Decapitated

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Decapitated – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1996 roku w Krośnie z inicjatywy nastoletnich braci: gitarzysty Wacława „Vogga” Kiełtyki i perkusisty Witolda „Vitka” Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha „Saurona” Wąsowicza.

Delight - polska grupa muzyczna początkowo wykonująca gothic metal z wpływami power metalu. W latach późniejszych zespół zwrócił się w stronę nowoczesnego rocka z wpływami muzyki elektronicznej. Od 2007 roku brak jest doniesień o działalności zespołu.Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.

Do 2007 roku grupa wydała cztery albumy studyjne, które zostały pozytywnie ocenione zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Metalmania, Metalfest, Hunter Fest i Ozzfest. Czasopismo Metal Maniacs określiło grupę mianem nadziei death metalu, natomiast magazyn Terrorizer uznał najlepszym debiutem roku 2000. W tekstach zespół poruszył takie zagadnienia jak nihilizm, mizantropia czy zło.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Beneath the Massacre - kanadyjska grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 2004 roku w Montrealu w prowincji Quebec z inicjatywy wokalisty Elliota Desgagnésa, gitarzystów Christophera Bradleya i Jonathana Dubeaua, basisty Dennisa Bradleya, perkusisty Justina Roussellea oraz keyboardzisty Christiana Pépina.

Kwartet pozostał aktywny do końca 2007 roku, kiedy to w wypadku samochodowym śmierć poniósł perkusista Witold Kiełtyka oraz został ciężko poszkodowany wokalista Adrian Kowanek. W 2009 gitarzysta Wacław Kiełtyka reaktywował zespół w odnowionym składzie.

Historia[ | edytuj kod]

1996-2005[ | edytuj kod]

Adrian „Covan” Kowanek podczas koncertu na festiwalu Hunter Fest w Szczytnie 13 sierpnia 2006

Zespół powstał w grudniu 1996 roku w Krośnie z inicjatywy braci: gitarzysty Wacława „Vogga” Kiełtyki i perkusisty Witolda „Vitka” Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha „Saurona” Wąsowicza. W 1997 roku skład grupy uzupełnił basista Marcin „Martin” Rygiel. W czerwcu tego samego roku grupa zrealizowała debiutancki materiał demo pt. Cemeteral Gardens, wydawnictwo cieszyło się dużym uznaniem w undergroundzie, jednak młody wiek muzyków zapewnił duże grono przeciwnych grupie. 28 listopada tego samego roku zespół wystąpił po raz pierwszy podczas koncertu w Krośnie. Rozwój jako muzyków uwarunkowany był nauką pobieraną w szkołach muzycznych, postęp wyraźnie zaznaczył się już na kolejnym demie pt. The Eye of Horus zarejestrowanym w październiku 1998 roku w Manek Studio. Dzięki tym nagraniom zespół podpisał kontrakt z firmą Massive Mangement.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

15 kwietnia 1999 roku w olsztyńskim Selani Studio we współpracy z Piotrem Wiwczarkiem grupa przystąpiła do nagrań debiutanckiego albumu pt. Winds of Creation. Wydawnictwo ukazało się 23 maja 2000 roku nakładem Earache Records. Wydawnictwo cieszyło się uznaniem zarówno fanów jak i krytyków muzycznych. Czasopismo Metal Maniacs które określiło grupę mianem nadziei death metalu, natomiast magazyn Terrorizer uznał najlepszym debiutem roku 2000. W związku ze zobowiązaniami szkolnymi, młodzi muzycy nie mogli w pełni czynnie uczestniczyć w promocji albumu. 17 czerwca nakładem Metal Mind Productions ukazała się kompilacja nagrań demo pt. The First Damned. Na płycie znalazły się także dwa utwory koncertowe zarejestrowane podczas Thrash'em All Festival '2000. W sierpniu zespół odbył krótką trasę koncertową Grind Your Mind Tour 2000 po Anglii wraz z grupą Lock Up. Ponadto muzycy odbyli europejską trasę koncertową wraz z grupami Immolation, Deranged, Deströyer 666 i Soul Demise oraz szereg koncertów w Polsce wraz z Trauma i Vader. 14 listopada tego samego roku demo The Eye Of Horus ukazało się na kompilacji Polish Assault.

