Daz Dillinger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Daz Dillinger, a właściwie Delmar Arnaud (ur. 25 maja 1973 w Long Beach, Kalifornia) – amerykański raper i producent oraz członek duetu Tha Dogg Pound. Występuje również pod pseudonimem Dat Nigga Daz.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.

Życiorys[ | edytuj kod]

Daz wychował się w Long Beach ze swoim kuzynem Snoop Doggiem. W 1992 roku dołączył on do wytwórni Death Row Records. Jego debiutem jako producenta był album Dr. Dre The Chronic, który stał się wielkim hitem. Następnie można było go usłyszeć na albumie Snoopa Doggystyle. W Death Row poznał Kurupt, z którym później stworzył duet Tha Dogg Pound. Już na Doggystyle'u Daz pracował nad bitami z Dr. Dre (2 podkłady wykonał Daz, a resztę Dre). W 1995 roku ukazał się pierwszy album duetu Tha Dogg Pound Dogg Food; album zdobył duży sukces i pokrył się podwójną platyną.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Tha Dogg Pound jest hip-hopowym duetem pochodzącym z Long Beach w Kalifornii. W jego skład wchodzą: Kurupt (raper), również znany jako Young Gotti i Daz Dillinger (raper, producent) znany jako Dat Nigga Daz. Duet reprezentuje nurt west coast hip hop.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Long Beach – miasto znajdujące się w południowej części hrabstwa Los Angeles, na wybrzeżu Pacyfiku, około 30 km na południe od centrum Los Angeles, z którym sąsiaduje od północy. W 2006 roku Long Beach liczyło 466 718 mieszkańców. Na ulicach miasta kiedyś odbywał się wyścig Formuły 1 o Grand Prix zachodnich Stanów Zjednoczonych. Dziś na torze Grand Prix of Long Beach odbywają się co roku inne amerykańskie serie wyścigowe, na przykład American Le Mans Series. Znajduje się tu port Long Beach.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Ricardo Emmanuel Brown (ur. 23 listopada 1972 r. w Filadelfii), znany jako Kurupt i Young Gotti - amerykański raper. Połowa duetu Tha Dogg Pound, który tworzy razem z Dazem Dillingerem. Członek składu The HRSMN znanego też jako "The Four Horsemen". Tworzy go z Canibusem, Ras Kassem i Killah Priestem.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Tupac Amaru Shakur (ur. 16 czerwca 1971 w Nowym Jorku, zm. 13 września 1996 w Las Vegas), znany również jako 2Pac i Makaveli – amerykański raper, poeta, aktor i aktywista społeczny. W oficjalnych dokumentach został zapisany jako Lesane Parish Crooks. Dopiero gdy jego matka, Alice Faye Williams (po ślubie Afeni Shakur) poślubiła Lumumba Abdul Shakura, otrzymał nowe imię Tupac Amaru (zob. Tupac Amaru II).
Doggystyle – debiutancki album amerykańskiego rapera z Zachodniego Wybrzeża – Snoop Dogga, wydany 23 listopada 1993 roku. Sprzedaż albumu w pierwszym tygodniu wyniosła 802 tysiące egzemplarzy i zdobył on cztery platynowe płyty. Single Gin & Juice i Who Am I (What’s My Name) stały się wielkim przebojami w Ameryce. Utwór Gz Up, Hoes Down został wycofany z płyty z powodu sampla, jednak ukazał się on na pierwszym wydaniu Doggystyle’u.

Reklama