Dawid Kaszlikowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dawid Kaszlikowski (ur. w 1973 w Warszawie) – polski wspinacz, alpinista, fotograf, operator i podróżnik.

Kolosy – pierwsze polskie nagrody podróżniczo-eksploracyjne, przyznawane corocznie od marca 2000 roku, za dokonania w kategoriach:Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.

Autor nowych dróg wspinaczkowych. Eksplorował na dużych górskich ścianach i podczas ekspedycji m.in. w Himalajach, na Grenlandii, Alasce, w Jordanii, Mali, Meksyku, Maroku (nowe drogi o wycenie do 7c+ na 700 metrowych ścianach Taghii w Atlasie Wysokim), Wietnamie, Tajlandii, Malezji. Wspinał się także na Madagaskarze, w Australii, Karakorum, czy Alpach. Pokonywał sportowe drogi do 8b (VI.6). Wiele wypraw zrealizował wspólnie z życiową partnerką, a następnie żoną, Elizą Kubarską.

Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.The Times of India (TOI) - indyjski dziennik wydawany w języku angielskim o konserwatywnym profilu zajmujący pierwszą pozycję w Indiach pod względem nakładu i sprzedaży wśród dzienników anglojęzycznych.

W latach 1999–2004 dokonał serii spektakularnych wspinaczek na mosty i drapacze chmur, co przysporzyło mu medialnej popularności.

Fotograf[ | edytuj kod]

Specjalizuje się w fotografii górskiej. Jest autorem zdjęć podwodnych oraz z powietrza - operator drona. Współpracownik polskiej edycji National Geographic i NG Traveler, jako autor fotoreportaży. Jako autor zdjęć współpracuje również z polskimi i zagranicznymi magazynami o tematyce górskiej: Taternik, Góry (autor wielu okładek tego magazynu), Alpinist, Vertical, Grimper, Desnivel, Escalar, UP, a także inną prasą: The Guardian, The Times of India, The Tribune, Playboy, Der Spiegel.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².

Najważniejsze nagrody i wystawy fotograficzne[ | edytuj kod]

W 2003 zdobył nagrodę Kolosa - wraz z Marcinem Tomaszewskim i Krzysztofem Belczyńskim - za wytyczenie drogi na Alasce. Zespół został także nominowany do francuskiej nagrody Złotego Czekana. Za zdobycie dziewiczego szczytu w Dolinie Miyar w Himalajach (2005), razem z Michałem Królem, otrzymał wyróżnienie Kolosów w kategorii Alpinizm. Był także nominowany do nagrody Travelery National Geographic w kategorii Wyprawa Roku. International Mountain Summit Photo Contest - Grand Prix 2014; Grand Press Photo 2011 - nagroda w kategorii za reportaż "Badjao - ostatni nomadzi morza"; Lens Culture Earth Award 2015 (USA) – 3 nagroda w kategorii; Memorial Maria Luisa 2014 (Włochy) – 1 miejsce w kategorii: "człowiek w górach", oraz 3 wyróżnienia w różnych kategoriach, Oasis - International Competition of Nature Photography (Hiszpania) – wyróżnienie.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.

Wystawa fotograficzna Kaszlikowskiego „Pocztówki zza krawędzi” była pokazywana objazdowo w różnych miastach Polski, a jej wydanie skrócone, wraz z prelekcją autora i jego żony, także w Kanadzie, podczas Vancouver International Mountain Film Festival.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat, duń. Grønland) – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie w Ameryce Północnej, o obszarze 2175,6 tys. km² (największa wyspa na świecie), pokrytej w 84% przez lądolód (341,7 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 57 695 (według stanu z lipca 2012). Przeważającą część (89%) mieszkańców Grenlandii stanowią Inuici.
{{Państwo infobox}} Nieznane pola: "n2_flaga", "p2_flaga", "gęstość_miejsce", "p1", "p3_flaga", "n3_flaga", "język_używany", "p4", "p4_flaga", "n4_flaga", "n5_flaga", "p3", "p5_flaga", "p1_flaga", "p5", "p2" oraz "n1_flaga".
Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.
Skala trudności dróg skalnych – skala oceny trudności dróg wspinaczkowych ustalana i stosowana przez osoby uprawiające wspinaczkę skalną.
Madagaskar – wyspa leżąca na wschód od południowej części Afryki, na Oceanie Indyjskim. Od Afryki oddziela go szeroki na około 500 km Kanał Mozambicki. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata. Zajmuje ją niepodległe państwo Madagaskar.
„Taternik” – magazyn informacyjny Polskiego Związku Alpinizmu, wydawany od 1907 roku. Od 2008 r. ukazuje się jako kwartalnik zarówno w wersji drukowanej jak i elektronicznej, jako plik PDF.

Reklama