Slayer (IPA [ˈsleɪə]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal, powstała w 1981 roku w Huntington Park (przedmieścia Los Angeles), rozwiązana w 2019 roku. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Kerry’ego Kinga, który do współpracy zaprosił gitarzystę Jeffa Hannemana, pochodzącego z Kuby perkusistę Dave’a Lombardo oraz basistę i wokalistę Chilijczyka - Toma Arayę. Już w początkowym okresie działalności muzycy rozwinęli własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi wykonywanymi przy użyciu tremola oraz charakterystycznym śpiewie wokalisty zespołu. Soilent Green - amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza grindcoreu, sludge i death metalu. Powstała w 1988 roku w Nowym Orleanie w stanie Luizjana.

W 2001 roku grupa zrealizowała kolejny studyjny album pt. Nihility, podczas wrześniowej sesji nagraniowej w białostockim Hertz Studio. Album ukazał się na początku 2002 roku nakładem Earache Records. W celach promocyjnych zrealizowany został również teledysk do utworu pt. „Spheres of Madness”, okładkę płyty wykonał natomiast Jacek Wiśniewski grafik współpracujący m.in. z zespołem Vader i Krisiun. Wkrótce po premierze muzycy wystąpili na festiwalu Ozzfest w Katowicach grając u boku grup Tool, Slayer i Ozzy’ego Osbourne’a.

Frontside – polski zespół metalowy utworzony w 1993 w Sosnowcu. Twórczość grupy określa się jako metalcore łączony z death metalem. W swej twórczości grupa porusza takie zagadnienia jak wojna, problemy społeczne czy miłość. Przez krótki okres działalności zespołu w tekstach dominowała tematyka biblijna.Anaal Nathrakh – brytyjski zespół grający muzykę z pogranicza black, death metalu i grindcoreu. W 2009 roku grupa podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną Candlelight Records.
Witold „Vitek” Kiełtyka podczas koncertu na festiwalu Hunter Fest w Szczytnie 13 sierpnia 2006

Drugi album grupy był promowany również podczas koncertów wraz z grupami Incantation, Impaled, Vehemence oraz Dead to Fall. Natomiast jesienią zespół odbył liczące czterdzieści występów europejskie tournée wraz z Vader, Krisiun i Prejudice. Latem 2003 roku w Hertz Studio zespół nagrał trzeci album zatytułowany The Negation. 14 sierpnia tego samego roku w Key Club, w Los Angeles, został zarejestrowany teledysku do kompozycji „Spheres Of Madness” w reżyserii Davea Bonea. Wydawnictwo ukazało się 1 lutego 2004 i było promowane m.in. podczas koncertów w Wielkiej Brytanii. Występy Decapitated poprzedzały grupy Rotting Christ, Anata i Thus Defiled. Zespół wystąpił również podczas na festiwalu Metalmania poprzedzając m.in. koncert grupy Morbid Angel oraz trasie koncertowej wraz z grupą Mayhem, Krisiun i Anaal Nathrakh. W drugiej połowie roku zespół wystąpił w kraju wraz z grupami Totem, Hate, Pyorrhoea i Abused Majesty.

Nihilizm (od łac. nihil - nic) – pogląd filozoficzny całkowicie lub częściowo negujący istnienie pewnych bytów. Rozróżnia się kilka kategorii tego pojęcia:Dominik Tarczyński (ur. 27 marca 1979 w Lublinie) – polski polityk i działacz katolicki, poseł na Sejm VIII kadencji.

