David Wilkie (malarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sir David Wilkie, autoportret
Rycina wykonana na podstawie obrazu Wiejscy politycy, 1813
Obrona Saragossy, 1828

Sir David Wilkie (ur. 18 listopada 1785, zm. 1 czerwca 1841) – szkocki malarz historyczny i portrecista.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Urodził się w szkockim hrabstwie Fife w rodzinie pastora. Studiował w Trustees Drawing Academy w Edynburgu i Royal Academy w Londynie. Pierwsze prace wystawił w 1806 szybko zdobywając popularność. Początkowo malował barwne sceny rodzajowe z życiach chłopów, podobne do obrazów Davida Teniersa. W 1809 został członkiem stowarzyszonym Royal Academy, a już 2 lata później uzyskał pełne członkostwo. W 1830 został malarzem nadwornym króla Wilhelma IV i 1836 otrzymał tytuł szlachecki. W tym czasie malował przede wszystkim portrety i obrazy przedstawiające współczesne mu wydarzenia. Jego styl stopniowo ewoluował pod wpływem licznych podróży, w 1814 i 1821 był w Paryżu, zwiedzał Belgię i Holandię. W latach 1825-1828 przebywał we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Austrii, gdzie studiował dzieła dawnych mistrzów.

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1840 Wilkie wyjechał do Ziemi Świętej, by przygotować się do malowania obrazów o tematyce religijnej. Zmarł podczas powrotu z Bliskiego Wschodu i został pochowany w morzu pod Gibraltarem. Jego śmierć i pogrzeb zainspirowały Williama Turnera do namalowania obrazu Burial at Sea (Pogrzeb na morzu).

18 listopada jest 322. (w latach przestępnych 323.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 43 dni. Na mapach: 36°08′N 5°21′W/36,133333 -5,350000 Gibraltar (zniekształcone arab. جبل طارق – Dżabal al-Tarik, "góra Tarika") – skalisty półwysep na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki; od 1713 terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii.

Liczne prace artysty znajdują się głównie w muzeach i galeriach brytyjskich m.in. w Birmingham Museums & Art Gallery, National Galleries of Scotland w Edynburgu i Royal Academy of Arts Collection w Londynie.

David Wilkie był ojcem chrzestnym Wilkie Collinsa, angielskiego powieściopisarza, dramaturga i autora opowiadań.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Malarstwo angielskie. Od Hogarha do Turnera. Warszawa: Muzeum Narodowe w Warszawie, 1967, s. 43-44.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • David Wilkie w Artcyclopedia.com (ang.). [dostęp 30.04.2010].
 • Web Gallery of Art – galeria i biografia (ang.). [dostęp 30.04.2010].
 • Portret (fr. portrait) – obraz, zdjęcie lub inne dzieło będące przedstawieniem osoby i odwzorowujące jej wygląd zewnętrzny, a czasem także cechy osobowości.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.
  Wilhelm IV (ur. 21 sierpnia 1765 w Londynie, zm. 20 czerwca 1837 w Windsorze, Berkshire) – król Wielkiej Brytanii i król Hanoweru od 26 czerwca 1830, nazywany królem żeglarzy. Młodszy syn Jerzego III i Charlotty Mecklenburg-Strelitz. Wilhelm kładł jeszcze większy nacisk niż jego poprzednicy na realizację woli parlamentu. Uczestniczył w przygotowaniu reformy systemu wyborczego w roku 1832. Po jego śmierci na skutek różnych zasad dziedziczenia tronu rozpadła się brytyjsko-hanowerska unia personalna (tronu Hanoweru nie mogła odziedziczyć kobieta, a następczynią Wilhelma IV na tronie Wielkiej Brytanii została jego bratanica Wiktoria).
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  William Wilkie Collins (ur. 8 stycznia 1824 w Londynie, zm. 23 września 1889 tamże) – angielski powieściopisarz, dramaturg, autor opowiadań. Syn malarza Williama Collinsa.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama