkała się z dużym sukcesem komercyjnym i kilkumilionową sprzedażą. Singel "When Love & Hate Collide" okazał się sukcesem, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

"Make Love Like a Man" – utwór brytyjskiego zespołu Def Leppard. Jest to drugi singel z albumu zatytułowanego Adrenalize.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Zmieniające się trendy muzyczne w latach 90. odbiły się na popularności Def Leppard i innych zespołów odnoszących sukcesy w poprzedniej dekadzie. Na kolejnej płycie, Slang (1996), grupa czerpała z rocka alternatywnego i nurtu grunge. Płyta nie spotkała się jednak z sukcesem. W 1998 roku telewizja VH1 wyemitowała odcinek cyklu Behind the Music poświęcony Def Leppard, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania zespołem. Rok później ukazał się ich następny album, Euphoria, będący powrotem do klasycznego brzmienia, jaki zespół prezentował na swoich najbardziej popularnych płytach. Album, jak i pierwszy singel "Promises", spotkały się ze średnim sukcesem.

Glam metal (in. ang. glam metal, hair metal, pop metal) – styl muzyki metalowej, popularny w latach 80. XX w. obejmujący melodyjną i rytmiczną jego odmianę.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 2002 roku zespół wydał płytę zatytułowaną X, która odchodziła od brzmienia rockowego w stronę popu. Album spotkał się z chłodnym odbiorem i nie odniósł sukcesu na listach sprzedaży, chociaż pierwszy singel "Now" cieszył się względną popularnością. Trasa koncertowa promująca płytę przyciągnęła za to największą widownię od czasów Adrenalize. Zespół następnie wydał dwie składanki, Best of Def Leppard i Rock of Ages: The Definitive Collection, które okazały się sukcesem i zostały certyfikowane jako platynowe w Wielkiej Brytanii i USA. W 2006 roku zespół wydał płytę Yeah!, która składała się wyłącznie z coverów piosenek takich wykonawców jak Roxy Music, T. Rex czy Electric Light Orchestra.

Taylor Alison Swift (ur. 13 grudnia 1989 w Reading w stanie Pensylwania) – amerykańska wokalistka, country i popowa, autorka tekstów oraz instrumentalistka."Pour Some Sugar on Me" – utwór brytyjskiego zespołu Def Leppard. Jest to czwarty singel z albumu zatytułowanego Hysteria.

Kolejna płyta zawierająca premierowy materiał, Songs from the Sparkle Lounge, została wydana w kwietniu 2008 roku, debiutując na 5. miejscu w USA. Na pierwszym singlu "Nine Lives" gościnnie pojawił się piosenkarz country Tim McGraw. W październiku zespół zagrał wspólny koncert z Taylor Swift w Nashville, który został zarejestrowany i następnie wydany na DVD wyłącznie w sieci sklepów Walmart. Wydawnictwo spotkało się z dużym zainteresowaniem. W 2011 roku ukazała się pierwsza płyta koncertowa zespołu, Mirror Ball – Live & More. Wiosną 2013 roku, Def Leppard dali krótką serię występów w Hard Rock Hotel and Casino w Las Vegas. Show składało się z dwóch części: mniej popularnych piosenek rzadko wykonywanych na żywo oraz albumu Hysteria zagranego od początku do końca. Zapis z występów ukazał się później na kolejnym koncertowym albumie Viva! Hysteria. W październiku 2015 wydany został ich kolejny album studyjny, zatytułowany Def Leppard.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

AC/DC – australijski zespół hardrockowy założony w Sydney w 1973 roku przez braci Angusa i Malcolma Youngów. Zespół jest uznawany m.in. za pioniera muzyki hardrockowej i heavymetalowej wraz z grupami Black Sabbath i Led Zeppelin. Członkowie zespołu, mimo wszystko, zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako "rock & roll".
VH1 (VH-1: Video Hits One do 1994 roku) jest amerykańskim kanałem telewizji kablowej, utworzonym w styczniu 1985 roku, przez Warner-Amex Satellite Entertainment, oddział Warner Communications, właścicieli MTV. VH1 i MTV są obecnie częścią MTV Networks, oddziału Viacom.
Stephen Maynard Clark (ur. 23 kwietnia 1960 w Sheffield, zm. 8 stycznia 1991 w Londynie) – drugi gitarzysta brytyjskiego zespołu hardrockowego Def Leppard, do chwili śmierci w 1991.
Tony Kenning (właśc. Anthony Kenning, ur. 1960 w Sheffield) — angielski perkusista, dawniej członek zespołu rockowego Def Leppard, w którym występował w latach 1977-1978. Po opuszczeniu zespołu grał jeszcze w popowej grupie Cairo. To właśnie on zaproponował zmianę nazwy grupy z Deaf Leopard na Def Leppard.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
International Federation of the Phonographic Industry (IFPI; pol. Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego) – organizacja non-profit reprezentująca interesy przemysłu muzycznego z całego świata. Powstała w 1933 roku, jej główna siedziba znajduje się w Londynie w Wielkiej Brytanii. Natomiast funkcję dyrektora generalnego (CEO) pełni Frances Moore. Jego główne zadanie to reprezentowanie producentów oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego. Członkami IFPI są m.in.: SNEP, FIMI, BPI oraz ZPAV.
Slang – album muzyczny brytyskiego zespołu Def Leppard, wydany w roku 1996 przez Mercury Records. Płyta była odejściem od poprzedniego stylu zespołu i eksperymentowała z grunge i rockiem alternatywnym.

Reklama