W 2005 roku grupa odbyła pierwszą europejską trasę koncertową w roli headlinera, zespołowi towarzyszyły na niej Dies Irae, Hate i Crionics. Latem tego samego roku grupę opuścił wieloletni wokalista grupy Wojciech „Sauron” Wasowicz, który poświęcił się studiom na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale Muzykologii. Wąsowicza zastąpił wkrótce pochodzący z Krakowa, a szerzej znany z występów w grupie muzycznej Atrophia Red Sun Adrian „Covan” Kowanek.

Hertz Studio właściwie Hertz Recording Studio Wiesławski – polskie studio realizacji dźwiękowej i nagraniowej, zlokalizowane w Białymstoku przy ul. Andrzeja Struga 9. Łączna powierzchnia studia wynosi 325 m² na które składają się: pomieszczenie do nagrań, pomieszczenie masteringowe, reżyserka oraz pomieszczenia socjalne. Działalność obiektu w 1999 roku zainicjowali bracia Wojciech i Sławomir Wiesławscy, którzy są realizatorami oraz producentami nagrań muzycznych. Od początku XXI w. studio cieszy się dużą popularnością wśród polskich zespołów z nurtu black, thrash i death metal, a także w mniejszym stopniu zespołów rosyjskich.Rafał "Rasta" Piotrowski (ur. 17 września 1985 w Mielcu), znany również jako sVirus - polski wokalista i autor tekstów. Piotrowski działalność artystyczną rozpoczął w 2006 roku w zespole Forgotten Souls. Wraz z grupą nagrał wydany w 2008 roku album zatytułowany Nine Syndromes. W latach 2008-2010 występował w formacji Ketha. W 2009 roku dołączył do grupy Decapitated w której zastąpił Adriana "Covana" Kowanka. Wraz z zespołem nagrał album pt. Carnival is Forever wydany w lipcu 2011 roku nakładem Nuclear Blast.

Już z nowym wokalistą 15 lipca grupa wystąpiła na festiwalu Kaltenbach Open Air w Austrii. Natomiast jesienią w ramach Sesnsual Sickness Tour zespół wystąpił podczas dwudziestu siedmiu koncertów w Europie wraz z grupami Gorerotted, Detonation i Dam. W Stanach Zjednoczonych podczas Blitzkrieg 3 American Tour wraz z grupami Vader i Dew-Scented oraz jako headliner w Kanadzie wraz z grupą Neuraxis. 1 sierpnia 2005 roku w białostockim Hertz Studio grupa przystąpiła do prac nad nowym albumem zatytułowanym Organic Hallucinosis. Nowa płyta grupy została wyprodukowana, zmiksowana oraz zmasterowana przez braci Wojciecha i Sławomira Wiesławskich.

Wojciech "Sauron" Wąsowicz (ur. w czerwcu 1981 w Krośnie), znany również jako Pig - polski wokalista i autor tekstów. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Krośnie oraz muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Znany przede wszystkim z występów w grupie muzycznej Decapitated oraz Anal Stench. Od 2008 roku członek formacji Masachist. Poza działalnością artystyczną Wąsowicz pracował w Krakowie dla orkiestry Sinfonietta Cracovia.Suffocation - amerykańska grupa muzyczna wykonująca technical death metal, zaliczana do prekursorów gatunku. Powstała 1990 roku na Long Island w Nowym Jorku. Zespół do 1998 roku nagrał pozytywnie oceniane przez krytyków muzycznych trzy albumy studyjne po czym został rozwiązany. W 2002 roku grupa wznowiła działalność. Wydany w 2009 roku szósty album Suffoaction Blood Oath zadebiutował na 135. miejscu listy Billboard 200. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Summer Breeze, Metalfest, Deathfest, Metal Up Your Ass, Mountains Of Death i Brutal Assault.

