Deep Space Nine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Deep Space Nine (w skrócie DS9; także Terok Nor) – fikcyjna stacja kosmiczna, stanowiąca główne miejsce akcji w serialu Star Trek: Stacja kosmiczna (ang. Star Trek: Deep Space Nine). Stacja występuje też w powstałej na podstawie tego serialu serii książek, w komiksach i grach wideo oraz w pojedynczych odcinkach seriali Star Trek: Następne pokolenie i Star Trek: Voyager.

Bajorfikcyjna planeta w uniwersum „Star Trek” zamieszkiwana przez rasę Bajoran, jedna z 14 w układzie planetarnym o tej samej nazwie. Jako jedyna wśród nich posiada atmosferę, w której może istnieć życie. Znajduje się około 50 lat świetlnych od Ziemi. Największym miastem, a zarazem stolicą planety, jest Dahkur.Gwiezdna Flota – (ang. Starfleet) – w świecie Star Treka jest to organizacja łącząca floty wszystkich światów członkowskich Federacji. Została powołana w 2161 roku, a w jej skład wchodziły początkowo Gwiezdna Flota Ziemi, Siły Zbrojne Ziemi (ang. Earth Military Assault Command Operations), Imperialna Straż Andoru, flota Wolkanu oraz flota Tellarytów. Od momentu powstania głównym zadaniem Floty było badanie kosmosu i poszukiwanie nowych form życia. W 24 wieku wraz z rosnącym zagrożeniem ze strony Borg oraz Dominium Rada Federacji zdecydowała o rozbudowie siły militarnej Floty. W Wojnie z Dominium Gwiezdna Flota poniosła dotkliwe straty, odegrała jednak kluczową rolę w wielu bitwach, doprowadzając ostatecznie do zwycięstwa sojuszu ras Kwadrantu Alfa i Beta.

Historia[ | edytuj kod]

Stacja wydobywcza Terok Nor została skonstruowana przez Kardasjan, w latach 2346–2351, na orbicie wokół okupowanej przez nich planety Bajor. Stacja pełniła początkowo rolę rafinerii rudy minerału wydobywanego z powierzchni planety. Wraz z końcem okupacji w 2369 roku, stacja została porzucona przez Kardasjan. Na prośbę bajorańskiego rządu tymczasowego, administrację nad stacją przejęła Gwiezdna Flota i nadała jej nazwę Deep Space Nine.

Wkrótce potem, po odkryciu stabilnego tunelu czasoprzestrzennego łączącego układ bajorański z Kwadrantem Gamma, stacja, przesunięta w pobliże jego wejścia, stała się centrum handlowym i naukowym o strategicznym znaczeniu. W 2372 roku Gwiezdna Flota znacząco zmodernizowała stację, dodając do jej uzbrojenia liczne działa fazerowe, torpedy fotonowe i nowe generatory tarcz. W tym też roku doszło do zbrojnego starcia stacji z flotą klingońską, po którym Klingoni wypowiedzieli sojusz z Federacją. Podczas wojny z Dominium, zajmująca strategiczną pozycję stacja, była w latach 2373–2374 przejściowo okupowana przez Dominium z udziałem wojsk kardasjańskich.

Historia opisana w serialu telewizyjnym kończy się w 2375 roku. Według serii książek opisujących dalsze losy DS9, stacja została zniszczona w 2383 roku, podczas ataku przez okręty wrogiej koalicji. Federacja i rząd bajorański podjęły decyzję o skonstruowaniu na jej miejscu nowej stacji, o tej samej nazwie. Powstała ona w latach 2383–2385. Jednakże według fabuły zaprezentowanej w grze Star Trek Online stacja nigdy nie została zniszczona i poprawnie funkcjonowała w 2409 roku.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Star Trek Online
  2. Deep Space 9 (ang.). Memory Alpha. [dostęp 2015-01-02].
  3. Deep Space Nine (ang.). Star Trek.com. [dostęp 2015-01-04].
  4. Deep Space 9 (ang.). Memory Beta. [dostęp 2015-01-04].
Reklama