• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • David Prinosil

  Przeczytaj także...
  Paul Vincent Nicholas Haarhuis (ur. 19 lutego 1966 w Eindhoven) – holenderski tenisista, lider rankingu deblistów, zwycięzca sześciu turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk.XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.
  Neil Broad (ur. 20 listopada 1966 w Kapsztadzie) – brytyjski tenisista pochodzenia południowoafrykańskiego, reprezentant w Pucharze Davisa, srebrny medalista w grze podwójnej podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie (1996).

  David Prinosil (ur. 9 marca 1973 w Ołomuńcu) − niemiecki tenisista pochodzenia czeskiego, reprezentant w Pucharze Davisa, zdobywca brązowego medalu igrzysk olimpijskich w Atlancie (1996) w grze podwójnej.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Jako zawodowy tenisista występował w latach 1991−2004.

  W grze pojedynczej osiągnął 6 finałów turniejów rangi ATP World Tour, z których w 3 zwyciężył.

  Wielkoszlemowy turniej tenisowy French Open w 1993 rozegrano w dniach 24 maja - 6 czerwca, na kortach im. Rolanda Garrosa.Jacco Eltingh (ur. 29 sierpnia 1970 w Heerde) – holenderski tenisista, lider rankingu deblowego, zwycięzca sześciu turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk.

  W grze podwójnej wygrał 10 turniejów rangi ATP World Tour i 11−krotnie był uczestnikiem finałów. Wśród finałów z udziałem Niemca są wielkoszlemowe French Open 1993 i Australian Open 2001. W Paryżu startował z Markiem-Kevinem Goellnerem, a w Melbourne z Byronem Blackiem.

  Razem z Markiem-Kevinem Goellnerem zdobył w 1996 roku brązowy medal igrzysk olimpijskich w Atlancie. Półfinałową rywalizację niemiecka para przegrała z Brytyjczykami Neilem Broadem i Timem Henmanem, natomiast mecz o brązowy medal wygrała z Holendrami Jacckiem Eltinghem i Paulem Haarhuisem.

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.

  W latach 1996−2003 reprezentował Niemcy w Pucharze Davisa rozgrywając łącznie 22 mecze, triumfując w 11.

  W rankingu gry pojedynczej Prinosil najwyżej był na 28. miejscu (23 kwietnia 2001), a w klasyfikacji gry podwójnej na 12. pozycji (20 sierpnia 2001).

  Finały w turniejach ATP World Tour[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza (3–3)[ | edytuj kod]

  Gra podwójna (10–11)[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 28 września 2014].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 28 września 2014].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 28 września 2014].
 • Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.Marc-Kevin Peter Goellner (ur. 22 września 1970 w Rio de Janeiro) – niemiecki tenisista, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Atlancie (1996) w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Byron Hamish Black (ur. 6 października 1969 w Harare) – zimbabwejski tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa, zwycięzca turniejów ATP World Tour w singlu oraz deblu.
  Ołomuniec (czes. Olomouc, niem. Olmütz, dialekt hanacki Olomóc albo Holomóc, łac. Eburum albo Olomucium) – miasto statutarne we wschodniej części Czech, na Obniżeniu Górnomorawskim, u ujścia Młyńskiego Potoku i Bystrzycy do Morawy. Jest stolicą kraju ołomunieckiego, powiatu Ołomuniec, a także archidiecezji Kościoła rzymskokatolickiego i Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego oraz eparchii Kościoła Prawosławnego Czech i Słowacji. Stanowi historyczną stolicę Moraw i jest głównym miastem regionu etnograficznego Haná.
  Timothy Henry Henman (ur. 6 września 1974 w Oksfordzie) − brytyjski tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Atlancie (1996) w grze podwójnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 2.008 sek.