2006-2010[ | edytuj kod]

Marcin „Martin” Rygiel podczas koncertu na festiwalu Hunter Fest w Szczytnie 13 sierpnia 2006

Na przełomie stycznia i lutego 2006 roku zespół wystąpił podczas dwumiesięcznej trasy koncertowej Annihilation Of The Wicked Tour wraz grupami Nile, Hypocrisy, Soilent Green oraz Raging Speedhorn, podczas koncertów na gitarze basowej w zastępstwie Rygla wystąpił Richard Gulczynski. Czwarte wydawnictwo grupy Organic Hallucinosis ukazało się 7 lutego 2006 roku w USA, później 7 i 22 lutego odpowiednio w Europie i Japonii. Utwory przed wydaniem były dostępne do przesłuchania w wersji online na oficjalnej stronie wydawcy zespołu Earache Records. Do otwierającego album utworu pt. „A Poem About an Old Prison Man” wykorzystano pochodzący z 1984 roku tekst autorstwa amerykańskiego mordercy Charlesa Mansona. Okładkę płyty wykonał grecki grafik i malarz Seth Siro Anton, który współpracował m.in. z grupami Paradise Lost i Rotting Christ. W celach promocyjnych do utworu pt. „Day 69” został zrealizowany teledysk. Płyta ukazała się również w specjalnej limitowanej do 1000 sztuk wersji wraz z darmową płytą koncertową zarejestrowaną podczas Earache Xmas Party, w grudniu 2004 roku.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Marcin "Martin" Rygiel (ur. 30 kwietnia 1983 w Krośnie) – polski basista. Absolwent szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie gitary klasycznej i fortepianu. Basista grup muzycznych Decapitated i od 1998 roku Lux Occulta. W czerwcu 2008 roku wraz z grupą Vader Rygiel odbył trasę koncertową w USA.

Tego samego roku zespół wystąpił podczas trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii wraz z grupą Biomechanical oraz na festiwalach Hunter Fest w Polsce, Metalcamp w Słowenii, Hard Rock Laager w Estonii oraz jesienią na koncertach w USA wraz z grupami Six Feet Under, Krisiun i Abysmal Dawn oraz ponownie w USA i Kanadzie wraz z grupami Fear Factory, Suffocation i Hypocrisy. Po powrocie do kraju 16 grudnia zespół wystąpił w Krośnie z okazji dziesięciolecia dziłalności artystycznej. W lutym 2007 roku grupa wystąpiła podczas trasy koncertowej Organic Hallucinosis European Tour wraz z grupami Phazm i Hate. W maju tego samego roku zespół wystąpił podczas koncertów w Australii i Nowej Zelandii wraz grupą Nile, natomiast latem wyruszył do USA, Kanady i Meksyku gdzie zagrał podczas Summer Slaughter Tour wraz z zespołami Necrophagist, Cephalic Carnage, Cattle Decapitation, The Faceless, As Blood Runs Black, Arsis, Ion Dissonance i Beneath the Massacre. We wrześniu zespół opuścił basista Marcin „Martin” Rygiel, który wkrótce przeprowadził się do Kalifornii by poświęcić się rodzinie. 18 października zespół rozpoczął trasę koncertową Extreme Hallucinosis Easten Tour 2007 obejmującą kraje kraje nadbałtyckie.

The Eye of Horus – pierwsze demo polskiej grupy deathmetalowej Decapitated, wydany został 1998 roku nakładem własnym.Heatseekers Albums (dawniej Top Heatseekers) – notowanie przedstawiające aktualną listę najlepiej sprzedających się albumów nowych, rozpoczynających karierę artystów, opracowywane przez magazyn muzyczny Billboard od 1993 roku. Płyty, które są obecne na Heatseekers Albums mogą również plasować się na konkurencyjnej Billboard 200.

29 października w drodze do miejscowości Homel na Białorusi, Decapitated oraz grupa muzyczna Crionics, miały wypadek – kolizję z ciężarówką transportującą drewno. Witold Kiełtyka i Adrian Kowanek odnieśli poważne obrażenia. Zostali przewiezieni do Nowozybkowa, w Rosji. Kiełtyka zmarł jednak 1 listopada ok. godziny 4 rano mając 23 lata. Natomiast Adrian Kowanek w ciężkim stanie został przetransportowany drogą lotniczą do Krakowa. Śmierć perkusisty odbiła się szerokim echem na scenie metalowej. Wyrazy współczucia i kondolencje na ręce rodziny spłynęły z całego świata. Śmierć Kiełtyki skomentowali m.in. Tomas Haake, Gene Hoglan i Raymond Herrera.

