de Havilland Canada DHC-2 Beaver

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

de Havilland Canada DHC-2 Beaver – jednosilnikowy samolot wielozadaniowy o własnościach krótkiego startu i lądowania STOL, wolnonośny górnopłat o metalowej konstrukcji (pierwszy lot 16 sierpnia 1947).

STOL – akronim od angielskiego Short Take-Off and Landing, używany w lotnictwie do określania zdolności samolotu do krótkiego startu i lądowania. Większość samolotów STOL to maszyny zdolne lądować na każdym typie nawierzchni pasa startowego lotniska, a także w terenach przygodnych. Nie jest to jednak regułą, np. samolot de Havilland Dash-7, choć jest samolotem typu STOL, może startować tylko z pasów utwardzonych. Zazwyczaj maszyny typu STOL mają podwozie trójkołowe z kółkiem ogonowym, ale to również nie jest regułą, co widać na przykładzie takich konstrukcji jak de Havilland Twin Otter i Peterson 260SE.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Historia[ | edytuj kod]

Był to drugi po DHC-1 Chipmunk własny projekt wytwórni De Havilland Canada. Przeznaczony był do operowania w terenach niezagospodarowanych i trudno dostępnych jakich wiele w Kanadzie. Od początku wyposażony mógł być w różne wersje podwozia w tym kołowe, płozy oraz pływaki. Był to samolot niezwykle udany i popularny. Większość z wyprodukowanych 1657 egzemplarzy (prawie 1000 sztuk), zakupiła Armia Stanów Zjednoczonych (pod oznaczeniami L-20, a następnie U-6). Pod koniec produkcji użytkowany był w niemal 50 krajach świata. Wiele z egzemplarzy lata do dziś.

Wersje[ | edytuj kod]

De Havilland Canada DHC-2 Beaver Mk1 G-DHCZ
 • Beaver I: najpopularniejsza wersja z silnikiem Pratt & Whitney R-985 Wasp Jr o mocy 335 kW (450 KM)
 • Beaver II: prototyp przeznaczony dla Wielkiej Brytanii z powiększonym usterzeniem pionowym oraz silnikiem Alvis Leonides 502/4 o mocy 410 kW (550 KM), nie produkowany seryjnie
 • Turbo Beaver III: wersja z przedłużonym kadłubem z kabiną na 10 miejsc, powiększonym usterzeniem pionowym oraz turbinowym silnikiem Pratt & Whitney Canada PT 6A-6 o mocy 410 kW (550 KM)
 • DHC-2/PZL-3S: wersja zmodyfikowana przez Airtech Canada przez zastosowanie silnika PZL-3S o mocy 450 kW (600 KM)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. DHC-2 Beaver, Viking Air Ltd, 9 grudnia 2014 [dostęp 2021-08-20] (ang.).
  2. DHC-2T Turbo Beaver, BAE Systems | International [dostęp 2021-08-20] (ang.).
  Reklama