Organic Hallucinosis – czwarty album studyjny polskiej deathmetalowej grupy muzycznej Decapitated. Wydawnictwo ukazało się 7 lutego 2006 roku w USA, później 7 i 22 lutego odpowiednio w Europie i Japonii nakładem wytwórni muzycznych Earache Records i Teichiku Records. Do otwierającego album utwór pt. "A Poem About an Old Prison Man," wykorzystano pochodzący z 1984 roku tekst autorstwa amerykańskiego mordercy Charlesa Mansona.Hunter Fest - festiwal rockowo-metalowy organizowany w latach 2004-2009. Zespół Hunter był gospodarzem z uwagi na to, że impreza odbywała się w rodzinnym mieście muzyków - Szczytnie, a organizacją zajmowała się Agencja, którą prowadzi Arkadiusz Michalski, ówczesny menedżer zespołu. Powodem zorganizowania festiwalu było zlikwidowanie popularnego cyklu Rock w Ruinach, odbywającego się z okazji Dni i Nocy Szczytna.

W cieniu tragicznych wydarzeń zespół podpisał kontrakt płytowy z niemiecką wytwórnią muzyczną Nuclear Blast. W ramach pomocy rodzinom pokrzywdzonych w wypadku na całym świecie organizowano koncerty charytatywne. Były to m.in. koncerty w Krakowie, Warszawie, Paryżu, Londynie i Los Angeles podczas których wystąpiły takie zespoły jak Vader, Behemoth, Hate, Frontside, Akercocke, Delight, Nyia czy Virgin Snatch. 9 czerwca 2008 roku ukazało się pierwsze DVD zespołu zatytułowane Human’s Dust zawierające m.in. koncert grupy z festiwali Metalmania i Ozzfest, koncert zespołu zarejestrowany w studiu telewizyjnym w Krakowie oraz wywiady z członkami zespołu. Wydawnictwo ukazało się nakładem polskiej wytwórni muzycznej Metal Mind Productions.

Earache Records, to niezależna wytwórnia płytowa powstała w połowie lat 80. XX wieku z inicjatywy Digby "Dig" Persona.Morbid Angel (IPA [`mo:bɪd `eɪndʒəl]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa należy do najpopularniejszych w gatunku, łączny nakład sprzedanych płyt grupy przekracza 1 000 000 sztuk czyniąc ją najlepiej sprzedającą się grupą w historii death metalu. Do 2011 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół w swej twórczości nawiązuje do szeroko rozumianego okultyzmu i mitologii Bliskiego Wschodu, korzysta również z motywów biblijnych oraz satanistycznych. W opublikowanym w 2007 roku wydaniu magazynu Decibel Magazine gitarzysta i lider Morbid Angel Trey Azagthoth znalazł się na 1. miejscu listy Top 20 Death Metal Guitarists (ang. "20 najlepszych gitarzystów deathmetalowych").
Rafał Piotrowski podczas koncertu w krakowskim klubie Loch Ness 14 października 2010

8 marca 2009 roku, Wacław Kiełtyka, na oficjalnym profilu MySpace zespołu ogłosił reaktywacje zespołu w nowym składzie. Tego samego roku do Decapitated dołączył austriacki perkusista Kerim „Krimh” Lechner. Muzyk występował dotychczas w takich zespołach jak Thorns Of Ivy czy Mondstille. W listopadzie również 2009 roku został zaanonsowany nowy skład grupy. Do Decapitated dołączył basista Filip „Heinrich” Hałucha znany z występów w grupach Vesania, Rootwater i UnSun oraz wokalista Rafał Piotrowski członek Ketha i Forgotten Souls. Gitarzysta Wacław Kiełtyka, który od 2008 roku towarzyszył Vader jako muzyk koncertowy, odbył w grudniu z zespołem ostatnią trasę, po czym Decapitated rozpoczął próby przed zaplanowanymi występami.

Boeing 767 — szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu zaprojektowany i produkowany przez amerykańską korporację Boeing, występujący w 7 wersjach: 767-200, 767-200ER, 767-2C, 767-300, 767-300ER, 767-300ERF, 767-400ER.Six Feet Under - amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza groove i death metalu. Powstała w 1994 roku w miejscowości Tampa w stanie Floryda z inicjatywy wokalisty Chrisa Barnesa, ówczesnego wokalisty Cannibal Corpse i gitarzysty Obituary Allena Westa. W swej twórczości zespół nawiązywał do takich zagadnień jak śmierć, morderstwo, przemoc, polityka i marihuana.

W styczniu 2010 roku muzycy odbyli tournée w Wielkiej Brytanii wraz z Kataklysm, w kwietniu wystąpili w Australii i Nowej Zelandii, natomiast w maju wzięli udział w cyklicznym festiwalu Metalfest Open Air w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Węgrzech i Czechach. W lipcu i sierpniu Decapitated zagrał szereg koncertów w USA i Kanadzie w ramach Summer Slaughter Tour. Następnie w październiku zespół odbył w Polsce trasę Rebellion Tour vol. 2. Grupa gościła podczas koncertów m.in. basistę Tomasza „Oriona” Wróblewskiego, perkusistę Zbigniewa „Inferno” Promińskiego i gitarzystę Patryka „Setha” Sztybera z formacji Behemoth.

Nuclear Blast – niemiecka wytwórnia płytowa zajmująca się wydawaniem płyt oraz promocją wykonawców rockowych i metalowych z całego świata. Siedziba firmy znajduje się w Donzdorf w powiecie Göppingen.Tomas Haake (ur. 13 lipca 1971 w Örnsköldsvik) – szwedzki perkusista i autor tekstów związany z grupą muzyczną Meshuggah.

Od 2011[ | edytuj kod]

Kerim „Krimh” Lechner podczas koncertu w krakowskim klubie Loch Ness 14 października 2010

W lutym 2011 roku w gdańskim RG Studio grupa rozpoczęła prace nad piątym albumem. Nagrania zostały zarejestrowane we współpracy z inżynierami: Arkadiuszem „Maltą” Malczewskim i Danielem Bergstrandem, który również zmiksował wszystkie utwory. Produkcji podjął się lider formacji Wacław „Vogg” Kiełtyka. Premiera piątego albumu Decapitated pt. Carnival is Forever odbyła się 12 lipca 2011 roku. Wszystkie teksty na potrzeby płyty napisał były wokalista grupy Lux OccultaJarosław Szubrycht. Gościnnie w nagraniach wziął także udział Bartosz Hervy znany z występów w grupie Blindead. Po nagraniach z zespołu odszedł Hałucha, którego tymczasowo zastąpił Konrad Rossa znany z występów w grupie Trauma. Wydawnictwo dotarło do 11. miejsca listy Billboard Top Heatseekers w USA sprzedając się w nakładzie 2100 egzemplarzy w przeciągu tygodnia od dnia premiery.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

W ramach promocji do utworów „Pest” i „Homo Sum” zostały zrealizowane teledyski. Materiał był także promowany podczas letnich festiwali, a także podczas koncertów w USA, które odbyły się na przełomie września i października. 1 listopada 2011 członkowie zespołu byli pasażerami Boeinga 767 lecącego z Newark do Warszawy, lądującego na Okęciu awaryjnie bez wysuniętego podwozia. Kolejne koncerty grupa dała podczas The Decimation Of Europe Tour z udziałem Aborted, Fleshgod Apocalypse, Cyanide Serenity oraz Archspire. Na początku 2012 roku muzycy dwukrotnie wystąpili w ramach charytatywnej trasy koncertowej Covan Wake The Fuck Up Tour 2012 na rzecz Adriana „Covana” Kowanka. Następnie grupa wzięła udział w trasie koncertowej The Ophidian Trek w USA i Europie poprzedzając kwintet Meshuggah. Latem w wyniku nieporozumień skład opuścił Kerim „Krimh” Lechner, którego zastąpił Paweł „Pawulon” Jaroszewicz.

Dew-Scented - niemiecka grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i death metalu. Powstała w 1992 roku w Brunszwiku.Hate – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza death i black metalu. Powstała w 1990 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Adama Buszko, gitarzysty Andrzeja "Quacka" Kułakowskiego, basisty Marcina "Martina" Russaka oraz perkusisty Piotra "Mittloffa" Kozieradzkiego. Jedynym członkiem oryginalnego składu pozostaje Buszko, który pełni w kwartecie funkcję głównego kompozytora i autora tekstów. Od 2006 roku skład Hate współtworzą ponadto gitarzysta Konrad "Destroyer" Ramotowski oraz perkusista Stanisław "Hexen" Malanowicz.

Oskarżenie o gwałt zbiorowy w 2017[ | edytuj kod]

We wrześniu 2017, w mediach zagranicznych i krajowych pojawiła się informacja, że w trakcie trasy Decapitated po Stanach Zjednoczonych fanka zespołu została zgwałcona przez jego członków. Ofiara oraz jej przyjaciółka miały brać udział w koncercie 31 sierpnia 2017 w Spokane w stanie Waszyngton. Po zakończeniu miały zostać zaproszone przez muzyków do autobusu na drinka, gdzie miało dojść do zbiorowego zgwałcenia jednej z kobiet. Adwokat Decapitated stwierdził, że członkowie zespołu nie przyznają się do winy. 13 października 2017 wszystkim członkom zespołu zostały postawione zarzuty zgwałcenia wspomnianej kobiety. 22 listopada 2017 wszyscy czterej członkowie zespołu zostali zwolnieni z tymczasowego aresztu postanowieniem sędzi sądu w Spokane Julie McKay, zaś według adwokata W. Kiełtyki, Stevena Grahama, przyczynił się do tego polski poseł partii Prawo i Sprawiedliwość, Dominik Tarczyński, który wstawił się za polskimi muzykami w liście skierowanym do amerykańskiego sądu. 5 stycznia 2018 prokurator hrabstwa Spokane wycofała zarzuty przeciwko muzykom.

Nile (IPA [naɪl], ang. Nil) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca brutal/technical death metal. W sferze tekstów i muzyki porusza tematykę starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Zespół powstał 1993 roku w Greenville w Karolinie Południowej z inicjatywy gitarzysty Karla Sandersa występującego wcześniej w grupie Morriah, basisty Chiefa Spiresa oraz perkusisty Pete’a Hammoura. Adam "ATF Sinner" Buszko (ur. 19 kwietnia 1975 w Warszawie), znany również jako Adam The First Sinner - polski muzyk, wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista.

Muzyka[ | edytuj kod]

Mimo młodego wieku członków w momencie powstania Decapitated, zespół był od początku działalności powszechnie ceniony za wirtuozerię i złożoność kompozycji. Przyczyniło się do tego wykształcenie muzyczne braci Kiełtyków i Marcina Rygla. Starszy z braci Wacław jest absolwentem szkoły muzycznej I i II stopnia oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu, Witold natomiast ukończył szkołę muzyczną I i II stopnia w klasie fortepianu. Rygiel jest absolwentem szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie gitary klasycznej i fortepianu.

Polish Assault to split zawierający nagrania grup muzycznych Lost Soul, Yattering, Decapitated oraz Damnable. Wydany został w 2000 roku nakładem Relapse Records na płycie CD.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

Szczególnie często chwalona była gra zmarłego perkusisty Witolda Kiełtyki, którego wielu muzyków określiło jako niezwykle utalentowanego. Uznanie dla perkusisty wyrazili tacy muzycy jak Adam Darski lider zespołu Behemoth, Gene Hoglan perkusista Strapping Young Lad, Dirk Verbeuren perkusista Soilwork, Jens-Francois Dagenais lider kanadyjskiego zespołu Kataklysm, Tomas Haake członek Meshuggah, Anders Jakobson były perkuista Nasum, Wawrzyn „Varyen” Chyliński były perkusista Damnation, John McEntee lider Incantation, Alan Averill wokalista Primordial, Raymond Herrera były perkusista Fear Factory oraz ATF Sinner lider zespołu Hate.

Ozzfest - coroczny cykl kilkudziesięciu koncertów (w 2005 - 26) zespołów grających ciężką odmianę rocka, odbywających się w Stanach Zjednoczonych. Organizatorami imprezy są Ozzy Osbourne i jego żona Sharon.Ozzy Osbourne właściwie John Michael Osbourne (ur. 3 grudnia 1948 w Birmingham) – brytyjski wokalista, muzyk i autor tekstów. Wieloletni członek heavymetalowego zespołu Black Sabbath. Od 1980 roku prowadzi karierę solową. Do 2010 roku nagrał dziesięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Na początku XXI w. zyskał status celebryty dzięki udziałowi w reality show The Osbournes. W rankingu 100 Greatest Heavy Metal Vocalists of all time amerykańskiego magazynu muzycznego Hit Parader zajął 8. miejsce. Z kolei w 2009 roku został sklasyfikowany na 10. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Tomasz "Orion" Wróblewski (ur. 2 czerwca 1980 w Warszawie), niegdyś znany również jako Anubis – polski muzyk, kompozytor, wokalista i producent muzyczny. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W 1997 roku założył blackmetalową grupę Vesania, dla której komponuje, śpiewa, pisze teksty oraz gra na gitarze elektrycznej. W latach 2002–2006 był basistą grupy Neolithic. Od 2003 roku występuje jako basista w deathmetalowej grupie Behemoth. W 2008 roku wraz z muzykami rozwiązanego Neolithic założył zespół Black River, w którym gra na gitarze basowej. Wróblewski współpracował także z zespołami Devilish Impressions, Swastyka, Sammath Naur, Leash Eye, My Riot i Vulgar.
Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
UnSun - polska grupa muzyczna wykonująca gothic metal. Zespół początkowo pod nazwa Unseen powstał w 2006 roku z inicjatywy gitarzysty Maurycego "Mausera" Stefanowicza występującego do 2008 roku w grupie Vader oraz jego żony Anny występującej pod pseudonimem "Aya" (śpiew). Wkrótce potem dołączyli perkusista grupy Indukti Wawrzyniec "Vaaver" Dramowicz oraz basista Filip "Heinrich" Hałucha znany m.in. z występów w grupach Vesania oraz Rootwater.
The Negation – studyjny album polskiej grupy deathmetalowej Decapitated. Zespół przystąpił do nagrań albumu latem 2003 roku w Hertz Studio. Wydawnictwo ukazało się 1 lutego 2004 nakładem Earache Records i było promowane m.in. podczas koncertów w Wielkiej Brytanii. Występy Decapitated poprzedzały grupy Rotting Christ, Anata i Thus Defiled. Zespół wystąpił również podczas festiwalu Metalmania poprzedzając m.in. koncert grupy Morbid Angel oraz trasie koncertowej wraz z grupą Mayhem, Krisiun i Anaal Nathrakh. W drugiej połowie roku zespół wystąpił w kraju wraz z grupami Totem, Hate, Pyorrhoea i Abused Majesty.
Gorerotted - brytyjska grupa wykonująca muzykę z pogranicza grindcoreu i death metalu. Powstała w 1997 roku. W 2008 roku z dorobkiem trzech albumów studyjnych formacja została rozwiązana. Tego samego roku członkowie ostatniego składu Gorerotted powołali zespół pod nazwą The Rotted.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama